şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ebevenyleri çocuk yetiştirmeye dair temel varsayımları sorgulamaya davet eden bir kitaptır. ebevenliğe ve çocuk yetiştirmeye farklı bir bakış açısı getiren kitabın yazarı alfie kohn'dur.
  • ebeveynlerin başucu kitabı olması gereken, görünmez adam yayıncılığa ait bir alfie kohn kitabı. çoğu ebeveynin yaptığı ve doğru sandığı ‘ödül ve ceza’ ları terk edip, ‘koşulsuz sevgi’ ve ‘akılcı’lığa dayalı çocuk yetiştirmenin önemini çok güzel anlatmış.
    itaatkar, uslu, hanım hanımcık(!), tam bir beyefendi (!) nesiller yetiştirmek yerine, soran, sorgulayan, akılcı, gerçek koşulsuz sevgiyle büyümüş nesiller yetiştirmek istiyorsak; ebeveyn olarak önce bizim biraz okumaya ve sorgulamaya ihtiyacımız var.

    “bağırmaktan daha iyisi söylemek, söylemekten daha iyisi açıklamak, açıklamaktan daha iyisi tartışmaktır”
    alfie kohn
  • kitapta geçen fikirler teorik olarak fazlasıyla mantıklı geliyor fakat iş uygulamaya gelince nasıl olacak bilmiyorum. çocuğa aferin demenin bile yanlış olduğu, bir şeyi başardığı için aferin dersek başaramadığı zaman kızacağımız ve sevgimizin eksileceği hissiyatının çocukta uyanacağı örneği veriliyor. (bkz: bilemiyorum altan)