şükela:  tümü | bugün soru sor
 • marmaris'ten tekne ile çıktığınızda datça istikametinde bulunan, en fazla 2 teknenin aynı anda bulunabildiği dar koy..

  kesinlikle olmeden once gorulmesi gereken yer. bir rivayete gore rahmi koç bu koyu çok severmis..
 • gelidonya feneri'ne giden yolda bulunan, melainippa liman kentinin kalıntılarını görebileceğiniz bir koy.
 • bi tekne kacirip hayatimi gecirmek istedigim koy.
 • gelidonya fenerinde atılan kamp sabahın 5 inde toplanır.
  sonra burada yüzülür. şahanedir.

  haftaiçi bir iki balıkçı olur.
  haftasonu kalabalık olabilir.
 • koydaki tarihi kalıntıların tam olarak ne olduğunu hakkında net bir bilgi yok (likya yolunda olduğu biliniyor). kuytu köşede bir yer, denizi çok güzel. yakınlardan geçiliyorsa atlamamak gerekir.
 • rivayet o ki zamanında gelidonya burnu'ndaki ters girdaplı akıntı sebebiyle neye uğradığını şaşıran ticaret gemilerinin ve kaçakçıların akıntıya istemsiz kapılıp doğal liman vazifesi gören koya sürüklenmesi ve korsanların kucağına düşmesi sayesinde adını almış koy.

  likya döneminin de büyük ihtimalle önemli savunma eyaletlerinden birisi idi melanippe. melanippe parası diye bir para bile var. hatta yakın geçmişte buranın yerlileri tarafından sağda solda melanippe parası bulunduğu bile dilden dile gezmektedir. şu an bazı yapıların kalıntıları gözükmektedir fakat kimse ne olduğunu anlamıyor. kimisi diyor o taş yapı tuvaletmiş, kimisi diyor o taştan delik mevzi imiş. vs. her kafadan bir ses çıkıyor. henüz resmi bir çalışma yapılmamıştır...

  bugün melanippe veya korsan koyu veya yerli halk tarafından oturak olarak bilinen yer sadece o denize girilen küçük koy olarak ele alınıyor fakat melanippe muhtemelen asıl karaöz ve kargılıdere bölgesidir. korsan koyu sadece bazı mevzilerin bulunduğu yerdir, asıl mevzu karaöz koyunda dönüyordur diye öne sürmüşümdür her zaman....

  şu an ormanlık olan alan içerisinde sayısız tarihi eser vardır. üstüne bacağına ağzına yüzüne diken saplanmasından korkmayan kişiler bu ormanlık arazi içerisindeki eserlerin bazılarına şahit olurlar. taştan yapılar baş gösterirler ucundan. insanın köpek gibi eşeleyesi gelir o kayaların dibini. sanki azıcık eşelesen kilise bulacaksın yerin altında. böyle keşfedilmeyi bekleyen bakir bir bölgedir..
  bölgede kazı ve çalışmalar yapılsa hem kıyı şeridi boyunca hem yukarı dağın tepesine doğru da oldukça kayda değer kalıntılar bulunacağından eminim...

  popüler adıyla korsan koyu şimdilik gelidonya yürüyüşçülerinin kamp atıp istirahat etme noktası ve pazar günleri kumluca ,adrasan ,mavikent ,karaöz halkının içip sıçıp serserilik yapıp ortamı gerdiği mekan olarak kullanılmaktadır. yakında buraya işletme büfe falan açıp şezlong bile kiralayabilirler..

  ayrıca;
  (bkz: melanippe/@cobongo)
 • çadır kuran takım bu koyun içine tam olarak sıçmış durumda. koyda sol tarafta küçük mağaralar bulunmakta. dalgalı zamanında dikkat etmek gerekir. gelidonya fenerinden önce denize rahat girilebilecek tek mekan olmasının da içine sıçılmasında katkısı vardır sanırım. bu koydan sonraki koy karadan ulaşması çok güç bir alan.

  hafta sonları kalabalık hafta içi sakin bir koy. hafta içi de alemci tayfası ve çadır kuran kişiler oluyor. yalnız başınıza takılabileceğiniz bir mekan değil. biraz ilerisindeki papaz koyu daha büyük olmasına rağmen buradan daha temiz kullanılmış içine sıçılmamış.

  (bkz: papaz koyu)
 • geçen yaz gidip 2 gece kamp atmıştım. çok güzel bi yer kesinlikle tavsiye ediyorum gidin görün ve gelidonya fenerine çıkın.
 • mersin silifke ilçesinin taşucu mahellesini 10 km geçtikten sonra solunuzda kalan
  #eğribük #tahta limanı olarak da bilinen koy.
  tam bir doğa harikasıdır.
  http://2.bp.blogspot.com/…ai -tahta liman%c4%b1.jpg
 • gelidonya feneri'nin batısında yeralan ve melanippe antik kenti'nin yıkıntılarını barındıran yer. antik çağlarda, bu bölgeler korsan kralı zeniketes'in eline geçtiği için korsan koyu adıyla bilinmektedir. likya yolu'nda trekking yapan gezginlerin uğrak noktalarından biridir. maalesef bu koyun etrafında yeralan antik kentte halen etraflı bir kazı çalışması yapılmamış olduğundan bilinenler sınırlıdır.

  ayrıyeten, burayı piknik yeri olarak kullanan köylülerin apaçi evlatları, binlerce yıllık sütunların üzerine iğrenç grafittiler çizip zarar vermiş. medeni bir ülkede olsa, o antik kentin etrafı çevrilip koruma altına alınırdı. arkeoloji ve sanat dergisinde yayınlanan makalede bu antik kentin tarihi hakkında önemli bilgiler var, bir kısmını paylaşayım:

  --- alıntı ---

  kent, olasılıkla m.ö. ı. yüzyılda olympos, phaselis ve attaleia kentleri gibi korsan işlerine karışmış ve zeniketes’in yanında yer almış olmalıdır.

  zira m.ö.82 olympos ve yaklaşık m.ö.100 phaselis yılından sonra, lukıvn lejantlı birlik sikkelerinden farklı olarak, üzerinde sadece kent adının kısaltmasının yer aldığı pseudo birlik sikkeleri basmaya başlamıştır ki, bu durum adı geçen kentlerin, korsan kralı zeniketes’in eline geçtiğini göstermektedir. bunun üzerine, lykia birliği m.ö.82 yılından sonra, korsan tehdidine karşı ksanthoslu aikhmon emrinde bir donanma meydana getirerek, olympos yakınlarındaki gelidonya körfezi açıklarında korsanlara karşı bir deniz savaşı yapmıştır; bu da gelidonya civarına kadar her yerin korsanların eline geçtiğinin bir başka kanıtıdır.

  m.ö. 78 yılında romalı komutan servillius, zeniketes’in eline geçmiş olan doğu lykia’yı ve batı pamphylia’yı korsanların ve haydutların elinden kurtarmak için bir sefer düzenlemiştir. bu sefer sırasında olympos, korykos, phaselis ve attaleia’yı korsanlardan geri alan servillius, olasılıkla korsan işlerine bulaşmış olan melanippe’yi de ele geçirmiş olmalıdır.

  servillius tarafından cezalandırılan olympos, phaselis ve attaleia gibi, melanippe’nin de cezalandırılmış olması akla yatkın gelmektedir. bu nedenle kent, hellenistik devir’in son yüzyılında büyük bir ihtimalle terkedilmiş, toprakları ise ager publicus yapılarak, sonradan gagai kentine bağlanmış olmalıdır. ancak kent tamamen terk edilmemiş, sınırlı da olsa roma imparatorluk devri’nde yerleşim görmüştür. zira kentin nekropolis’inde az sayıda rastlanan roma devri ev tipi mezar yapıları ile yüzeyde bulunan sınırlı sayıdaki erken roma devri’ne tarihlenen keramik parçaları, buna dair bir kanıt olarak gösterilebilir.

  kent asıl önemine bizans devri’nde kavuşmuş görünmektedir. korunaklı doğal bir limana sahip olması, önemli bir deniz yolu üzerinde bulunması ve topoğrafyaya uygun bir biçimde konumlandırılmış olması; kentinuzaktan görünmesini engelleyerek, o’na doğal bir korunma sağlamakta olup, geç dönem’de melanippe’nin tekrar önem kazanmasında etkili olmuş olmalıdır.

  --- alıntı ---

  makalenin tamamı şuradan okunabilir: http://www.academia.edu/…i_yayinlari_128_2008_33-44

  (bkz: zeniketes)
  (bkz: gelidonya feneri)