şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de bu mesleği seçenlerin çoğu köşe olur, yazar olamaz.
  • ne olduğunu tam olarak bilmesem de, ölen bir insana saldırıp onun üzerinden rant yapmak, kendini gündeme taşımak değildir. sonra bunlara insan diyoruz. yazık, çok yazık.
  • türkiye'de köşe yazarlığı ülkenin küçük bir özeti gibidir; bir yazar her konuda uzmanır. siyaset, ekonomi, uluslararası ilişkiler hatta futbol... haftanın altı günü köşelerinde bu konular hakkında yazılar yazarlar, ya da yazmak zorunda bırakılırlar. ne kadar doğru ve üretkendir bilemiyorum her gün yazı yazmak. ya da her gün yazı yazdığınızda o yazıyı derinlemesine araştıracak, sindirecek vakit kalır mı bilemiyorum.

oysa yurtdışında köşe yazarlığı biraz daha farklı işlemekte, ki bence çok daha verimli bir biçimde işlemekte. şöyle ki, her yazarın belirli uzmanlık alanı mevcut olur, ve ihtiyaç duyulduğunda yazarlar gazetelerin yorum kısmına. bir yazarın her gün yazı yazması çok da olağan değildir. gazetenin köşe yazarları dışında bir de uzmanlar yazar ara ara yorumlarını makale olarak. kemal derviş'in daniel roubini'nin hatta ahmet davutoğlu'nun makalelerine rastlayabilirsiniz gazetelerde.

ayrıca türkiye'de köşe yazarları malesef siyasi görüşlerine çok bağlıdırlar ve köşe yazılarına da doğal olarak yansır bu durum. hatta bazı yazarlar işi partizanlığa vurarak soğutur kendilerinden. belirli siyasi görüşü olan birisinin tamamen tarafsız olmasını beklemek saflık olacaktır, fakat yazılarda objektifliğin kaybedilmemesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. başta da dediğim gibi, bu ülkenin köşe yazarları aslında bizim özetimizdir.
  • iyi bir köşe yazarı olmak iyi bir köşe yazarı fotoğrafına sahip olmak demektir.

http://duygununyeri.com/…/nasil-kose-yazari-olunur/
  • hakkında bilimum menfi yorum mevcuttur: http://www.malumatfurus.org/…se-yazarligi-hakkinda/
  • artık dikte yazarlığına dönüşen bir meslek... köşede yazacak yazarlara şunu şöyle yaz, ben böyle isterim yoksa yazma diyen patronlarla dolu bir ülkedeyiz. özgürlük artık işlemiyor işleyen kişilerin kendi çıkarları ve para kazanma arzuları... emir vererek yazarları manipüle ediyorlar.
  • ne haruna ne musaya yaranamayacak yegane uğraş. uğraş diyorum çünkü meslek değildir.

hakkında sarf edilen sözlere ilişkin bir derleme için bkz.
  • ülkenin işsizlik oranının önemli ölçüde düşmesini sağlayan meslek grubudur. maazallah köşe yazarlarının yarısının işine son verilse işsizlik oranı kesin iki puan artar.
    bir gün herkes 15 günlüğüne köşe yazarı olacak diye umut ediyorum. benden köşe yazarı olurmu. evet olur. okunmayan ilk köşe yazarı ben olacak değilim ya. çalıştığı gazeteye girerken kimlik göstermek zorunda olanları bile vardır.
    -bir dakika dururmusunuz. nereye gidiyorsunuz.
    -ben bu gazetede çalışıyorum. köşe yazarıyım.
    -özür dilerim geçebilirsiniz. gazeteyi okuyandan çok köşe yazarı olunca tanıyamıyor insan.
  • ne yazık ki spor olsun, politika olsun, gündelik hayat olsun artık türkiye'de amacından tamamen sapan, insanlara hoş bilgiler vermekten çok aman acaba bugün kim kime ne tip bir ayar verdi, kim şunun canına okudu, şu elemanın yazdığı yazıya kim ne gibi bir cevap verecek şeklinde abesle iştigal bir vaziyete doğru gitmekte olan boş iş.. özellikle son derece sıradan insanların eline bir kalem verilmesi bu rezilliği tetikleyen ana etken tabii ki.. gazete olsun, dergi olsun, yazıların yarıya yakını millete laf sokmak, ayar vermekle geçiyor artık.. insanda okuma isteğini de bitirdiler yahu..