şükela:  tümü | bugün
 • bornova anadolu lisesi'nin geniş güzel yeşil ve süper anılarla dolu mekanı.
 • içinde bazı hocaların evlerinin olduğu, gezilesi, yiyişilesi mekan
 • bornova anadolu lisesi klasigi. her mezunun okula ugradiginda gittigi, gidince de flashback hesabi bi 10 dk. kendine gelemedigi mekan...
 • uzaktan bakıldığında yoğun bir duman* tabakasının yükseldiği görülür (bir zamanlar yanmış dolayısıyla itfaiye yardımı gerekmişti). içki içmek, çiftler için yiyişmek, güneşli günlerde yayılmak ve uzun eşek oynamak gibi faaliyetlere ev sahipliği yapar. uzun bir aradan sonra gidildiğinde ise koruluktan dönerken derse girecekmiş hissine kapılır, tam binanıza doğru yönelmişken mezun olduğunuz aklınıza gelir hüzünlenirsiniz.
 • aslında bir höyük olan tepeciğin üzerinde ağaçların boy atmasıyla oluşmuş, sonradan içine köşk kondurulmuş, efsanevi bir bal* ortamıdır. bilen bilir...
 • içinde bir perili köşk vardır, bahçesinde üzerinde latince ve ingilizce birşeyler yazan bir de mezar. yürürken dikkatli olmak gerekir, sevişenlere basmamak için. izmir'e otobüsle giderken otogara yaklaşınca sağınıza bakarsanız perili köşkü, koruluğu ve koruluktan tüten dumanı görebilirsiniz. ve eski bir ballıysanız gülümsersiniz.
 • bornova anadolu lisesinin olmazsa olmazidir. bal'dan mezun olup da koruyla ilgili yuzlerce anisi olmayan insan yoktur. ilk asklar, ilk sigaralar, ilk zibidilikler, ilk entellektuel paylasimlar*, ilk kavgalar, ve daha nice ilklerdir koru. mezun olduktan sonra gidildiginde, ister birakmis olun, ister hic icmemis olun, yine de insanin bir sigara yakasi gelir koruda. okulu ziyarete gidildiginde ilk gidilen yerdir, otobusle izmire girildiginde uzaktan gorulup gozleri dolduran yerdir koru. koru baldir, her hatirlandiginda huzunle karisik bir tebessum ve bir cok aniyla beraber anilandir. okul icindeki bir yerden cok, acik havadaki bir bari andirir koru, etrafta acik hava olmasina ragmen yogun bir sigara dumani vardir, ve bir yerinde mutlaka icki icen birileri vardir*.
 • okuldan eve geldiğimde gömleğimde, pantalonumun içinde, saçımda başımda neden ot ve ağaç parçaları olduğunun cevabı.

  her gün okuldan geldiğimde, hele de mevsim bahara çalmışsa artık, gün boyunca korulukta uzun molaların sonucunda her tarafımız çer çöple eve dönerdik. anneler kendi aralarında konuya mantıklı bir cevap bulmaya çalışırken diğer okul çocuklarında benzeri bir problem olmaması bu çocuklar okula mı gidiyor dağa mı çıkacaklar endişesiyle heyecana boğulurlardı.

  puanım yetiyordu ama bala gitmek istemedimciler bizi kıskançlıktan morararak izlerken biz ise eğlencenin dibine vuruyor, her sabah okula yeni bir macera yeni bir eğlenceye gider gibi gidiyorduk. (bkz: bornova anadolu lisesi)

  her ağacın altında bir dostluk nişanesi bulunur balın koruluğunda, dostunuzun yastık olduğu ve uzun eşek oynadığınız ağaçtır o. her kuytu köşesi ateş gibi yanar, aşıkların birbirlerine sarıldıkları en tutkulu okulun kuytu köşesidir o. yerdeki sigara izmaritlerine dikkatli bakın iki sıkı dostun elden ele ortaklaşa içtikleri sigaranın izmaritidir o.
 • koruluk aslında ipeklikuyu höyüğünün üzerinde yer almaktadır. izmirin en eski yerleşimlerinden birisi olduğu takmin edilmektedir. daha sonraki dönemlerde bir roma villası burada yükelmiş, zaman içinde de bildiğimiz köşk buraya i,nşa edilmiştir. roma villasından çıkan bir mozaik köşkün yanında bir beton çerçevede sergieniyordu ben öğreciyken, 2 yıl önce gittiğimde ise yok olmuştu ve kimse de hatırlamıyordu. beton çerçeve üzerindeki yazı ise khalen duruyor orada...
 • koru durumunda olan sık ağaçlı yer. tdk böyle diyor.

  (bkz: 12 eylül koruluğu)