• "köşe dönme" kavramının ülkemize yeni yeni yerleştiği bir vakitte trt'de yayınlanmış aşırı ferhan şensoy dizisi. çocukluğuma denk geldiği için "merzifon'a zifon almaya gidiyorum" tarzı esprilerle ilk kez karşılaşan dimağım neye uğradığını şaşırmış, her hafta ekran karşısında yarılmayı bir borç bilmiştim. dizide sık sık tekrarlanan "çok aptalsın çok aptalsın çok apptalsın ossman" repliğininde bende ayrı bir yeri vardır.
    hatırladığım kadarıyla ferhan kişi bu dizide ne iş yaptığı belirsiz uyanık bir müteşebbis, rasim öztekin ise onun yardımcısı oluyordu.
  • yılmaz erdoğan ve arkadaşlarının çok şey borçlu olduğu, bir zamanların unutulmaz ferhangi dizisi. dizide, özal'ın seksenli yıllar türkiyesinde o sıralar yeni yeni türeyen bir insan tipi (köşedönücü) canlandırılıyordu. ortam gayet brehtiyen ve de tüluatvariydi, hatırladığım kadarıyla...
    bu dizi yerli dramalardaki espri anlayışını kökünden değiştirmiştir dersek zannımca abartmış olmayız. ya da oluruz ama az oluruz...
  • çılgın bir hadise hakikaten bu dizi. duvarlarda fellini nin amarcord'unun afişlerine sık sık rastlanırdı dizide eh bir nevi ipucu dikkatli seyirciye.. hatta felliniye teyze diye birde karakter wardı.. münir özkul ve erol günaydın apayrı bir tattılar içerikte, herkes rol yaparken onlar kendilerini oynuyordu...
  • ayni zamanda ferhan sensoy'un bir filmi, vcd kapak arkasi yazisi ise soyle:
    "bindokuzyuzseksenbes ilkbahari baharinda durtuklemesiyle sanirim film yapalimmi der bana yesilcam'da bir yapimci yapalim oyku lazim oyku bizde kol gezer cok eskiden yazilmis yasanmis bir hikaye mahmut birdenbire evlendi begenir oykuyu yapimci filmin yesilcamdaki adi kosedonucu cunku oyle soz edilmekte benden o siralar televizyonda oynadigim ayni isimli dizi yuzunden film yazin cekilecek guzel kisin zaten bizim icin zor olur tiyatro bas kasitmaz o filme sira gelmez kim yonetecek sen yonet diyor yapimci peki hic film yonetmisligim yok bana siki bir asistan lazim buluruz sesli cekecegiz dublaj mublaj yok sesli cekeriz zart senaryo yazilir yabanci kadin rolu icin vanina michel aranir tarih konusulur belirlenir deftere yazilir gidis donus ucaklari ayirtilir oyuncu kadrosu tamamlanir."
  • bu köşedönücü felaket bir varlıktı, traş takımı dail olmak üzere herşeyini üstünde taşır, musallat olduğu gariple derhal akrabalık koyar, evine yurduna yama yapardı. hayal meyal hatırlamama rağmen diziyi, ferhan şensoy'un elleri ceplerinde, kafasında o "amerikanvari" balıkçı şapkasıyla (balık,av,özal) yürümesini unutamam.
  • münir özkul'un içindeki bir sahnede, geleneksel türk tiyatrosunda provanın olmamasıyla ilgili ''komik, sahneye çıktığında ne bok yiyeceğini bilir'' dediği film.

evet, çekim teknikleri vs. çok amatörce ama münir özkul ve erol günaydın'ı bir arada seyretmek harika bir duygu bu ferhanca filmde.
  • video filmi şimdiki şartlarda uyarlanarak çekilse tadından yenmez heralde, ayrıca tarık papuççuoğlu'nun da hakkını vermek lazım. izlemeyenler için:

http://www.youtube.com/watch?v=oeou49tv7yq&hd=1
  • işletmecilerin kutsal filmi ilan ediyorum. çekimleri harikulade. görüntü yönetmeni yok gibi bir şey. çok samimi. çok amatör. senaryo ise gerçek bir şaheser.

"sen nerede güzelleştin böyle?"

"sevgilerden bir demet!"

(bkz: ferhan şensoy)
  • trt1'de çarşamba geceleri saat 22.00'de yayımlanan "perşembenin gelişi" adlı yapımın içinde yer alan "köşedönücü" dizisinin son bölümü 14 kasım 1984 çarşamba gecesi yayımlanır akcamda. yapımcılığını aydoğan ergezen'in üstlendiği "perşembenin gelişi"yse ("köşedönücü"nün yukarıdan gelen bir ya da birden çok buyrukla yarıda bırakılmasından yedi gün sonra, son bir programın ardından) yayından kaldırılır.
hesabın var mı? giriş yap