şükela:  tümü | bugün
 • ferhan sensoyun beta video yillarindan kalan filmidir. sanirim bir zamanlar televizyon dizisi olarakta verilmisti. oyle dii mi oooosssssman?
 • ferhan sensoy'un ayni isimli diziyle alakasi olmamasina ragmen, yine de halk o donem onu kosedonucu adiyla bildigi icin o isimde cektigi film. (bkz: kosedonucu/#3691199)
 • bugünkü koşullarda para yatırılıp çekilemeyecek absürtlüğe sahip, turist ömer serisi tarzında bir kült film.
 • filmde hümeyra, rasim öztekin, münir özkul ve erol günaydın gibi güzel oyuncular da oynamaktadır. ayrıca ortaoyuncular'ın kırmızı kartlı oyuncusu baykal kent de köşe dönücü karakterinin babası rolüyle çıkmaktadır karşımıza.
 • film versiyonuna arasıra elmax'da denk gelinebilir, 2 bölüm halinde verirler, hatta sabaha karşı saçma sapan bir saatte verdikleri için merak edilir, uyku kaçar. ferhan şensoy beyaz ayakkabılarını bütün film boyunca çıkartmaz, diğer rollerde hümeyra(kendisi 80'lerin en can alıcı kıyafetlerini kuşanmış biçimde gözükmektedir), tarık papuççuoğlu gibi isimler de vardır, absürdlüğün doruklarında seyreden diyalogları ve sahneleri unutmak mümkün değil midir?. değildir, bir de istanbul'un 80'lerdeki * halini incelemek açısından faydalı bir yapıt, etraftaki en lüks arabalar kuş serisi ve büyük amerikan arabaları..*
 • ferhan şensoy 'un şöyle bir açıklama yazdığı filmdir,, arka kapak'tan;

  "bindokuzyüzseksenbeş ilkbaharın da dürtüklemesiyle sanırım film yapalım mı der bana yeşilçam'da bir yapımcı. yapalım. öykü lazım öykü bizde kol gezer çok eskiden yazılmış yaşanmış bir hikaye. mahmut birdenbire evlendi. beğenir öyküyü yapımcı. filmin yeşilçam'daki adı köşe dönücü çünkü öyle söz edilmekte benden o sıralar televizyonda oynadığım aynı isimli dizi yüzünden. film yazın çekilecek, güzel kışın zaten bizim için zor olur tiyatro baş kaşıtmaz o filme sıra gelmez. kim yönetecek, sen yönet der yapımcı peki hiç film yönetmişliğim yok. bana sıkı bir asistan lazım. buluruz sesli çekeceğiz dublaj mublaj yok. sesli çekeriz zart senaryo yazılır. yabancı kadın rolü için vanina michel aranır. tarih konuşulur, belirlenir, deftere yazılır. gidiş dönüş uçakları ayırtılır, oyuncu kadrosu tamamlanır."

  not: türkçe hatalarla dolu bu yazıyı elimden geldiğince düzeltmeye çalıştım.
 • 16 yıldır "saçççmalama ossssman" repliğini nereden hatırladığımı düşünürken birden bire ortaya çıkarak büyük bir sürpriz haline gelen eser.
 • bu film hayatımda gördüğüm en kötü yapımlardan biri, ve iddia ediyorum youtube 'daki amatör videoları içinde bile bu filmden daha kalitelilerini bulmak mümkündür mutlaka. fakat şöyle bir durum söz konusu; ferhan şensoy 'un pardon 'unun kökünde kesin bu film var. tiyatro gibi sinema türünde akıp gidiyor,, ara ara 80 'li yılların istanbul'unda, taksim'inde gezinirken buluyorsunuz kendinizi veya tarik papuccuoglu 'nun, rasim öztekin'in veya hümeyra 'nın oyunculuğuyla eğlenebiliyorsunuz ya da yarım yarım yarılabiliyorken, fransızca tercümanın, sekreterin ve hatta fransız oyuncunun oyunculuğuyla içinize daral gelebiliyor, öylesine dengesiz düşüncelere dalıyorum, öyle bir film işte.

  ayrıca ferhan şensoy'un 80'lerden 90'lara taşan o tv ağzının ne kadar itici olduğunu da anımsıyorsunuz, "hakikaten ya, o günlerde ne kadar da berbattı tv dünyamız." diyorsunuz. hoş bugünlerde olağanüstü yapımlarla donatılmış da değiliz a.

  bu arada son bir not düşeyim; ne yalan söyliyeyim, aramadım sormadım böyle bir şey olmuş mu, üzerine konuşulmuş mu bilmiyorum ama ferhan şensoy'un erol günaydın ve münir özkul 'a özel bir sempati beslediği ve saygı gösterdiği bilinir. hatta birkaç oyununda bu ustalara yer vermişti. işte bu filmde de bir yerde; bu iki üstadına saygı duruşunda bulunuyor. "sizlerden başka usta tanımıyorum" gibisinden birşeyler söylüyor. işin yergi tarafı da mevcut. zira o zamanların tv'lerinde boy gösteren tiyatrocular; kaynanalar 'la tekin akmansoy'a, kuruntu ailesi 'yle gazanfer özcan 'a eleştiri getirdiği bile iddia edilebilir, zira aynı saygı duruşu sahnesinde münir özkul'a "gazanfer abi" ve erol günaydın'a da "tekin abi" diyerek onları kızdırıyor. ayrıca bu husus üzerine düşünme sebeplerimden biri de bu film üzerine ferhan şensoy 'un şöyle bir kelam etmesi: "..filmin yeşilçam'daki adı köşe dönücü çünkü öyle söz edilmekte benden o sıralar televizyonda oynadığım aynı isimli dizi yüzünden." tiyatrocuların tv'deki bir nevi kolay olan yolu seçmelerine eleştiri getirirken, bir özeleştiri yaptığı da düşünülebilir.

  sonuç itibariyle, ilginç bir film bu, habersiz kalınmamalı.
 • ferhan şensoy gibi ustanın elinden böyle boktan bi film çıkması bana hayat adına umut veriyor. öyle bi adam bile bu şekilde sıçabiliyorsa üstesinden gelinemeyecek başarısızlık yok. sıçmak ayıp değil. gönül rahatlığıyla sıçınız. hem bu bokun bazı yerleri güzel, güldürüyor.
 • herkesin bok attığı ama beni gülmelerden gülmelere gark etmiş, ferhan şensoy filmi, effendimmm(köşe dönücünün vurgu tarzıyla okuyun burayı)