şükela:  tümü | bugün soru sor
 • malezya'nın sabah eyaletinin başkenti.
 • borneo adasının en güzel şehridir. tabi bana göre.
 • ilk bakışta otelleri, alışveriş merkezleri ve geniş yolları ile tropik bir adada olma hissiyatı vermeyen başkenttir. buraya hatırı satılır miktarda uçuş gerçekleşmektedir. kuala lumpur'dan neredeyse saat başı uçak kaldırırlar. zaten şehrin otellerindeki yatak kapasitesi de dudak uçuklatacak cinstendir.
  merkezde dolandığınızda modern mekanlardan yararlandığınız gibi uzak doğu'nun tadını alacağınız mekanlarda da dolaşabilirsiniz. gece marketi, çeşit çeşit deniz ürününü bulabileceğiniz gece yemek marketi, el işi marketleri vs. hepsi merkezde yürüyüş mesafesinde toplanmışlardır. sonradan el centro ve chilli vanilla gibi restoranları keşfettiğinizde ayağınız buralardan kesilse de mutlaka sokaktaki yemek mekanlarına girip ucuz deniz ürünlerinin tadına bakılmalıdır.
  ancak gayet canlı şehir karmaşasından kaçmak isterseniz, içerisinde tunku abdul rahman milli parkı ve kinabalu milli parkı gibi doğal güzellikleri de barındırır.
  tunku abdul rahman milli parkı 6 adet adayı kapsar ve yine şehir merkezindeki jesselton point'ten kalkan botlarla buralara ulaşım sağlanır. bu adalara sabah saatlerinde gidilip en geç saat 16'da geri dönersiniz. fakat 6 adanın içerisindeki en büyük ada olan manukan'da konaklamak mümkündür ki aklım burada kalmadı değil. bu arada bu adaların yüzme açısından pek uygun olmadıklarını söylemeliyim. zira açılmak hem deniz trafiği hem de akıntı yüzünden pek mümkün değildir. peki olayı nedir derseniz, denizaltı zenginliklerini keşfetmek tek amaçtır. bu nedenle dalış turları veya kenarda takılmak isterseniz de şnorkel gezileri yapabilirsiniz. en revaçtaki adalar gaya ve sapi adaları olmakla birlikte, keyifli bir gezi için manukan'ı tercih etmek gerekli bence. zira diğer iki adanın plajları çok küçük olduğundan insanlardan uzak kalamıyorsunuz. özellikle çin kafilesi geldiğinde ada birden darlaşıveriyor sanki.
  yine bu adaların bazılarında trekking yapmanız da mümkün ki bazılarında denizde takılmak yerine bunu yapmak daha zevkli. tek sorun, temizlenen patikaların anında kapanması ve rotanın bazı noktalarda gözden kaybolması. fakat yine bir şekilde yolunuzu buluyorsunuz. devrilen ağaçlar, adım atmanınızı engelleyecek sıklıktaki bitkilerle değişik bir yürüyüş gerçekleştiriyorsunuz. ancak tropik iklimden dolayı çok fazla su kaybediyorsunuz. zaten küçük bir ada diyerek yanılgıya düşmemek ve yeterli miktarda su taşımak gerekli.
  kinabalu milli parkı, 2000 yılında dünya mirası listesine dahil edilmiş bir park ve içerisinde 4095 metre yüksekliğinde kinabalu dağı yer alıyor. burada da dağa tırmanış gerçekleştirmek mümkün. bunun için parka gidip gerekli sigorta işlemlerini yapmak ve tur satın almak gerekiyor. belirli bir yükseklikle 1 gece konakladıktan sonra tekrar yukarı doğru devam ediyorsunuz. ancak elinize tutuşturulan rotaların pek sağlıklı olduğunu söyleyemeyeceğim. bu konuda biraz daha özenli davranmaları gerekli bence. aynı park içerisindeki botanik bahçesinde çeşit çeşit orkideleri görmek de mümkün.
  biraz daha kültürel bir gezi yapmak isteyenler mari mari kültür köyü'ne gidebilirler. burada oradaki yaşama dair fikir edinip birkaç ritüllerini izlemek ve geleneksel yemekleri tatmak mümkün. yarım gün ayırsanız yeterli olacaktır.
  biz gaza gelip bir de anlata anlata bitiremedikleri sıcak su kaynaklarını da görmeye gittik ancak siz gitmeseniz de olur. zira halk havuzu gibi bir havası var ve türkiye'dekiler çok daha güzeller. ancak yine de burasının doğası bir başka tabi. en azından çevrede dolanıp farklı tatlar yakalamak mümkün olabilir. biz milletten ayrılıp kanopi yürüyüşü yapmak yerine kelebek bahçelerini keşfe çıkmıştık.
  dünyanın en büyük çiçeğini görmek de burada mümkün. rafflesia adındaki bu çiçeği görmek için de farklı bahçelere gitmeniz gerekiyor. çok nadir görülmekle birlikte girişte aldıkları 30 ringitt gibi fiyata değer mi derseniz, değmez derim. botanikçi değilseniz tabii.
  kinabalu milli parkı'nı dışardı tutarak söylüyorum, doğa ile iç içe olmak için sandakan daha uygun bir yer. kota kinabalu'ya sandakan'dan geçtiyseniz bazı tırt turist aktivilerini geçmek isteyeceksiniz kesinlikle.
  fakat burada yer alan sabah milli müzesini dolaşmak, borneo hakkında detaylı bilgi almak için elzem. biraz eski moda gibi gözükse de verdiği bilgi açısından muazzam bir müze bence. içerisinde hem kültürel tarihi görmek, hem de tabiat güzelliklerini tatmak mümkün. zira adada çeşitliliğin tamamını görmeniz için oldukça uzun bir gezi düzenlemeniz ve sabırlı davranmanız gerekli sonuçta. bu müze sayesinde göremediklerini görüyorsunuz. bazı böcek türleri ile canlı karşılaşmamak da iyi geliyor haliyle.
 • malezya’lılar burası için kk, kuala lumpur için kl kısaltmasını kullanıyorlar.