şükela:  tümü | bugün
 • hasta eğer bir ameliyat olacaksa, anti-anjinal ve anti-hipertansif ilaçları o ameliyat sabahı içmelidir.

  pre-operatif dönemde: aspirin 7-10 gün önce, warfarin 2-3 gün önce , mao inhibitörleri ve lityum ise 2 hafta önceden kesilmelidir.

  yalnız oral antidiyabetik ve diüretikler operasyon sabahı içilmemelidir.
 • abd'de tüm ölümlerin yaklaşık yarısının nedeni olan, koroner arterlerin duvarlarında oluşan plakların neden olduğu bir hastalık.
  halk arasında 'lanetli' diye bilinen, düşük yoğunluklu lipoproteinlerin(ldl) kan düzeylerinin yüksek olması ve halk arasında 'hayırlı' olarak bilinen yüksek yoğunluklu lipoproteinlerin(hdl) kan düzeylerinin düşük olması ile ilişkilidir.tedavide amaç ldl düzeyinin düşürülüp, hdl düzeyinin yükseltilmesidir.
 • kah eşdeğerleri:
  -diabetes mellitus
  -abdominal aort anevrizması
  -karotis arter hastalığı
  -periferik arter hastalığı
  -10 yıl içinde kah geçirme olasığı %20 üzerinde olan multiple risk faktörlü kişiler

  kah major risk faktörleri:
  -yaş (erkek:>45 , kadın:>55)
  -aile öyküsü (erkek:<55 , kadın:<65)
  -hipertansiyon
  -sigara
  -hiperkolesterolemi: total kolesterol>200 , ldl>130
  -düşük hdl kolesterol: <40hdl (>60hdl negatif risk faktörüdür)
 • kalbin kendisini besleyen damarlarında oluşan tıkanmalardan dolayı kalp kaslarının yeterli kanlanmayı sağlayamaması ve oksijen alamaması sonucunda ortaya çıkan hastalıktır.

  kendisini başlangıçta tempolu yürüme, merdiven çıkma, koşma esnasında göğüs kafesinde ya da sırtta içeriden dışarıya doğru zorlayıcı bir ağrı ile hissettirir, ağrı o bölgeden devamla çene altına ve sol kol içine vurur. ileri safhalarda evde istirahat ederken dahi gelen angina nöbetleri yaşamı zehir eder ve insanı tam bir isordil bağımlısı yapar. daha ileri safhalarda yemek dahi yiyemezsiniz zira yenen yemeği öğütmek için faaliyete geçen sindirim sistemini kanla beslemek için kalp harekete geçtiği anda ağrılarınız başlar.

  koroner arter hastalarını bekleyen en büyük tehlike ise malum, enfaktüstür. damarlara yapışan plakların rüptürize denen yerinden kopmaları sonucunda tıkalı bölgeyi tamamen kapatması sonucunda oluşur ve zamanında hastaneye yetişemezseniz o bölgedeki kalp kasları hasar görür, hasarın boyutuna göre köye bileti alıp geçmiş atalarınıza kavuşabilirsiniz.

  erkek olmak, sigara içmek, genetiği yatkın olmak, 40 yaş üzeri olmak riski arttırıcı olgulardır. sigara hdl kolestrolunu (iyi kolesterol) düşürdüğü için tehlikedir. hareketsiz yaşam normları, aşırı stres, yüksek ldl kolesterolu de (kötü kolesterol) koroner arter hastalığı riskini büyük ölçüde arttırır. düzenli ve tempolu yürüyüşler, spor aktiviteleri hem hdl'yi arttırır (hdl, damar çeperlerine yapışan ldl kolesterolunu toplayıp karaciğere taşıma özelliğine sahiptir) hem de kan dolaşımını hızlandırarak damarlarda birikimi önler.

  günlük küçük dozlarda alınacak aspirin, günde yarım - bir limon tüketimi ve bir iki avuç siyah üzüm kurusu riski önemli ölçüde azaltır. aspirin ve limon kanı inceltirken siyah üzümde bulunan resveratrol isimli madde damarlarda plaklanmayı önemli ölçüde önler. ileri safhalarda tek çare anjiyo ve stent, olmadı by-pass, o da olmadı serin bir selvi ağacı altında beyazlara bürünerek uzunca bir istirahate çekilmektir.
 • ingilizcede coronary artery disease olarak geçer. kısaltması cad'dir. türk toplumunda hastalık oranı epey yüksek olmasına rağmen hala yeteri kadar ciddiye alınmıyor. birçok kişi bu hastalığa yakalandığını bile bilmiyor.

  beslenme alışkanlıklarının bozulmasından ve kaliteli gıdaya ulaşmakta zorlanmaya başlayan, spor yapmayan, egzersiz, yürüyüş ve koşu nedir bilmeyen türk halkının 20 yıl sonra baş belasından biri olabilecek potansiyelde bir hastalık.
 • birkaç aydan beridir göğüs ve sol kol ağrısı çeken babamda son çare olarak anjiyografiye girmesine takiben var olduğunu öğrendiğim bir hastalık. hastalığı ciddi anlamda ben keşfettim zira anjiyografiden sonra doktor damarın tıkanık olmadığını söylemiş ve birkaç hap yazıp (kolesterol hapı, aspirin vs) yollamıştı. artık tıkanmanın derecesi küçük olduğundan mı söylemedi veya bizi başından mı savdı bilemiyorum.

  göğüs, boyun ve sol kol ağrısı hatta bazen baş dönmesi gibi etkiler devam edince babamın raporlarını inceleyeyim, elbet bir şey vardır dedim ( e-nabizdan) ve bu hastalığın olduğunu öğrendim.

  derecesini bilemiyorum ama etkileri tabii ki rahatsızlık verici boyutta. kolesterol hapı kullanmaya devam ediyoruz ne olur ne olmaz modunda. tansiyon takibi yapıyor, bol bol yürümeye çalışıyoruz. yağlı besinlerden ve sigaralı ortamdan uzak durmaya da çalışıyoruz.

  bu durumu yaşayan veya bir şekilde tecrübe eden yazar arkadaşlarım benimle iletişime geçerse minnettar olur, tecrübelerinizi dinlemek isterim.
 • koroner arter hastalığı riskini artıran iki özel durum:

  1- angiotensin converting enzyme aktivitesinin fazla olması ki bu da anjiyotensin 2 sentezini artırır. hem vazokonstriksiyon yapar hem de tromboza eğilim yaratır. ki bunu da ace yapar.

  2- klamidya pnömonia enfeksiyonu.
 • koroner arter hastalığı, koroner arterlerin duvarlarında oluşan ateroskleroz plaklarından ötürü ortaya çıkan bir hastalıktır. türkçe literatürde kah olarak kısaltılmasının yanısıra ingilizce kısaltması olan cad (coronary artery disease) türkçe literatürde daha sık kullanılmaktadır. nadir diğer nedenler göz önüne alınmazsa en sık nedeni halk dilinde damar sertleşmesi olarak adlandırılan aterosklerozdur. uzun seneler alan ve damar duvarında lipid birikimi nedeniyle kan akımını engelleyen tıkanmaları nedeniyle meydana gelmektedir. kalp krizi ve kalp yetersizliğinin en sık nedenidir.
 • koroner arterlerde oluşan ateroskleroz ve ateroskleroz zemininde trombüs veya emboli ile ilişkili hastalık grubu. akut myokart enfarktüs yapar. halen ölümlerin 1 numaralı sebebidir.

  (bkz: kalp krizi)
  (bkz: damar sertliği)
  (bkz: hipertansiyon)
  (bkz: göğüs ağrısı)
 • diyetisyen eşliğinde, doktor kontrolünde en hızlı olumlu yanıtı verecek hastalıktır.