şükela:  tümü | bugün
 • başlamayın. lan nereye koşacan? üstüne bir de terleyip pis pis kokmak var. otur en iyisi.
 • hic baslamayin gercekten o ilk 10 dakikalik tempolu gaza gelmis moddan sonra kesildiginizde pisman olursunuz diliniz sarkar
 • "ne koşucan yeaaa" diyen dangalaklar gibi 45-50 yaşında kalp krizi geçirerek ölmek istemiyorsanız koşmanızı tavsiye ederim.

  belli bir pace'e ulaştıktan sonra yarışlara katılmak motivasyonunuzu yükseltecektir.ayrıca 70 yaşındaki dedelerin ve ninelerin sizden daha iyi koştuğunu görmek itici bir güç oluşturacaktır. onlar gibi 70 yaşında hala koşabiliyor olacaksınız.

  çeşitli mobil aplikasyonlar kullanmanızı da öneririm şöyle bir liste yapılmış göz atılabilir : en iyi 5 fitness ve sağlık uygulaması
 • kesinlikle araştırma yap, teorik bilgi çok önemlidir. amaç belirle plan yap en son bir daha araştırma yap hatta bir daha araştırma yap. sitelerde forumlarda bedava anlatıyor adamlar.

  bilmeden spor yapmaya örnek kas yapıp yağ yakmak isteyen bir abimiz yağ yakmak için yemek yemeden -yani protein karbon hidrat yağ almadan- sabahın köründe 1 saatlik yavaş bir koşuya çıksa ne olur? çevremde zayıflamak için koşanların çoğu yapıyor bunu. sonuçta yağ yakar ama kas atrofisi olur. yani sonuç erime olur. psikolojide blumia deniyor herhalde.ayrıca otururken bile yağ yakar insan sadece koşuyla olacak diye bir şey yok.

  bu abimiz proteinin yağ yakımını artırdığı, karbonhidratın kas yıkımını azalttığı, glisemik değerin yağlanmayı azalttığı, kalp ritmini yükselten kısa süreli koşuların en çok yağ yaktıran koşular olduğu gibi bilgileri bilse bilinçli ve kontrollü olarak hem yağ yakar hem kasları büyür.

  yani tek tavsiyem okuyun kimsenin yanlış bilgisine güvenmeyin.
 • öncelikle adam gibi bir uygulama (bkz: runkeeper).
 • komşuya yavşayacaklara okudum başlığı nasıl bir ruh halinde isem. neyse yatayım ben en iyisi.
 • ayakkabı ve koşulan zemin çok önemli. uzun süreli sakatlıklardan korunmak için tedbirli olmalısınız. koşacağınız zeminin sertliğine göre tabanı uyumlu ayakkabı giyilmeli. spor ayakkabı olsun da nolursa olsun diye düşünmeyin çünkü dizinizde herhangi bir sakatlık haftalarca koşamamanıza neden olabilir.

  asfaltta koşmak pek önerilmez ama başka çareniz yoksa yumuşak tabanlı spor ayakkabı tercih edin.
 • ayakkabı, eşofmandan önce o sigarayı bi bırakın.