şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "liberal" abd hükümetinin, çocuklarının* bilançolarını toparlamak ve finans sektörünü canlandırmak için, sıçtıkları batık varlıkları* satın alarak bilançosuna katması amacıyla kurmayı düşündüğü devlet bankası türü. bildiğin çöplük.
 • 1990-1992 yılları arasında isveç'de patlak veren bankacılık krizinde de iyi banka/kötü banka modeli uygulanmıştı, başarılı olmuştu.
 • (bkz: isveç modeli)
 • zaten varlık şirketleri yok mu? misal banka 100.000 alacağını 10.000'e varlık şirketine satıyor. varlık şirketi de tahsil etmek için borçlunun götünde dolaşıyor 10.000'e devir aldığı alacağı 100.000 olarak tahsil etmeye çalışıyor. uzlaşmalar falan artık ne koparabilirse borçludan. banka ise bu kaybını defterde zarar hanesine işliyor ve böylece ödeyeceği vergi düşüyor.

  devlet bu işe de mi el atıyor şimdi? elektrik faturası gibi kayıp kaçak bedeli mi alacak? fonlamak için yapılan her bankacılık işleminden devlet payı mı alacak?
 • ovp açıklandıktan sonra bu tip bir oluşumla karşılaşmak sürpriz olmayacak gibi. fakat sorunların çözümü için ne kadar etkili olabilir orası tartışmalı. kısa vadede işe yarayacağına ve piyasaları rahatlatacağına şüphe yok fakat ondan sonra atılacak adımlar genel durumu belirleyecek.
 • (bkz: tümü)

  (bkz: buy bitcoin)
 • türkiye'de bir yıl içinde kurulacağını tahmin ettiğim banka. öncelikle inşaat şirketleri olmak üzere yandaşları fonlayacaklar. borçları vergi verenlerin sırtına yükleyecekler.

  muhtemelen kötü banka emlak bankası olacak.
 • bu konsept türev enstrümanlar için düşünülmüş bir şey değil mi, ben mi yanlış biliyorum? banka bilançosunda zarar eden kağıdı buna devredersin de, batık krediyi nasıl devredeceksin, bankaya ne faydası olacak? batık gene batık, para gitmiş gelmez ki geri. türkiye'de uygulanmasının çok bir anlamı olacağını sanmıyorum. anlamı olması için, piyasada distressed securities alım fiyatlarından daha yüksek fiyatlardan devir imkanı sağlanarak bu yolla fonlanması lazım bankaların, ama fon yok ki. fon olsa zaten kötü bankaya da ihtiyaç yok, direk fonlanır bankalar. merkez bankası tl genişleme yaratacak böyle desek, enflasyondan haberimiz olmaması lazım. yok yani, benim aklım pek kesmiyor, hem anlamlı bir şey değil, hem de şu dönemde türkiye'de fiziken uygulanması mümkün değil.
 • bankalara varlığa dayalı menkul kıymet çıkarmaları için izin verildi ve bu teşvik ediliyor. kötü durumda olan inşaat şirketlerinin borçlanması bu yolla yapılacak ve borç yükü devlet bankalarının ve merkez bankasının kucağına bırakılacak.

  https://ugurses.net/…1/28/insaata-banknot-matbaasi/

  https://www.bloomberght.com/…i-kagit-olup-satilacak

  https://www.bloomberght.com/…n-detaylari-belli-oldu

  https://www.gazeteduvar.com.tr/…temizleme-harekati/