şükela:  tümü | bugün
 • sen git 400 yıl üç kıtada hüküm sür, cihan devleti ol; sadece 2008’den sonra 10 yıllık başarısız ekonomi politikası sayesinde amerikalısı tatile gelsin birim parasını 5 birim, avrupalısı 6 birim, ingilizi 7 birim parana çevirsin.

  düşündüren olaydır... bunlar daha iyi günlerimiz.
 • hangi 400 yıl ? şu kavalalı'nın kütahya önlerine kadar ilerlediği mi yoksa ?
 • (bkz: duyun-i umumiye)
  (bkz: imf)
 • güçlü osmanlı!!

  "abdülmecid’in, ingiltere ve fransa ile birlikte rusya’ya kaşı savaştığımız kırım savaşı’nın anısına bastırıp, avrupa’da dağıttırdığı hatıra paralarının arkasında şöyle yazıyordu:

  “avrupa, senin için öldüler-sinop-1853.”ölenler, sinop’ta ruslar tarafından şehit edilen 2700 denizcimizdi. silistre direnişi nedeniyle bastırdığı madalyalarda ise:

  “rusları senin için yendik, avrupa!” yazıyordu.

  abdülmecit, avrupalılarla daha daha iyi olmak için, ingiliz devlet tarikatı, yani ingiliz devlet yollarının üye oldukları hıristiyan tarikat sen jorj tarikatına üyedir.

  dünyadaki bütün müslümanların yöneticisi ve dinsel simgesi olan hilafetin başındaki kişi abdülmecit hıristiyan sen jorj şövalyelerinin tarikatında ne işi var? kendisi vefat edince yerine abdülaziz gelir. abdülaziz'de onun gibi hem sultan hem halife, avrupa'ya gidip, borç isteyen ilk halifedir. saltanat hilafet ile birlikte çöküştedir. dünya müslümanları için ne acıdır ki, kendilerinin dini simgesi ve otoritesi olan halifenin durumu budur.

  abdülaziz de yine ingiltere'ye gittiğinde bir ingiliz savaş gemisinde kraliçe tarafından dizbağı nişanı takarak sen jorj hıristiyan tarikatına üye edilmiştir.

  bu padişahlar halife yani tüm islam aleminin lideri ve koruyucusudur."
 • "yüce padişah 2. abdülhamit döneminde osmanlı borçları var kırım savası için alınan borçlar. o zaman yabancı devletler düyun-i umumiye yani genel borçlar adı altında bir kurum olusturuldu. yabancılar borçlarını alabilmek için osmanlı devleti' nin tüm gelirlerine el koyma hakkı olan bir kurumdur bu. sen bize ödemezsen biz kendimiz tahsil edeceğiz dediler kısacası.

  yani bu düyun-i umumiye' nin vergi memurları yani osmanlı' nın kendi memuru değil yabancı memurlar geliyor ve vergi borcunu devlete değil bana veriyosun deyip alabiliyorlar. haciz edebiliyorlar. 9000 tane memurları var bunları yapan. ve bunlar silahlı insanlar vermezsen seni öldürebilir kendi topraklarında. osmanlı maliye'sinin kendi memuru ise 5000. osmanlı topraklarındaki her seyi de sayıp döküyorlar."
 • koskoca osmanli, kafkaslara dokundu ve halen daha bok cukuru, karadelik. dunya devi osmanli balkanlara dokundu, orda yasanan dramlarla ilgili universite kurulur. koskoca osmanli ortadogu'ya dokundu, oranin da ammı dini sikildi. anadolu oldu garabet cukuru, hirsiz, yolsuz , cahil katillerle donandi.

  yani koskoca ismanli tek bir yerde gercekten buyuktu, o da harem konusunda. 2000 tane afrikali genc, kazik gibi malafatiyla dolasan erkekler vardi padisahlarimiz icin. yuzunu gozunu sakalini kremliyor, padisahlarin ozel bakimini yapiyorlardi.

  tarihiyle gururlanan, tarihini okusun. asil ecdadinin nasil kul, kopek kole yapildigini okusun. onlari uyandirmaya ve kurtarkaya calisan seyh bedreddin'lerin, pir sultan'larin neden katledildigini okusun. alevileri katletmek icin hurvatistan'dan ozel birlikler getirildigini, baslarina da hirvat kuyucu murat'in getirildigini gorsun.
 • beter olsun dediğim haldir. aynı gösteriş merakı, aynı uçkur düşkünlüğü, aynı bencillik, aynı din sömürüsü, aynı mağdur edebiyatın devam ediyor. osmanlı torunuyuz diye yırtınanlar var ya haklılar. tam bir osmanlı torunusunuz gerçekten.
 • koskoca roma'nin dustugu hal olarak da gorulebilir. 2. mehmet'in istanbul'u fethinin ardindan osmanlilar kendilerini roma'nin mirascisi olarak gormeye baslarlar. sultanlar kendilerine rûm kayzeri (roma sezar'i) ve rûm halifesi demeye baslarlar. avrupa krallari'nin tac giyme seromonisi gibi bir "osman'in kilicini kusanma" seromonisi peydah edilir.

  oyle ki halifelikten bile daha fazla icsellestirilmistir osmanli yoneticilerince bu roma olma hali. 1. selim'in olumunden sonra, fethettigi misir'da otoriteleri sinirli oldugundan kucuk kaynarca'dan onceki 250 yil boyunca sultanlar kendine halife demez. ama kayzer demeye devam eder.

  dolayisiyla anadolu topraklarindaki devletten bahsederken, eger gunumuzdeki halini degil, orjinal halini sayarim diyorsan kendi soylemleriyle sabit ki roma demelisin. yok eger bugunku halinden bahsedeceksen de turkiye, hatta turkiye bey diyeceksin.
 • osmanlı devleti 1860 civarlarında lübnanda çıkan dürzü-müslüman-hristiyan iç savaşına müdahale dahi edememiştir. hristiyan kıyımları artınca da özellikle fransa'dan tepkiler artmış ve en sonunda batılı devletlerle antlaşma imzalanıp yine fransa öncülüğündeki koalisyon güçlerinin devreye girmesi sağlanmıştır.

  yaşanan bu olay tam bir rezilliktir.