şükela:  tümü | bugün
 • 1887 yılında rus araştırmacı korsakoffun tam bilimsel bir şekilde açıklayarak kendi ismini verdiği sendrom.kişide özellikle alkolizm sonrasında oluşan bellek kaybından sonra, kişilik kaybının da görülmesi durumu.ayrıca bu hastalığa yakalananlarda beyin incelemesi yapıldığında limbik sistemde erimeler ve bozulmalar teşhis edilmiş.
 • wernicke; süregen alkolizm vakalari disinda, olum orucu,aclik grevi ya da zorunlu acligin da sebep oldugu, "uzun sureli bellek" yani "long term memory" kaybi gibi kalici hasarlarin gozlendigi sendrom tipi.
 • kişi hastalıktan önceki olayları hatırlamakta güçlük çeker ve yeni olayları hafızasında tutamaz.
  (bkz: wernicke korsakoff)
  (bkz: wernicke sendromu)
 • semptomları arasında hastanın boşluk doldurma yoluyla telafi etmeye çalıştığı geriye dönük amnezi, uykusuzluk, halusinasyonlar, kendi kendine mırıldanma, kişilik değişmeleri, psikoz, yönelim duygusu kaybı sayılabilir.
  ayrıca;
  (bkz: alkol amnestik rahatsızlığı)
 • oliver sacks ın karısını şapka sanan adam adlı kitabında ayrıntılı öykülenmiş sendrom. hatırlamadıkları konular hakkında, boşluk doldurma yöntemiyle değişik öyküler anlatmaları enterasandır.
 • yüksek dozda alkol tüketimine bağlı olarak ileri yaşlarda bireyde oluşan dementia problemi. bilişsel bozukluklar, kısa ve uzun süreli hafızada bozukluklar meydana gelir. ayrıca araştırmalarda ortaya çıkan ilginç bir bulgu ise korsakoff sendromuna sahip insanların feci derecese yalan söyleme alışkanlığı geliştirmiş olmalarıdır. hastalığın ve yaşlanmanın olumsuz psikolojik etkilerinin üstesinden gelmek için bu yola başvurdukları da teoriler arasındadır.
 • - hilmi abi... doldursana bir duble daha.
  + ne? kim?
  - hilmi abi sana diyorum. koy bir duble daha neşemizi bulalım.
  + ha benim hilmi. -hıck- ne istedin ki sen?
  - rakı diyorum abi... kafam güzel oldu hızımızı kesmeyelim.
  + kesmeyelim de... -hıck- niye sallıyorsun o bardağı yüzüme benim?
  - abi ... rakı bitmiş.... hani bir duble daha içsek...
  + neyse ne diyorsun anlamadım ama ver bardağını bir duble daha içelim.
  - içelim güzelleşelim hilmi abi.
  + hilmi kim lan? o kadar rakı yok, çağırma başkasını...
 • vücudun gereksinim duyduğu vitamin ve proteinleri kaybederek zihinsel ve psikolojik denge yoksunu hale gelmesini de ifade ediyormuş bu terim.

  alparslan arslan isimli katilin danıştay saldırısı* sorgusundan kaçmak için kullandığı taktikmiş efendim bu. beyefendi yemek yemiyormuş, ne güzel. tabi bu sayede, zihnini ve psikolojisini dengede tuan protein ve vitaminlerden kurtularak (?!) sorgu sırasında bilinçsiz olma şerefine (?!) ermeyi planlamaktaymış. bu yolla oluşacak halüsinasyonlar sayesinde saçma sapan uydurukyum şeyler anlatmayı ve bu sayede yırtmayı düşünüyormuş. ve sorgu görevlilerinin de kendisi hakkında "cezai ehliyete sahip değildir" hükmünü vermesini umuyormuş.

  (bkz: meşe odunu)
 • kisisel tecrubelerimden anladigim kadariyla kismen de vuku bulabilen bir durum. yani, asla bir alkolige guvenmeyin, fazla bir insan muamelesi yapmayin sonucunu buradan cikarabilir miyiz? ben cikardim bile.