şükela:  tümü | bugün
  • lazım olan veritaban.

cayma hakkı veren firmalar müşteri memnuniyetinin zirve yaptığı firmalardır. böylesi firmaları herkese duyurmak gerektiği kanaatindeyim.

tüketicinin korunması hakkında kanunumuzda mağazadan doğrudan yapılan alışverişlerde koşulsuz iade hakkı (bkz: cayma hakkı) yoktur. eğer mal kusurluysa iade edebiliyorsunuz. ancak bazı firmalar müşteri memnuniyeti adına tüketicilere böyle bir hak tanımaktalar. böylesi firmaları burada paylaşarak tüketicileri bilinçlendirebiliriz. bu firmalardan alışveriş yapmayı düşünen insanlar da bunun bilincinde olur, gerektiği zaman bu hakkını kullanabilir.

dikkat etmemiz gereken husus şu ki internetten yapılan alışverişlerde tüketicinin zaten koşulsuz iade hakkı var . böylesi örnekleri yazmayalım. değişim yapan veya o fiyat kadar mağazada kullanılabilir çek veren firmaları da yazmayalım. mağazadan direkt alışveriş yapılıp da hiçbir kusuru olmadan iade kabul eden firmaları yazalım.

bugüne kadar bu hususa firmalara çok dikkat etmedim. etraftan duyduğum örnekler var ancak kesin olarak emin olmadığım için buraya yazmıyorum.

emin olduğum tek firma mahalledeki bakkal. geçen ay ben ekmek almştım. meğer babam da ,nerden denk gelmişse artık, bir yerlerde trabzon ekmeği görünce almış. o an evde çok ekmek olunca benim aldığım ekmekleri geri götürdüm, durumu anlattım. sağolsun veyis amca hiç kem küm etmeden iade aldı ekmekleri. yine ne varsa mahalle esnafında var diyerek konuyu bağlamak istiyorum.

edit : veritabanı oluşturalım dedim de bildiğimiz bütün markaları yazalım demedim. lütfen açıklamayı okuyun. hepsiburada yazanlar var.

internetten yapılan alışverişlerde zaten koşulsuz iade hakkınız var. üründe ayıp, kusur olunca yine iade hakkınız var. böylesi örnekleri yazmanın bir anlamı yok ki.

benim söylediğim mağazadan direkt alışverişlerde ve ayıpsız, kusursuz hoşumuza gitmediği için , bir anlık gafletle aldığımız, sonradan çok pahalı olduğunu düşündüğümüz veya arkadaşlarımız dalga geçtiği için aldığımız ürünlerin iadesi hususundaydı.

bazıları kullanıp kullanıp iade etmekten bahsediyor. donanımhaber ölücüleri tarzını reddediyorum. üründe kusur oluşursa ne ala ama kullanıp kullanıp kusur oluşmadan iade seçeneği sunulsa bile ahlaki bulmuyorum.

yine bazı arkadaşlar her ürünün iadesi mümkünmüş gibi konuşuyor. mağazadan direkt alışverişlerde ürün iadesi kanuna göre söz konusu değilmiş , ben de var zannedenlerdendim. tüketici hakem heyetine gidince öğrendim.
  • aslında kurumsal firmaların tamamı koşulsuz iade alıyor. sokak arasında aç gözlü esnaftan alışveriş yapmıyorsanız değişim, iade hiç sorun olmuyor.
  • tchibo'nun bayrak taşıdığı veritabanı.
  • baslikta belirtilmek istenen urunu kullansaniz dahi sorgusuz sualsiz belli bir sure icinde iade kabul etmek ise turkiyede olmayan firmadir. uzulerek soyluyorum ama bunun en buyuk sebeplerinden bir tanesi fakir bir ulke olmamiz ve dolayisiyla musterilerin art niyetli olmasindan kaynaklanmaktadir.
  • nike'nin icinde oldugu veritabani.
    35 gun sonra sorun cikaran ayakkabiyi karsi odemeli gonderdim hic sorun cikarmadan iademi yaptilar...
  • böyle bir liste yapılırsa ilgili firmalar follofoş edileceği için yapılmasa daha yerinde olasıcadır. herkesin iadesi kendine.
  • (bkz: walmart)
    (bkz: target)
    (bkz: marshalls)
    (bkz: kohl's)
    (bkz: american eagle)
    (bkz: world market)
    (bkz: best buy)
    (bkz: staples)

bir cirpida aklima gelenler bunlar. kosullu iade etmek nedir hem? oyle bir firmadan alisveris yapar mi insanlar? iki gune cekersin kepengi assagi.
  • (bkz: mediamarkt)

arızalı olmayan ama pinleri yuvaya bir türlü oturmayan ses sistemini sadece beyanıma güvenerek geri aldılar hem de 1 hafta kadar sonra. daha sonra bana fiyat olarak en uygun ve aynı özelliklere sahip bir sistemi önerdiler ve bende inceleyip değişime onay verdim.
  • ayni kategoriye girmiyor ama gecen gun pamukkale turizm'den aldigimiz otobus biletini kalkis saatine 10 dakika kala erteletmistik.
    acenteye giderken pek umidimiz yoktu ama hic mirin kirin etmeden bilet degistirildi.
    bazen iyi seyleri de yazmak gerekiyor...
  • (bkz: nike) kışın bir ayakkasını aldım 5 ay içinde ayakkabının parmak ucu yırtıldı. başka bir ayakkabı ile değiştirdiler. o ayakkabıyı da yaz boyu her gün giydim, kenardan yırtıldı. çek aldım. bakalım 3'ü de ne olacak.

(bkz: decathlon) 4 ürünü koşulsuz aldılar. hatta bisiklet tamir setinde bir parçayı mağazada düşürmüşüm. bir hafta sonra gitmeme rağmen hemen verdiler.