şükela:  tümü | bugün
 • 1807 doğumlu fenerli bir rum olan kostaki musurus paşa, tanzimat sayesinde gayrımüslim kimliğiyle kalemiyede ve sefarette üst makamlara ulaşabilen ilk isimlerdendi. ama tanzimat bile fenerli rum ataları gibi dışarıda görevlendirilmekten kurtaramadı onu. diplomatik gelenek, tecrübe falan derken kostaki de gitti. sisam'a, atina'ya, viyana'ya ve londra'ya, bilhassa londra'ya gitti. 35 sene orada büyükelçilik yaptıktan sonra da devlet-i aliyye'sine kavuştu. 1891'de arnavutköy'de öldü.

  kostaki musurus paşa'nın bir dante, muhtemelen la divina commedia çevirisi girişimi olmuş, ama çeviri sansüre takılmış: "italyan şairlerinden meşhur dante'nin eserlerinin tabına katiyen ruhsat verilmemesi tebliğ edilmiş olduğu halde, bu eserin tashih edildikten sonra tabına ruhsat verilmek üzere olduğu zat-ı şahanece haber alınmıştır. tashih edilmek suretiyle de olsa bu şairin eserlerine müsaade edilmemesi irade-i seniye iktizasındandır."

  söz konusu zat-ı şahane ikinci abdülhamid, sansürün sebeplerinden biri de dante'nin ünlü falsosuydu: (bkz: abdulhak hamid tarhan/#789027)
 • emekli olup döndükten sonra kendisine seyh us sufera denilirdi.
 • ne zaman aklıma gelse içimi derin bir hüzünle dolduran eski büyükelçimiz.
  ateşli bir osmanlıcıydı,atina'da sefirken yunan milliyetçilerinin en nefret ettiği adamdı belki de...
  yunan milliyetçileri tarafından düzenlenen suikast sonucu hayatının sonuna kadar sakat kalmıştır.
 • tanzimat sayesinde kalemiye ve sefarette üst makamlara ulaşabildiği ifadesi af buyurun en hafif deyimiyle yanliştir. bütün bir 16. yüzyil sonrası osmanli tarihi, kalemiyye, sefaret, sadaret, vekalet, vilayet vb. birçok üst makamda görev alan gayrimüslümlerin tarihidir. osmanli'nin çok uluslu bir imparatorluk olarak en büyük başarilarindan biri de budur detaylarina girmeyeyim. ama yine belirtmek gerekir musurus paşa'nin başarısı tersinden bir ayriksi örnek olmasıdır. gayrimüslümlerin devletin üst makamlarindan uzaklaştirilması büyük ölçüde tanzimat sonrasina, özellikle de 1821 yunan isyanina ve bu isyanda yunan bağımsız savaşıyla işbirliği yapan üst düzey rum bürokratlarin tesbit edilmesi sonrasına rastlar. özellikle imparatorluğun kalemiyye, defterdarlik ve tercüme işlerini yürüten fenerli rumların (ünlü musurus ailesi bunlardan biridir) yunan bağımsızlık savaşıyla gizli bir işbirliği içinde bulunduğunun kanitlanmasi, türklerden kurulu bir tercüme odasi'nin kurulması girişimlerini de başlatan en önemli etkendir.
  kostaki musurus paşa ise fenerli bir rum olmasına rağmen bu zorlu süreçte bürokrasi içinde yükselmeyi başaran ender gayri müslümlerden biridir. devlete aşiri bağlılığı ve uzlaşmaz osmanliciliği da biraz bu sert koşullarin etkisi ve aileyi koruma sorumluluğunun ürünüdür. unutmamak gerekir, bütün fenerli rumların üzerinde iki yüzyillik bir konstantin mourouzi karabasanı vardir. kovsan da gitmez, ille de beni sevdiğini kanitla diyen devletler bekler başinda.
 • ailesinin kokleri girit resmo'ya dayanmaktadir. dedelerinden markos musurus zengin bir tuccarin oglu olarak resmo'dan italya'ya gidip egitimine orada devam etmis, erasmus gibi ogrencilere ders vermis, klasik yunan kaynaklarinin tab'i gibi islerle ugrasmistir. markos'un oglu, kostaki musurus'un babasi pavlaki 1800'lere dogru istanbul'a gelmis ticaretle ugrasmis, eflak beylerine hizmet etmis ve aile fener'e yerlesmistir. maddi durumu iyi olan musurus ailesi kostaki pasa dahil hariciyeye yonelmistir. kostaki bey sultan ii. mahmud'un kayik gezisi sirasinda evini ziyaret edip kahve ictigi rivayetlerini ortaya cikaracak kadar devrin ricaliyle icli disli olan aleko pasa(bogoridi)'nin damadi olmus, soyuna cila cekmistir.
 • kostaki musurus paşa ya da kostaki musuros (???????? ?????????) paşa (d. 18 şubat 1807 - ö. 2 şubat 1891), rum asıllı osmanlı paşası.

  hayatı
  ailesi girit-resmo kökenli olan kostaki musurus (musuros), 1807'de fener'de doğdu. aylık 6.000 kuruş maaşla 1840 yılı mayıs ayı içerisinde atina’ya büyükelçi olarak atandı. 5 ekim 1848 tarihinde viyana elçiliği’ne memur kılındı. 3 mart 1851 tarihinde kıbrıslı mehmet emin paşa yerine londra elçiliğine atandı. 1878'de, 2. abdülhamit döneminde meclis-i ayan üyeliğine getirildi. emekli olduğu 16 aralık 1885 tarihine kadar 35 yıl londra'da kesintisiz olarak elçilik yaptı. dante'nin ilahi komedya adlı eserini türkçe ve yunanca’ya çevirmiştir. londra'dan döndüğünde, osmanlı devleti’nin en tecrübeli diplomatı konumundaydı. bu yüzden kendisine elçilerin şeyhi anlamında şeyh’üs süfera denildi. 3 ağustos 1888 tarihinde harikzadegan komisyonu reisliğine seçildi. 1891 yılı şubat ayı içerisinde vefat etti.

  kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/kostaki_musurus_paşa

  hakkında bir makale - http://www.os-ar.com/…e=news&file=article&sid=24206
 • sultan abdülaziz'in ingiltere ziyareti esnasında büyükelçilik görevinde bulunan kostaki musurus, kraliçe viktoia'nın ricasıyla paşalık ünvanı almış. zira tanzimat sonrası osmanlı yabancı memurlara paşalık vermeyi pek tercih etmediği bir dönemde, kendisine özel olarak bu rütbe verilmiş...
 • kendisi hakkında ilginç bilgiler şurdaki doktora tezinde bulunabilecek tanzimat paşası, osmanlı rumu, osmanlı'nın 35 yıllık londra büyükelçisi. osmanlı aşığı mukaddesatçılarımızın anmayı unuttuğu memlekete hizmeti dokunmuş büyüklerimizden.