şükela:  tümü | bugün
 • her ne kadar şu sıralar, özellikle de kosovalı arnavutlar tarafından arnavutluk bayrağı kullanılsa bile, kosova başkanı ibrahim rugova'nın bu bayrağı değiştirme çabaları olmuştur. yeni önerilen bayrak da normal arnavut bayrağındaki çift bailı kartalın etrafında beyaz bir çember eklenerek oluşturulmuştur.
  ancak arnavutların ulusal bayrak bayramında, uçk mensupları bu yeni bayrağı yakarak tepki göstermişlerdir.
 • bağımsızlıklarına birşey demesem de kısa zamanda değiştirmelerini umduğum bayrak. tasarım olarak oldukça kötüdür. nal gibi ülke haritası ve üzerinde 6 adet kocaman yıldız. ülke haritasının bayrağa konması zaten başlıbaşına sorunlu bir durumken (bkz: kıbrıs bayrağı) bir de dev gibi yıldızları üzerine dizmek biraz tüy dikmek olmuştur.

  sanırım haritayı ülkeyi atlaslarda bulmanın oldukça güç olacağını düşünerek koymuşlar. bir nevi öğretici bayrak olmuş yani. renkler hoş gözükse bile, avrupa birliği bayrağının renginde olması adeta "biz ab'nin güdümünde kurulduk" havasını yaratmaktadır. son olarak, yıldızla simgelenen 6 etnik unsurun bayraktan vazife çıkarıp kendi bağımsızlıklarına gitmemelerini ve işin bokunu çıkarmamalarını umuyoruz.
 • nato'ya yaranmak için yapılmış bayrak. hem abd bayrağının, hem de ab bayrağının yanında da güzel duruyor.

  sırp mezalimine karşı direnmiş ulusların çocukları, bosnalılar, makedonlar, hırvatlar olarak bu bayrağa bakıp da utanmayan var mıdır bilemiyorum. kosova'nın bağımsızlığı, cidden bir bağımsızlık ifade etseydi keşke, amerikan uşaklığı değil. hadi kosova'nın rengi kırmızıdır kısmını geçtik, bu kadar mı düşülür, bu kadar mı uşak eder insan kendini, bu kadar mı şark kurnazı olunur.

  türkiyeli, makedonya kökenli arnavut olan kimi sözlük yazarları, bütün sürecin gidişatından hoşlanmadıkları gibi, bu işten de hiç hoşlanmıyorlarmış. kuşlar söyledi.
 • (bkz: abd bayrağı)
 • http://tr.wikipedia.org/…i/dosya:flag_of_kosovo.svg

  bayrağın seçilmesi için bir yarışma düzenlenmiş; üzerinde arnavutluk bayrağı'nın renkleri olan kırmızı ve siyah bulunmaması, sırp bayrağı gibi üç parçalı olmaması gibi kurallarla kısıtlanmış yarışmada türk, arnavut, boşnak, sırp binlerce kişinin başvuruları arasından muammer ibrahimi isimli gencin bayrağı seçilmiştir ve 17 şubat 2008 kurtuluş günü'nde açıklanmıştır. güney kıbrıs rum kesimi bayrağı'ndan sonra üzerinde ülke haritası bulunan ikinci bayraktır. lacivert zemin barışı, altın rengi ülke haritası kosova'daki altın madenleri ve kosova'nın altın gibi değerli olmasını temsil eder. ülkenin bütünlüğünü göstermek için harita kullanılmıştır. üzerindeki 6 yıldızında da ülkede yaşayan 6 etnik grubu temsil ettiği söyleniyor; bu gruplar türkler, arnavutlar, boşnaklar, sırplar, goralılar ve çingenelerdir. ülkedeki 6 bölgeyi temsil ettiğini söyleyen de var; bu bölgeler ise kosova, arnavutluk, makedonya, çamriya, karadağ ve preşeva. bir rivayete göre aslında temsil edilen şey başkaymış ve ilk tasarımda 12 yıldız bulunmaktaymış ancak sonradan çeşitli müdahaleler ile bu hale getirilmiş, orasını fazla kurcalamak istemiyorum. ilk bayrak sakarya'nın geyve ilçesindeki bir fabrikada hazırlanıp gönderilmiştir.