şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yazın güne$lenirken kullandıgımız güne$ kremleri ve sütlerinin en gözde özelligi. zira bu faktör ne kadar çok olursa o kadar iyi korur denir, 26 ya kadar varan koruma faktorleri $a$ırtıcıdır.
 • yanik tedavisi gormek zorunda kalacak kadar yanmadan once yurdum insani tarafindan kullanilmasi gerekli gorulmeyen gunes yagi ozelligi
 • arttikca, gunes losyonu'nun fiyatini da artiran bir hadise. en cok 36 gordum.
 • 60 derece olanı gayet mevcuttur, ki bunlar hem beyaz tenli, hem açık renk gözlü, hem açık renk saçlı, hem de çilli kişilerce zorunluluktan kullanılırlar..
  (bkz: aluminyum folyo)
 • korunma gereksinimi doguran herhangi biseyden ne kadar yogun/cok korunacaginizi ifade eden bir nevi indikator. en yaygin kullanimi gunes kremleridir. gunesten koruma faktoru* olarak gecer.

  (bkz: spf)
 • 30 faktör güneş kremi sürüp uzun bir yürüyüş yapanlardansanız, kremi yalnızca omuzlara, enseye, göğüse sürmemeniz önerilir. antalya güneşi altında sürülen yerler beyaz kalırken, sürülmeyen yerler yanmakta ve elinizin geçmiş olduğu krem sürülen yerin sınırı önceleri kırmızı, sonra esmer bir çizgiyle belirlenmektedir.

  bir tür geçici dövme yapmak için de idealdir. böyle bir kremi sözgelimi elinin içine güzelce sürüp şöyle karnında, göğsünde, poponda bir el izi bırakırsın; sonra güneşlenirsin. böyle esmer ten üzerine beyaz beyaz bir taciz izi...
 • güneşten ne kadar koruduğu değil ne kadar zaman koruduğunu gösteren derece. yani yüksek faktör diye daha çok korumaz, sadece koruma zamanı uzundur. ama zaten terleyince suya girince yenileyin yazar. o halde uzun korumanın manası nedir. konu hakkında şuraya bakın.

  "faktör nedir
  güneş kremleri veya güneşten koruyucu ürünlerin seçiminde insanların kafasını karıştıran ana durumlardan birisi ürünün faktörü, 15 faktör, 20 faktör, 30 faktör, 40 faktör, 50 faktör kremler mevcut, son dönem galiba 50 faktör ve üzeründe 50+ yazılıyor. bir ara 60 faktör, 70 faktör yetmez 100 faktör gibi kremler vardı. peki nedir bu faktör, yani faktör neyi belirler, yüksek faktör daha mı iyi korur, en iyi güneş kremi faktörü hangisi, hangi faktör güneş kremi kullanılmalı. işte bu yazı bunun cevabını verecek.

  sun protection factör (spf) nedir

  güneş kremlerinin üzerinde sıklıkla gördüğümüz bir yazıdır spf yani (sun protection factör) türkçesi güneş koruma faktörü (gkf) dir. genelde insanlar yüksek spf yani faktörlü kremlerin daha iyi koruduğunu düşünse de bu aslında tam doğru değildir. çünkü spf yani faktör denen durum cildimizi güneş yanıklarına neden olan uvb ışınlarına karşı cildimizin direncini arttırmaya yarar, yapılan çalışmalar spf artışında korumanın çu şekilde arttığını gösteriyor.

  spf 15 uvb ışınlarının %93’ünü engelliyor.
  spf 30 uvb ışınlarının %97’sini engelliyor.
  spf 50 uvb ışınlarının %98’ini engelliyor.
  bu engelleme ne derseniz, o da şu 100 güneş ışını geldiğinde spf 15 bunun 7 sini geçirir, spf 30 3’ünü geçirirken, spf 50 2 tanesini geçirir. peki bu spf veya güneş koruma faktör değerlerinde, insanlar neden yüksek faktör seçiyor, ve faktörün işlevi ne. şimdi güneş koruma ürünleri (krem, losyon, süt, jel veya yağ) içerdikleri faktörle, cildinizin güneşten yanma süresini arttırırlar. kaba bir mantıkla, cildiniz 10 dakikada güneş yanığı olacaksa, spf 15 sizi 150 dakikada bronzlaştırırken, spf 30 sizin 300 dakikada yanmanızı sağlar, spf 50 ise sizi 500 dakika yanmaktan korur.

  kaç faktör güneş koruyucu kullanmalısınız
  ama atlanan bir başka nokta cilt tipi ve güneşe maruz kalınan zamanlardır. cilt yapınız ve güneşe maruz kaldığınız zaman da güneşten korunma durumunuzu ve kremin etkisini değiştirir. güneş ışınlarının en çok olduğu zamanlar 10.00 ile 14.00 arası güneş çok dik geldiği için yakıcılık artar, 14.00-16.00 arası da yakıcılık yüksektir ama azalır, saat 17.00 dan sonra güneşten gelen uvb ışınları azaldığı için yakıcılık da azalacaktır. aşağıda cilt tiplerini,güneş etkilerini, güneşin yakma süresini ve kullanılması gereken en az güneş kremi türünü içeren bir tablo yaptım"

  kaynak: https://guneskrem.wordpress.com/…nes-kremi-faktoru/