şükela:  tümü | bugün
 • biliyorsunuz 20 gazete ; "ancak, bugüne kadar bazı internet sitelerinin, gazete içeriklerimizi fikir ve emek hırsızlığı yaparak, pervasızca kullanmakta olduğu kamuoyunca da gözlemlenmektedir. takdir edileceği üzere; bu durum ciddi emek ve maliyetlerle çıkartılan gazeteler ve gazetelerin internet siteleri aleyhine açık bir haksız rekabet oluşturmaktadır. bu aynı zamanda hukuka ve kanunlarımıza aykırı bir durumun ortaya çıkmasına da sebebiyet vermektedir." diyerek korsana karşı bir deklarasyon yayınladı.

  şuradan bakabilirsiniz;
  http://korsangazeteciligeson.com/

  peki korsana karşı deklarasyon yayınlayan gazetelerin hali ne? sizce haber üretiyorlar mı? yoksa onlar da internetten mi copy-paste yapıyorlar. hatta google translate marifeti ile çeviri yapan da var mı ? hadi bakalım;

  radikal gazetesi internet sitesi bir haber yapmış;

  ******************
  diyor haberde. (yasal sıkıntı çıkmasın diye alıntı da yapamıyoruz ne yazık ki) alın link vereyim de gazetenin internet sitesi kazansın http://www.radikal.com.tr/…etayv3&articleid=1103447

  radikal linkte de görüleceği üzere avustralyalı bir sporcunun 55 katlı bina yüksekliğinden atlamayı planladığını ama çıkan bir terslikten dolayı atlayışı yapamadığını aktarıyor. acep haber kendi haberleri mi, ne kadar özenli yapılmış. hadi bir bakalım.

  küçük bir araştırma yapıyoruz ve görüyoruz ki;

  aslında avustralyalı dedikleri kişi avusturyalı, 55 katlı bina dedikleri ise 37 km yükseklik. tamam avusturyalı adamı avustralyalı yapıyorsun, 37 km yüksekliği 55 katlı bina yüksekliği haline getiriyorsun da çalma çırpma konusunda yayınladığın deklarasyondan sonra bu ayıp olmuyor mu abisi?
 • "ancak, bugüne kadar bazı internet sitelerinin, gazete içeriklerimizi fikir ve emek hırsızlığı yaparak, pervasızca kullanmakta olduğu kamuoyunca da gözlemlenmektedir. takdir edileceği üzere; bu durum ciddi emek ve maliyetlerle çıkartılan gazeteler ve gazetelerin internet siteleri aleyhine açık bir haksız rekabet oluşturmaktadır. bu aynı zamanda hukuka ve kanunlarımıza aykırı bir durumun ortaya çıkmasına da sebebiyet vermektedir."

  deyip korsan gazeteciliği yerin dibine soktuktan sonra, okuyucularından haber isteyen gazeteler de vardır.

  http://m.friendfeed-media.com/…4c53e9e9634be65b0a0d
 • hemen hemen bütün gazetelerdir. sadece radikal değildir. deklarasyon vermeleri ise beni epey sevindirmiştir. bu demektir ki hakikaten sektör can çekişiyor. daha doğrusu beklentiler karşılanmıyor, can çekişmiyor olabilir. durduk yerde ölmemiş sektörü öldürmeyelim. hürriyet'in 400 binin altına düşmesi, radikal'in sürekli zarar etmesi... tüm bunlar gazeteleri internete karşı savaş açmaya yöneltti. ama abicim. önce bir özeleştiri yap. yandaş olduğun, okura hep yalan yanlış haberler yaptığın için satışların düşmüş olmasın? internetin de katkısı var bu düşüşte ama bence yandaş oldukları için zarar ediyorlar. zaman da zarar ediyor.

  bunları bir kenara bırakırsak. sadece radikal değil, hepsi araklama haber yapıyorlar. deklarasyon yayınlamalarına rağmen araka devam ediyorlar. bakalım ileride neler olacak türk basın sektörüne?
 • deklarasyonu imzalayan bütün gazeteleri takip etmesem de, takip ettiklerimden neredeyse tamamının sağdan soldan toplanmış, doğrulukları kontrol edilme zahmetine girilmemiş içeriklerle çıkartıldığına şahidim. türkiye'nin en büyük gazetesi olma iddiasındaki gazetenin, ekşi sözlükten birebir entry kopyalayarak yaptığı haberler olduğunu defalarca gördüm.

  kapitalist kaygıların doğru haberin önünde durduğu günler yaşıyoruz. medya kurumlarının, çalışanlarının emeklerinin karşılığını ödemek için çabalamaları başka bir yana dursun, "biz ne yazarsak inanırlar" diyerek halkı bu kadar salak yerine koymaları ayıptır.
 • gazetelerin içeriği gazetelerindir deyip, webden çalmakta hiç sakınca görmeyen, yeni medyayı anlayıp, kendisini adapte etmek yerine kalan son okuyucularına da ayar verme derdindeki, tek gelir modelini tıklama sayısı bellemiş, zavallı gazetedir.

  şimdi gel de bu talihsiz açıklamaya imza atan gazetelerin yaptıkları haberlere inan.

  tık tık
 • son dönemlerde, yaklaşık 10 yıldır, halkı manipüle etmeye fazlasıyla alışmış bağımsız medyanın kendini sütten çıkmış ak kaşık sanması ya da göstermeye çalışması durumudur.
 • özgür uçkan ile deklarasyon hakkında yapılmış, "gazeteler başkalarını suçladıkları korsanlığın alasını önce kendileri yapmaktan vaz geçsinler" başlığı ile yayınlanan röportaj için şuraya tıklayın

  röportaj şu deklarasyon yayınlayan 20 gazeteden biri değil de bağımsız bir internet sitesi olduğu için gönül rahatlığı ile alıntı da yapabilirim(biliyorsunuz o 20 gazete "benden alıntı yapma, oyarım" diyor) . oh şöyle mis gibi alıntı da gelsin ;

  "
  ana akım medyadan 20 gazete 1 ekim 2012 günü bir deklarasyon yayımladı. deklarasyonda radyo, televizyon ve özellikle internet medyalarının bu 20 gazetenin haberlerini kullanmaması yönünde uyarıda bulunuluyor. bu gazeteler "haber gazetenindir" deyip "korsan gazetecilik" diye adlandırdıkları alıntılamaya karşı duracaklarını belirttiler. gazetelerin yayımladığı deklarasyonu bilgi üniversitesi öğretim üyesi ve aynı zamanda alternatif bilişim derneği üyesi dr. özgür uçkan ile konuştuk.

  barış engin- `korsan gazeteciliğe son deklarasyonunu haklı buluyor musunuz?`

  özgür uçkan- ana akım medyaya mensup 20 büyük gazetenin yayınladığı bu deklarasyonu kelimenin tam anlamıyla “yüzsüzce” buluyorum. insan bir dönüp aynaya bakar. çoğunu izinsiz ve kaynak belirtmeden internetten topladıkları korsan haberlerden geçilmiyor gazeteleri. (1) utanmasalar, anadolu ajansı’ndan aldıkları haberleri de kendilerine telifleyecekler. dolayısıyla, hayır, bu sözüm ona “deklarasyon”u tamamen haksız buluyorum. bu, atıl iş modelleri yüzünden kaybettikleri haksız çıkarları geri kazanma peşinde yürütülen bir lobi çalışmasından, düzenlemeye etki etme çalışmasından başka bir şey değil. ve yüzsüzce bir çaba bu...

  "
 • tam da bugün böyle bir şey yazmıştım,
  (bkz: #30530460)
 • (bkz: vatan)

  bir dolap kitap adlı çocuk edebiyatı blog/dergi/programının logosunu kitap ekinde kendi üretimleri bir çizim gibi kullanmakta sakınca görmemişler...

  vatan nasıl çizim çaldı
 • "haber, gazetenindir" diyen, benden alıntı yaparsan seni sürüm sürüm süründürürüm diye aba altından sopa gösteren gazetelerdir. bu gazeteler yaptıkları özenli haberlerle (arak falan değil ha kesin emek verilerek yapılmış haberlerdir bunlar, yoksa yok bunların internet başına oturup, twitterdan, facebooktan, bloglardan araklayıp haber üreten birimleri) göz doldurmaktadır.

  yine felix baumgartner'in şu meşhur atlayışından gidelim. hatırlarsınız bizim güzide gazetelerimiz bu haberi aktarırken google translate'in azizliğine uğrayıp 40 yıllık avusturyalı felix arkadaşı avustralyalı, atlamayı planladığı 37 km yüksekliği ise 55 katlı bina olarak okuyucularına aktarmışlardı.

  şimdi bir adım daha ileri gidip felix'in atlayışında "ışık hızı duvarını" aşmayı hedeflediğini yazmışlar. (he canım he. adam uzaydan atlayış yapacak, zaman, boyut parçalayıp camelot'da yuvarlak masada çilingir sofrası kuracak.)

  haber gazetelerinmiş.. hadi ordan! al copy paste yapmayı bile beceremediğin bize haber diye yutturduğun yalan bilgileri al da git. biz istemiyoruz sizin gibi haber(!) kaynakları. doğru, canlı, doğrudan habere ulaşabileceğimiz sosyal medya varken senin yalan haberlerini kim neylesin????

  alın haber de şurada

  http://www.sabah.com.tr/…isik-hizi-duvarini-kiracak