• egede suyunun bamyaya, börülce salatasına konması ile üzüm olmaktan başka bir anlama geçen gıda.
  • yillar once gittigim marmara adasi'nda tatma firsati buldugum icecek. oturdugumuz cay bahcesinin sahibi tatli amcanin tavsiyesi uzerine ictigimiz ve istanbul'a donene kadar icmeyi eksik etmedigimiz mayhoslu serbetimsi sey. bide o amca bi mani sallamisti bize:
    ...
    icersen koruk
    olmazsin moruk...
    aklimda bu kadari kaldi.
  • şu an bahçemdeki asmalarda onlarca salkımı olan, benim görüşüme göre doğal erik ile beraber en lezzetli ve tatmin edici iki meyveden biridir. ekşi sevenler için bu ikisi bir doruk noktasıdır.

doğal erikten kastım, bahçemde iki erik ağacı var, bunlardan kopan erik de pazarda markette bulabileceğiniz her türlü erikten çok daha ekşiler, ağaçtan yeni kopmuş, taze ve doğal erik sonuçta. tad farkının yarattığı uçurumu göz ardı edecek olur isek, meyve yemenin en tatmin edicisi de herkes hemfikir olacaktır ki bu şekildedir. bunun nedenini de avcı- toplayıcı dönemden kalan içgüdüler olduğunu düşünüyorum.
  • tıpkı vişne terletme gibi bir kanavoza ayıklanmış yıkanmış koruklar konularak üstüne bol tuz ekilerek kapatılıp deli gibi sallamak suretiyle nefis bir eğlencelik yiyecek elde edilir. ekşi* sevenler için.
  • sol frame'de ismi görülünce bile tükürük salgılarını harekete geçiren ham üzüm*. ihtiyaç halinde suyunu şeker ile karıştırarak içmek de mümkündür limonata usulü
  • ham uzume verilen ad
  • suyu, salatalara limon niyetine konulabilen*, küçük çocuklara kabız olduklarında özellikle içirilen, fazla içildi mi bağırsakları bozan ham üzüm.
  • tellemesi pek güzel olan, ağzı mı sulandıran enfes yiyecek.
  • adı çok saçma olan enfes bir güzellik. keşke bunun adı neferge, nefergenin karşılık geldiği üzüm çeşidinin adı da koruk olsa.

(bkz: #75731524)
  • sıcak yaz gecelerinin mayhoşlu serinleticisi. sıkıldıktan sonra suyu soğuk soğuk içilmelidir. kabızlık ve envai çeşit sindirim sistemi arızalarını giderebilecek kalibrede bir içecektir.

bu arada ham üzüm demiş miydik :))

düzeltme: cümle eki
hesabın var mı? giriş yap