şükela:  tümü | bugün
  • kötü adam taklidi yapıldığı düşünülerek de bir farkındalık yaratılabilir.

- ben kötü bir adam mıyım bahar?
    - sen kötü bir adam değilsin behzat. sen kötü adam takliti yapa yapa kötü olmuş birisin. kötü adamların arasında kalmış kötü olmuş birisin.
  • amarikada seri katillerin hepsine sorulmuş neden böyle oldu diye. bazısı annesini bazısı babasını bazısı komşularını bazısı okul arkadaşlarını cogu da cevreyi suçlamış. bı tane seri katil de çıkıp hep benim yüzümden oldu dememiş.

yani seri katillerin bile kendini suclayamadigi bı dünyada insanın kendi kötülüğünü farketmesi çok zor iştir. esaslı bı kararlılık ister. bugün duydugum bir de laf var bu konuda. kimse göründüğü kadar iyi, kimse anlatıldığı kadar kötü değildir diye.
  • yıllar yılı etrafındakilerden "ayy çok iyisin" "iyiki varsın" gazını almış bir insanın günün birinde vicdanına toslamasıyla meydana gelen fiil. tekrar iyi olabilmek zor olsa da mümkündür. çaba ister..
  • tek bir cümlenle karşındakini yıktığın, onun gözlerinde o acıyı gördüğün an'a tekabül edebilir. hem de aynı şey birden fazla kez farklı insanlara yapınca.

bir insanı bir anda yaşlanmış gibi gösterecek denli üzdüğünü dakikası dakikasına izlerken nasıl bu kadar soğukkanlı olup, aynı şeye neden üzülmediğini merak eder insan, kalbim yok mu acaba benim diye geçirerek içinden.

birinin tüm mutluluğunun başka bir insanın ellerinde, iki dudağının arasında olması ne kadar tuhaf.
  • başlangıçtır.
  • ne zaman bir kötülük yapsam birine, dişim düşer rüyamda o gece. en kötüsü de, " oh rüyaydı dur bir yoklayayım dişimi" deyip de dokunduğumda elim gelir boşluğa. rüya rüya içinde. öylece anlarım ki kötüymüşüm ona ve de herkese.
  • birine kötü geldiğini farketmekle de olabilir bazen * *
  • genellikle "o kadar da iyi biri sayılmam" ya da "pek iyi biri sayılmam" ile başlar, daha da öteye gidemez, gitmemelidir. zira salt kötü ya da iyi yoktur. daha iyi, daha kötü; x'e göre iyi, y'ye göre kötü, vs vardır.
  • (bkz: kişi kendini bilmek gibi irfan olamaz)

onu bunu çekiştiren, şikayet eden, kınayanların olduğu bir dünyada kendi hakkında konuşulmadığını sanmamaktır.

bir kere geliyorsunuz lan! herşey bir yere kadar!
  • bunu fark edebilecek kadar iyi bir insansanız
    amaaan boşverin yaaaa felsefeyi
    mutlu bir insansanız sorun olmamalı bence