şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dünya üzerinde görülebilecek en büyük saçmalıklardan biri. tamam anladık 2.dünya savaşı ve hitler sebebiyle dışladınız ama bu komedi nereye kadar sürecek ya. ya cidden biri bana fildişi sahili ve etiopya'nın geçici olarak da olsa yer aldığı bm güvenlik konseyinde almanya'nın olmamasını açıklayabilir mi? sıkışınca almanya bizi kurtar, bize kredi ver diye kapısında yatıyorsunuz ama. sabah sabah adeta bir almanmışım gibi sinirlendim ya resmen.
  • güvenlik kurulunda faaliyet gösterebilecek bir ordusunun bulunmamasındandır.
  • almanlar su gibidir, her koşulda akar yolunu bulur. ne işleri var kaos toplantılarında? 2. dünya savaşı sonucunda kendilerine verilen '' ordu işlerine girme'' cezasını lehlerine kullanarak, nato' nun bilmem kaçıncı ordusu olmaktansa, ekonominin lideri olmayı tercih etmişlerdir. karargahta boş yere yatacak olan hanslar yerine, fabrikalarda üreten hansları motive etmişlerdir. parayı da buna göre harcamışlardır. bu demek değildir ki orduları yok yada silah güçleri yok. almanyada ki tüm fabrikalar olası bir tehdit durumunda 24 saat içinde silah üretme pozisyonu alacak şekilde planlanmıştır. bmw nin tank motoru üretemeyeceğini düşünüyor olamazsınız değil mi? bunun dışında ab demek almanya demektir. hitlerin silah gücü ile yapamadığını, soydaşları ab çatısı altında gayet başarı şekilde yapmıştır. hemde savaşmasına bile gerek kalmadan yapmıştır. biraz bakış açınızı değiştirerek gayet net şekilde görebilirsiniz. çipras, almanya'nın yunanistan valisidir. fransa, italya, ispanya, almanya' nın askeri gücüdür. polanya, bulgaristan, litvanya, letonya ve romanya gibi ülkeler de almanya' nın iş gücünü karşılar. doğal kaynakları almanya' nın rezervi gibidir. şimdi söylesenize, hitler başarılı olsaydı bundan farklı bir durum mu isterdi? bundan iyisi münihte kayısı.
    sonuç itibari ile koskoca almanya bmgk da vardır. elçisi fransa her daim oradadır.
  • hem almanların hemde japonların bu konuda vukuatları olduğu için bu toplantılarda söz sahibi olmamaları gayet normal. adamlar tarihin gördüğü iki en büyük savaşın baş aktörleri iken bir zahmet birleşmiş milletlerde bulunmasın.