şükela:  tümü | bugün
  • bilkent'te amer departmanında çalışan bir hoca.

ph.d., pennsylvania state university, 2000. american pragmatism, ethics, international human rights, and feminist episitemology and moral theory.

hum 111,hum 112 derslerini de verir.

çok iyi biridir. notu boldur. *texas'lıdır. o yüzden çok hızlı konuşur, anlaması zor olabilir.
  • quizlere make-up yapan assistant professor. o kadar weak bir presence var ki.
  • geçen gün quizden önceki son derse gitmedim ve ertesi günü yolda karşılaştık."naptin nettin" muhabbet inden sonra derse gelmediğimi ve quizde ne çıkacağı hakkında fikrim olmadığını söyledim. ben kısa bir şeyler söyleyip gönderecek sandım, bir anda kendimizi super egonun sadizm ve mazoşizm ile ilişkisini tartışırken bulduk. 15 dakikada adam bütün dersin özetini geçti sağolsun. cidden dersinden düşük notla geçersem utanacağım hoca.
  • notu bol mu kıt mı kişiden kişiye göre değişir. yani öğrencinin fikrine göre değişmez de hocanın öğrenci hakkındaki fikrine göre değişiyor sanırım, ben ilkokul beden eğitimi dersinden pek iyi alır gibi a almışken önerdiğim arkadaşım ıkına sıkıla b aldı, nasıl oldu anlamadık.

neyse entrynin konusu bu değil. asıl olay şu; bu adam öyle konular işliyor ki humanity dersi hayatınız boyuna aklınıza kazınacak bir döneminiz haline geliyor. varoluşçuluk, daha da fenası camus varoluşçuluğu, ahlakın türleri ve kökeni ve son olarak amerikan pragmatizmi ile "bundan sonraki yaşamınıza bunları bilerek devam edeceksiniz" mesajını başarıyla verdi gayet. üzerinden bir yıl geçti hala anlattığı hiçbir şeyi unutmadım ve sürekli karşıma çıkıyorlar.

ayrıca geç kalmayı pek tasvip etmeyen biri olarak kendi geç kaldığı gün tüm sınıfa pizza söyleyerek aç mideleri sevince boğmuştur. *
  • saçma bir adam. dönemin sonuna doğru olan bir derste hepimize "dönem bittikten sonra kampüste beni görünce selam vermeyebilirsiniz ama selam verirseniz arkadaşlığımız devam eder." gibi birşeyler saçmalamıştı. adam herhalde yalnızlık çekiyor deyip kampüste hasbelkader gördüğümde selamdı, hal hatırdı eksik etmedim. ara ara odasına davet ediyordu, uğradım konuştum. hatta samimi bulup adamın derdini dinledim. bu kadar muhabbetten sonra ilginçtir adam birdenbire selam vermemeye, tanımamazlıktan gelmeye başladı. görünce kafa göt çeviriyor falan, sinir olmamak elde değil. kendisini bilen tanıyan bir arkadaşa anlattım durumu, "çocuğu olduktan sonra değişti biraz." dedi. milletin götü parayı bulunca kalkar, bu herifin götü bir tane çocuk yapabildi diye kalkmış meğer. hey allahım.

ayrıca notu bol falan değildir, tüm sınıfa sille c dayar. sınav sorularını önceden verir, bunlardan x tanesini finalde soracağım der. sorular her dönem aynıdır. bir dönem önce a- verdiği arkadaştan herifin sorduğu soruların cevaplarını alıp sınava girmiştim. birebir aynı cevapları yazdım. sene sonu notlar açıklandığında o da ne, stars'ta kocaman bir c. adalete gel. aynı dersi costantino costantini'den alanlar "hocam a lazım." deyip, şaka maka a alırlar. sen hak ettiğin notu bırak, abuk düşük bir notla geçersin. sırf yabancı diye hoca alınırsa olacağı bu, ya ne olacaktı? şunu da ekleyeyim, listening konusunda kendinizi iyi hissediyorsanız bile bu adamdan sonra "benim listening yönüm kötü mü acaba?" diyebilirsiniz. texaslı olmasından kaynaklı gereksiz hızlı bir konuşması var. ne hum 111 ne de hum 112'yi kendisinden alınmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum.
  • simdiye kadar denk geldigim en iyi hocalardan biridir. dersi cok guzel detaylica anlatir, anlamadiysaniz bir daha anlatir. yine anlamadiysaniz, odasina gidip istediginizi sorabilirsiniz, sikilmadan anlatir. ayrica sadece kendi dersiyle alakali degil, herhangi bir dersle ilgili herhangi bir soru sorabilirsiniz. en ufak bir bilgisi * varsa, bunu size aktarmaktan zevk alir. bu adam ogretmenligi seviyor kesinlikle. ayrica esinden dolayi sanirim turklere ve turk aile yapisina da sempatisi vardir. muhabbeti de gayet guzeldir.

sirf yabanci diye hoca alinirsa diyenlere bu adamin cv'sine bi goz atmalarini tavsiye ederim. gotu boklu ba ogrencisi 2000'de felsefe uzerine doktorasini pennsylvania universitesinde vermis, 2002'de de hukuk doktorasini dunyanin en iyi hukuk okullarindan biri olan (hatta bi coguna gore en iyisi) yale'den vermis adama 'sirf yabanci diye hoca aliniyor' demek ahmakliktan ote baska bisey olmasa gerek. bir profesoru 'notu kit' diye kotu ilan etmek ve digerine de notu bol diye iyi demeyi baska sekilde aciklayamiyorum ben. bana da oyle aman aman bi not vermemisti zamaninda, ama ders sirasinda ve sonrasinda cok yardimci oldu sagolsun.

her neyse, 2010'da mezun olduktan sonra butun arkadaslarim master'a basladi. benim de aklimdaydi daha sonra yapmak, bu yuzden kendisine referans olur musunuz dedigimde, tabi ki dedi, hatta basvurularda sikinti olursa yardim ederim dedi, ama ben askere gitme karari, sonra da calisma karari aldigim icin havada kaldi. aradan 5-6 sene gectikten sonra master yapma karari verdim ve referans lazim oldu. kendisine bi e-mail attim beni hatirlayip hatirlamadigini, finlandiya'da master yapmak istedigimi ve referans gerektigini soyledim. beni hatirladigini, ve seve seve referans olacagini soyledi.

sozun ozu su ki, bazi hocalar vardir 'aman iyi bi not alayim da bitireyim dersini, bi daha da yuzunu gormek istemem' dersiniz. bu adam ise tam tersi. notuna filan bakmayin, dersi ogrenmeye calisirsaniz kesinlikle ogrenirsiniz. sonrasinda da eger isterseniz bi sekilde yardimi dokunur size. neticede doktora ogrencisi bile olmayan hocalar var etrafta. size yarin bir gun referans lazim olur, referansinizin cv'sine bakarlar, ona gore sizinle ilgili bi fikir edinirler. ben belki de bu adamin sayesinde burs aldim, bu sene de bitiyor okul *.

herkesin tercihi farklidir ve ben hepsine de saygi duyarim. o yuzden 'aman oyle ya da boyle lisansi bitireyim' diyenlere pek tavsiye etmem, ama sonrasinda yuksek, ve hatta doktoraya gitmeyi dusunenlere kesinlikle bu adamdan ders almalarini tavsiye ediyorum. gerci en son haberlestigimizde ogretmenligi birakacagini, turkiye'nin ve bilkent'in gidisatindan dolayi amerika'ya avukatliga geri donecegini soylemisti ama bilmiyorum dondu mu. ha bir de bu yani vardir bu adamin, amerika'nin en iyi hukuk okulunda doktora ver, avukat olup milyoner olabilme sansin var amerika'da. krallar gibi yasayabilirsin ama sen kalk sirf sevdigin hatunla vakit geciremiyorum diye turkiye'ye gel hocalik yap ve bunu da icinde zerre bi suphe olmadan, seve seve yap. garip adam vesselam, severiz kendisini.
  • ahaha, yalakanın teki "notu kıt diye kötü ya da notu bol diye iyi ilan etmeyi anlamıyorum." demiş. yalakalık sıkıntı değil aslında, yavşaklık çok fena bir şey. e sen de adamı sana referans olup, siktiriboktan bir üniversiteye girmene yardım ettiği için yalıyorsun? çıkarcılık bu milletin kanına işlemiş gerçekten, sen 30'undan sonra iskandinavya'da karı göreyim diye yapmak istediğin master'a gitmeni sağladı diye bu adamın ne olmayan hocalığı ne de abuk subuk verdiği adaletsiz notlar değişmiş olmuyor. okuduğunu anlamayan adamın master yapma aşkı da inanılmazmış ya cidden. ironik olan bir de götüboklu ba öğrencisi demiyor mu, bittim. hocanızı yalarken "cv inceleyin." diye 3 kaşık akılla tavsiye vereceğinize laf attığınız insanların cv'lerini bilmeden işkembe-i kübradan bir şeyler uydurmasak diyorum? ne salaklar bu bilkent'ten diploma alıyor ya diyorum? ahmak derken ahmak ıslatanla sırılsıklam olmasak diyorum? yazık ya.