• iyinin karşıtı
 • kötü göreceli bi kavramdir. mutlak kötü diye bi$ey yoktur, ki$iye göre kötü vardir.
 • bir değer yargısı. misal; fasulyesine dadandığı için on dakika kovalayıp yakaladığı tavuğun gırtlağına çökmüş, onu kesmek üzere olan bağdatlı köylünün kafasına bir amarikan bombasının düşmesi olayındaki kötü, tavuk mudur, köylü müdür, amerikalı mıdır, müdür müdür müdür bakışa göre değişir...
 • faydasını değil, zararını gördüğümüz şeylere kötü deriz.
 • olmayan şey. gerçekliğinin sabahlara kadar sürecek tartışmalara konu olabileceği olgu.

  maalesef insanoğlu olarak bir takım olay ve durumları kötü diye etikendirerek hayatı zehir etmekteyiz. bu sırada olanın ve sistemin mükemmelliğini göz ardı ederek.

  aslında hiç birşey kötü, çirkin, fena değil; aslında hiçbirşey iyi, güzel değil. sadece olanlar var. istediklerimiz. bir şeyler isteyip, bir şeyler düşünerek kendimize bir hayat yaratıyoruz. ihtiyacımız olduğu kadar mutluluk, ihtiyacımız olduğu kadar hüzün katıyoruz içine. ve sistem öyle iyi çalışıyor ki biz ne düşünürsek onu gerçeklememizi sağlıyor. neye gerçekten ihtiyaç duyuyorsak.

  bazılarının tanrı, bazılarının allah, bazılarının kutsal ruh, bazılarının yaratıcı, bazılarının baba dediği birşeyden bahsediyoruz. ama onun bize gönderdiği mesajları doğru yorumlayamıyoruz.

  bize hep bir yerlerden mesajlar geldi tanrının taa içimizde olduğuna dair. tanrının heryerde olduğuna dair. tüm evrenin yaratıcısının o olduğuna dair. aslında onun evrenin ta kendisi olduğuna ve kendisini yarattığına dair. ve biz ne cüretle evrenin yani tanrının parçaları olarak yarattıklarımızı sorguluyoruz!!! bu nasıl bir özsaygısızlıktır.

  deneyimlediğimiz herşeyin, evrenin yani bütünün bizim yarattığımız bölümü olduğunun farkına varmalıyız. belki o zaman üzerinde kafa yorduğumuz, düşündüğümüz şeyler konusunda biraz daha dikkatli davranırız.

  eğer ihtiyacımız buysa.
 • güzel bir filmin ortasında telefon çalar, biraz asabi:
  p- efendim
  d- selam nasılsın?
  p- iyilik senden?
  d- sesin kötü geliyor! iyi misin?
  p- evet iyiyim
  d- emin misin?
  film devam etmektedir...
  p- evet! gayet iyiyim *
  d- yok, yok bişi olmuş sesin kötü senin
  p- yok bişi gayet iyiyim!!! *
  d- sesin kötü geliyor ama?
  p- evet haklısın kötüyüm!! birden kötü oldum, hatta o kadar kötüyüm ki konuşamayacağım!!!
  telefon yüzüne kapatılır. "çatttt!"
  (bkz: çattık)
 • kisa veya uzun vadede can sikici olan hede.
 • kötü,iyilere arzunu kamçıladığı için nimettir..kaybedecek birşeyin olmadığı için..gücünü ortaya çıkarır,hazır fırsatın varken..
 • (bkz: #7395680)
 • hiç türkçe bilmeyen birine, okunuşunu da söyleyerek bu kelimeyi gösterirseniz, hangi millete mensup olursa olsun anlamını şak diye anlayacağını tahmin ediyorum.

  kötü.

  şuna bak be. hakkaten "kötü" yani.
hesabın var mı? giriş yap