şükela:  tümü | bugün
 • romanya'nin karadeniz kiyisindaki sirin sehri.
 • (bkz: constanta)
 • çavuşevsku'nun son yazında gittiğim romanya'da bükreş 'ten çok daha fazla sevdiğim şehir. her ne kadar fırtınalı havada pırpırlı uçakla pek maceralı bir şekilde ulaştıysam da bu şehre, hafızama yoldan fırlayan çiçekler kazınmıştır. biri şehre yakın ve herkeslerin uğrak noktası mamaia diğeri ise biraz şehre uzak mangalia olmak üzere iki sahili vardır.
 • izmirde bir köprülü kavşak var bu isimde. köstence kardeş şehirmiş o yüzden.
 • 1938 yılında romanya'dan türkiye'ye göçmen gelen türklerin ayrıldıgı liman kenti
 • romence'de 'dobrujea' tabir edilen dobruca bolgesinde bir sehir. kirimli tatarlarin ve osmanlilar zamaninda gocmus (veya goce tesvik edilmis) katiksiz eski turkce konusan turklerin yogun olarak yasadigi bolgededir.ozellikle kirsal kesimlerinde 'hamzaca', 'ishakca', 'mecidiye' (madgidia) gibi tabelalari gorenlerin sasirmamasi gerekir. gerci yasi epey ilerlemis turklerin arasinda romence okuma yazmayi bilmeyenlerin olmasi sasirtabilir biraz. tatarlarin arasinda cavusesku donemi burokratik kadrolarinda oldukca onemli yerlere gelmis insan sayisi cok olmasina karsilik turk azinlik baska bir boyutta yasamaktaydi neredeyse. son yillarda bircok sey degismistir muhtemelen..
 • gecenlerde duyduğum bir habere göre yaşlı kadınların üstsüz güneşlenmesinin yasaklandığı şehir. sebebi ise "genclerin korkuyor olması" imiş
 • constanta şehrinin "türkçe" adı.
  osmanlı, "güzelce" der gibi türkçeleştirerek köstence demiştir bu şehre. nitekim, romanya'daki türk köylerinde ve kendilerini türk olarak anan, anadil olarak türkçe konuşan romanya'daki müslüman çingenelerin köylerinde de şehrin anılış şekli constanta değil, hâlâ köstence'dir.

  (bkz: güzelce hisar)
 • ankara'nın mamak ilçesinin bir mahallesidir

  (bkz: sokak sokak mamak)
 • romanya'nın kıyı şeridinde olan, yaşanabilicek bir şehirdir. bir aylık gözlemlerim sonucunda; güzel sayılabilecek bir şehir, sokaklar ve kaldırımlar çok bakımsız komünizmin etkileri hala sürmekte. onun dışında sıcak insanlara sahip ama çingene nüfusu bir hayli bir yoğun. malesef çingenelerin hepsi kırma bir türkçe konuşuyor pek anlayamadım, konuşmalarını sadece küfür kısımlarını çok net anlayabildim:)... şehirde gidilebilecek iki yer var biri merkez (tomis mall ın oralar) birde mamaia....mamaia çok cıvıl cıvıl, renkli sahil şeridi(plajlarda binlerce kişi bulunmakta) ama en güzel kısımları rex hotel'den sonra başlıyor, daha nezih ve sakin.. ayrıca nerdeyse bütün gece klupleri mamaia'da bulunmakta. illa şehiriçinde tıkılı kalmak istemiyorsanız tren istasyonunun orada gezi otobüsleri ile constanta civarındaki plajları turlamaya çıkabiliyorsunuz..6 ytl civarı bir ücret ödüyorsunuz. bu plajlardan en çok hoşuma gidenleri neptun ve costinesti, eğer yolunuz o taraflara düşerse kesin bu iki plaja uğrayın(gece hayatıda var ama araba olmadığı için gece dönmek problem olduğundan göremedim)... fiyat olarak ucuz sayılabilicek bir şehir, ama otelde kalmıyacaksanız ev kiralıyacaksınız dikkatli olun bu rumenlerin çoğunluğu 1 lira için analarını kapı önüne koyarlar o yüzden anlaşmayı iyi yapın. arkadaştı markadaştı ayağına inanmayın sonra pis kazık yersiniz. son olarak eğer canınız pizza yemek isterse lacena byblos'u öneririm çok sağlam pizzaları var(mamaia rex hotel'i geçtikten sonra sağ tarafta)