• aslinda pek de kotu olmadıklarını kabul etmeye calismak.
  • anıları barındıran insanları ve mekanları hayatınızdan çıkarmakla başlayabilirsiniz. bir de insanoğlunun en güzide fizyolojik özelliği olan "unutmak"la harmanlarsanız cillop gibi yöntem olur size.
    hatta zorlarsanız aynı yöntemi kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak için bile kullanabilirsiniz. *
  • kaynağı olan insanları hayatından çıkarmak.
  • yüzleşmek, eskitmek ve böylece duyarsızlaşmak bu yöntemlerden sayılabilir.

"kötü olaylardan kurtulmanın yolu kaçmak değil onlarla yüzleşmekten geçer. olay olmamış gibi davranmak, olaydan hiç bahsetmemek, aklımıza gelince odak noktasını değiştirmek, onu hatırlatan şeylerden uzak durmak duyarsızlaşma dediğimiz süreci uzatacağından acı derecesi değişmeyecek ve olay eskimeyecektir."
    (yazının devamı burada)

ayrıca daha önce de yazılmış şu sözü arasıra hatırlamak gerek:
    "bir daha dünyaya gelsem daha çok hata yapardım."
  • kabul etmek.

o anıları sen yaşadın. sen hayal kırıklığına uğradın. sen aldandın. hayat böyle işte. yediğin kazıkların toplamı!

kendi hayatının sorumluluğunu al artık. herkes oyun arkadaşın. herkesle türlü türlü oyunlar oynayıp bir sonraki oyunda ne yapıp yapmayacağını ögreniyorsun. borges'in dediği gibi. "bir daha dünyaya gelsem daha çok hata yapardım." şu hayatı kusursuz yaşamaya kalkışma! hiç hata yapmamaya çalışıyorsan hayatı anlayamamışsın demektir. hatalarınla sev kendini.

ve unutma! sana söylediğim herşeyi aslında kendime söylüyorum.
  • (bkz: uyumak)
  • (bkz: liposuction)
  • 5-6 ay öne bir haber çıkmıştı. travmatik bir olayın hemen ardından tetris oynamak travmanın etkisini azaltıyor diye.

linki de buldum şimdi, 10 ay önce yayınlanmış;
    http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/471485.asp
  • intihar etmekten kelli kutulunabilinemez o anılardan.
hesabın var mı? giriş yap