şükela:  tümü | bugün
 • ilk kurulduğu vakitler sadece 7 kişinin çalıştığı ve adı üzerinde başka firmalara "küçük yazılımlar" hazırladıklarından doğru bir zihniyetin ürünü ad dır.

  386 dx' den uyarıyla gelen edit: kişisel bilgisayarlar ilk çıktığında "microcomputer" diye isimlendirildiğinden (o zaman ki bilgisayarlar oda büyüklüğünde) microsoft'da bu tür bilgisayarları olanları kendine hedef kitle olarak seçip kendine microsoft ismini uygun görmüş.
 • şirketin adını bsg (bill's software group) koymamasından dolayı takdir edilmelidir.
 • bir zamanlar minik 7 kişi belki 3-4 kişi kendi aralarında iş yaparken yavaştan hızlıdan bir şekilde büyüyüp dünya devi olmaları beni garip duygulara sokuyor her zaman. apple için falan da geçerli bunlar böyle hani garaj şirketleri varya heh.

  ne bileyim adamlar oturuyordu kim bilir eskiden bir kaç genç sik sok muhabbetleri falan dönüyordu öyle bilemedim şimdi ne dönmüştür de vardır geyik elbet. ulan adamların geldiği noktaya bak şimdi.

  imrendim. tabi imrenicem lan tövbe yav adamlar parada yüzüyorlar dediğim saçma sapan lafa bak. gidip sohbet etmek isterdim lan nasıl oldu hani var mı hikaye anlatsana biraz diye. taktik falan sormak anlamayın itici o bildiğin merak ediyorum naptınız lan o ara eğleniyor muydunuz ilginç şeyler yaşadınız mı bill abi falan diye. ciddi ciddi sohbet edesim geldi lan bill gates ile lükse bakar mısınız. ingilizcem kurtarır umarım hoh. heyecan yaptım. *
 • (bkz: bunu sedat'a sorsana delikanlı)

  adam sonuçta eks maykrosofti amk.

  koskoca sözlüğün adını ekşi sözlük koyan zihniyet ile aynıdır.
 • (bkz: macrohard)
 • bir fıkra geldi aklıma.
  bill gates'in eşi boşanma davası açmış.
  hakim sormuş; "hayırdır ne derdin var" diye.
  cevap; "micro and soft !"
 • bir ironik espri olduğunu ümit ettiğim ama açıklama yapılmasının da zaruri olduğunu düşündüğüm başlıktır. zira bilgisayar tarihini bilmeyen, bilgisayar ile doğmuş bir neslin kolaylıkla zihniyet diyebileceği oluşumdur.

  micro ve soft anlamlarına bakmak lazım. bu ismin kökeni microcomupter ve software'dir.

  bir zamanlar, performans konusunda bugünkü anlamının binde birleri oranında bile bulunmayan, ancak zenginlere yar olan bilgisayarlar microcomputer olarak bilinirdi. bugünkü tabletlerin performansında devasa bilgisayarlar ise minicomputer olarak adlandırılırdı.

  o zamanlar bilgisayarların her evde (son kullanıcı) bulunması mümkün görülmeyen bir hayaldi, işletim sistemi denildiğinde insanlar "o ne bea" deyip geçerlerdi ki buna mühendislerin önemli kısmı bile dahildi. şirketinde son kullanıcı kitlesini hedefleyen bill gates micro'yu hedef alıyordu ve yazılım (software) olduğundan bugün yapılacak her türlü spekülasyona rağmen tarihi hatırladığımızda şirketine gayet mantıklı, bugünü tanımlayan bir isim vermiştir. kendisini günahım kadar sevmem ama hakkını vermek lazım, doğru karar vermiş. işletim sistemlerinin tüm yazılımların bel kemiği olacağı o zaman için (bkz: ms-dos) çok kolay söylenebilir bir şey değildi.