• sılanin muhtesem sarkilarindan sadece biri.sarkinin bir yerinde öyle bir izmirliye vuruldum diyorki insanin o izmirli olasi geliyor.sarkiyi sevme nedenimin izmirli olmamla bir alakasi var mi yok mu daha cözemedim.

bir de yazalim tam olsun

hic aklima gelirmiydi
    takildim kaldim ona
    biraktim isi gucu
    mihrabim yere gecti

bozuldu yuvamın mert sozu

izmirliye vuruldum
    tanisaniz anlarsiniz
    kapandi mevzu desem
    kuyruklu yalan olur

anlatsam aglarsiniz

vuru degil dusuncesi, adapsiz makam sarkilari
    agrilarima köse yastigi, olmaz yine bir baskasi
    vuru degil dusuncesi, ben duslerine toz bezi
    tutturdum o diye ille de, yanginda kul en guclusu

izmirliye vuruldum
    tanisaniz anlarsiniz
    kapandi mevzu desem
    kuyruklu yalan olur

soz ve muzigi de sıla gencogluna ait.
  • bir de bazı adamlar vardır, aynı köşe yastığı gibi. koy sırtını yaslan, koy başını yat, sarıl, falan filan. böyle yumuşak, tatlı.. ama bize hep sandalye denk geliyor nedense. demir sandalye. hani eskiden vardı böyle adamın kıçına batan cinsten.
  • hakkında sadece bir sayfa yazı yazmışız.
    siz en azından fark edip yazmışsınız, bense daha yeni keşfettim sıla'nın bu mükemmel parçasını.

güfte konusunda üstadın özgeçmişi malumunuz...
    beste de eklenince üstüne, rakı - karpuz- peynirlik on numara bi şarkı çıkmış ortaya...

hele o "bi' izmirliye vuruldum..." dediği kısım yok mu...
    insanın gerçekten de o izmirli olası geliyor...

"bi izmirliye vuruldum
    tanısanız, anlarsınız...
    kapandı mevzu desem, kuyruklu yalan olur
    anlatsam, ağlarsınız..."
  • yaz gecelerinde tavandaki sivrisineği aşağıya indirmek için oldukça elverişli bir aparat. o yüzden misafirliğe, oturmaya falan gidildiğinde bunlarla fazla içli dışlı olmaya lüzum yok. yastığın karanlık bir mazisi olabilir. bir de özellikle kızlar bunları oyuncak ayı gibi kucağına alıp oynama huyuna sahip, orası kötü işte..
  • içinde çok önemli bir bilgiyi barındıran şarkı.*

(bkz: yangında kül en güçlüsü)
  • dinlediğim tek türk sanatçı olan sıla'nın aşmış yorumu ile albüm çıktığı günden beri beni benden alan. yer yer hüzünlendiren ama daha çok dinlemeye bıktırmayan bir parça. mükemmel bir yorum yine. mükemmel bir beste, mükemmel bir söz, mükemmel bir ses daha aynı zamanda.

ben uzun zamandır bu kadar şey... ıhhhhhhmmmmmmmm. evet! büyüleyici bir parça dinlememiştim. resmen gözlerimi kapatıyorum dinlerken. beni belki de ilk kez bir türk şarkısı hatta ilk kez bir şarkı bu hale soktu. bakın ne aşk acısı çekiyorum ne de mutsuzum. şükür iyiyiz. ama bu şarkıyı dinlerken keşke aşık olduğum kızdan yeni ayrılsaydım veya birine ilk defa aşık olsaydım falan diyorum. karnımda değişik bir his oluşuyor dinlerken.

ve bu yukarıda yazdıklarımın hepsi bu şarkıyı her dinleyişimde oluyor. belki biter diyorum. yine dinliyorum. yine aynı!

sıla sen hep yaşa mümkünse. hiç ölme. ve o sesin hiç değişmesin. fiziğin de değişmesse *ölene kadar tek aşkımsın!

edit: edit bahanesiyle yine dinledim ve bulutların üstündeyim canlar. ahan da dinlemeniz gereken kayıt ve o kayıt kaydedilirken insanlar ve sıla. o ayrı bir canlı. hele ki sonlarada doğru o mükemmel kaydın etkisi sılamın yüzünde güller açmasına neden oluyor. ve ben yine eriyorum. hatta zıpır şantör de gaza gelip allah allaaah misali haykırıyor içinde kopan fırtınayı. olm süper lan!!!

http://www.youtube.com/watch?v=j1dnetqajuu
  • joker albümündeki versiyonu karışık çalma listesinde karşıma çıkmış ve beni yıkmıştır. şu günlerdeki ruh halime bir şarkı yazsam bu olurdu.

“kapandı mevzu desem kuyruklu yalan olur”
    dışarıdan kapanmış gibi içerde fırtınalar kopuyor.
  • tutturdum o diye ille de derken içim sızlıyor a dostlar!
  • yeni yeni oturmaya baslamis, fazla hareketli olmayan bebekler icin de kullanilir
  • sözlerini kimse yazmamış ben yazayım;

hiç aklıma gelirmiydi..
    takıldım kaldım ona.
    bıraktım işi gücü..
    mihrabım yere geçti.

bozuldu yuvamın mert sözü.

izmirliye vuruldum,
    tanısanız anlarsınız.
    kapandı mevzu desem,
    kuyruklu yalan olur.

anlatsam ağlarsınız.

vuru değil düşüncesi, adapsız makam şarkıları,
    ağrılarıma köşe yastığı, olmaz yine bir başkası,
    vuru değil düşüncesi, ben düşlerine toz bezi,
    tutturdum o diye ille de, yangında kül en güçlüsü.

izmirliye vuruldum,
    tanısanız anlarsınız.
    kapandı mevzu desem,
    kuyruklu yalan olur.

son yıllarda bana bu kadar haz veren bir şarkı duymamıştım,hafiften sezen aksu eskilere götürdü beni.
hesabın var mı? giriş yap