şükela:  tümü | bugün
  • alm. düzeltme. artikel'i die'dir. (bkz: correction)
  • thomas bernhard'ın, çevirisi heyecan ve sevinçle karşılanmış romanı. yky'nin sitesinden ön siparişi verilebilecek bu kitabı birkaç gün içinde raflarda görmek de mümkün olacak. çeviri elbette sezer duru; tanıtım metni ise şöyle:

--- spoiler ---

roithamer hayatının son altı yılını, gönülden bağlı olduğu kız kardeşi için, ailesinden kalan araziye, ormanın tam orta noktasına matematiksel olarak kusursuzlaştırılmış koni’nin inşasına vakfetmiştir. koninin inşasının tamamlanmasının ardından kısa bir süre sonra kendi hayatına da son verir. roithamer’den geriye kalan binlerce sayfalık, kâğıt parçalarına tutulmuş notlar, yazılar ve içinden çıkılmaz bir ana taslak roithamer’in içine düştüğü ruhsal bunalımı anlama, anlamlandırma yolunda bulmacanın parçalarını oluşturur. roithamer’in miras bıraktığı bulmacayı devralan isimsiz ben-anlatıcı, bu karmaşayı çözmeye uğraşırken, kendi algılamalarını damıtmakla ve taslakta yazılı metni düzeltmekle boğuşurken son adımda kendi ruhunu yadsımanın tek mantıklı çözüm olduğu sonucuna varır.

--- spoiler ---
  • canımın içi ciğerimin köşesi yapı kredi yayınları'nın 1000.edebiyat kitabıdır.
    bu özel sayının özellikle bir bernhard kitabına denk getirilmiş olduğunu hayal ediyor, bu fikirden çok hoşlanıyorum.

thomas bernhard'ın yaza yaza bitiremediği temel izleklerini okuya okuya bitiremediğimiz bir başka muhteşem yapıtıdır. ölenin, içinde yaşanması için inşa ettiği koninin bitimiyle kendi kendinin inşasını da bitirip öldüğü, kalanın, bu inşa/yıkım sarmalında kendi kendini inşa etmeye çalışmasının hikayesidir...
  • "her insanın sonunda kendisini öldüren bir fikri vardır, öyle bir fikir ki onu çözer, onu izler ve onu önünde sonunda hep en büyük gerilim içinde öldürür, yok eder." türkçeye 'düzelti' şeklinde çevrilmiş. kitabı metroda okurken pis pis bakan biri dayanamayıp yanıma gelerek "seri katil misiniz?" diye sordu, bilmeyen için bilmemenin verdiği korkunun üzerinde korku yayan bu kitap silah yerine taşınabilir.
    thomas bernhard dünyaya yön verecek renkte bir beyne sahipken siyah beyaz işlerle uğraşmayı boşuna seçmemiş,, edebiyat en değerli.
  • thomas bernhard'ın 1975'te yayımlanan kitabı. bitirdikten sonra izole olma ihtiyacınız dayanılmaz olacak. nasıl yazıyorsa 10 sayfası da 250 sayfası da cerrahi operasyon adeta.