• hayatı kolaylaştıran olay. artık yeterince rahat olabilirsiniz. bu saatten sonra başınıza ne gelirse gelsin, tuzunuz kurudur.

biri size ters bir şey yaptığında, dediğinde; "ee napalım ben kötü biriyim hak ettim, yapacak bir şey yok" diye düşünerek umursamaz hale gelebiliyorsunuz.

mesela her sabah, yanından geçtiğiniz taksi durağındaki adam kötü kötü bakıyordur size. üzülüp, buna bir anlam arıyor olabilirdiniz. yanına gidip "ya aslında ben iyi bir insanım abi, neden öyle bakıyon ki bana?" demek gelebilirdi içinizden.
    ama kötü biri olduğunuzu fark ettikten sonra, "kötüyüm ben kötüyüm kötüyüm, kaltağın tekiyim bebeğim. ne kadar kötü bakarsan bak bu değişmeyecek." diye içinizden söylenirsiniz. söylenme fasa fisosu bittiği andan itibaren bir şey kalmıyor kafaya takmakla alakalı.

iyi biri olduğunuzu düşünün. haksızlığa uğradığınızı mesela. "ulan hak etmedim ben, neden böyle oldu, neden böyle dedi ki o kız bana" diye düşünüp üzülerek, yapacak şeyler aramanız ne kadar zor olurdu.

bazı şeyleri kabullenmek, ne kadar kötü olursa olsun, insanı inanılmaz ferahlatır.
  • her insan evladının hayatının bir döneminde fark ettiği gerçektir. hepimiz bir şekilde, birilerine göre kötüyüz.
  • birkaç saat vakti birilerine çok gördüğünüzü anlamanızla fark ettiğiniz gerçek olabilir. apartmanda bir teyze var yalnız yaşıyor. birkaç kez selamlaştık kendisiyle. bir aydır belirli aralıklarla akşam saat 9-9.30 gibi zilime basıyor "nasılsın yavrum" vs diyor ve ben inatla onu eve davet etmiyorum. çünkü bir kez buyur ettiğim vakit ev arkadaşım olacak anladım. bu yüzden her geldiğinde kapının önünde ne kadar devleşebilirsem o kadar devleşip "teyze bu kapıdan giremezsin" mesajı vermeye çalışıyorum tüm kibarlığımla. üzülüyorum sırtını her dönüp umutsuzca kendi dairesine yol aldığında ama seviyorum ben yalnızlığımı teyzeciğim kusuruma bakma ne olur.
  • tanıdığınız bütün insanların size çok iyisin demeye başladığı anlarda, herkesin iyisi olmanın zayıflıktan başka bir şey olmadığını hissetmeye başlamanızla, farkına varılan gerçek. herkesin iyisi kendisinin kötüsüdür bu bir gerçek.
  • bazi insanlara mutluluk veren olay sanirim. hayati boyunca ezilmis, haksizliga ugradigina inanmis birisi sonunda kotuluk yapacagi birini bulabildiginde cok guclu hissediyor kendini. o kadar keyifleniyor ki hatta karsisindaki insanin ne kadar cok kirildigini umursamayarak hep kotuler kazanir bile diyebiliyor bunun ustune.
  • kötü olduğunu farketmek değil de, olay zannettiğimiz kadar iyi olmadığımızı farketmekte yatıyor sanırım. algılarımız dünyada, sadece iyi insanlar ve kötü insanlar olduğu üzerine kurulu, aradaki ufak grilikleri saymıyorum. ama tabi dünya bu şekilde dönmüyor, bunu içten içe biliyoruz ama her seferinde kendimizi şaşırtacak bir şeyler buluyoruz. bugüne kadar hiç kötülük yapmamış olman veya büyük bir kötülük yapmamış olman diyelim; senin iyi bir insan olduğunu göstermez. belki de eline kötülük yapabileceğin gerçek bir fırsat geçmemiştir, belki toplum seni zannettiğinden daha fazla engelliyordur, belki aslında hepimiz çok kötüyüzdür ve dünyanın düzeninin böyle olduğunu varsayıp yaptığımız kötülükleri farkedemiyoruzdur. veya başa dönersek aslında iyi bir insan değilizdir ama yaptığımız somut bir kötülük yoktur.
  • iyi biri olmaktir.

vicdan eksikligidir kotuluk. yoksa herkes her zaman kendi cikarini dusunur. herkes her zaman iyi birseyler yaptigina inanir, her davranisiyla.
  • herkesin üzüldügü bir olaya "nihohuhuhahuhaaa" diye gulerken ic dunyada duyulan haz.
  • büyük bir başarıdır. çünkü insanlar genelde iyi biri olduğunu fark etmeye meyillidirler. ama insanoğlu hem iyidir hem kötü. kötü yanımızı fark edince daha az çevremize kötülük yapmaya başlıyoruz. fark etmeyip ısrarla ne kadar iyi bir insan olduğumuzu düşünürsek de o kadar gıcık insanlar oluyoruz. kötüyü kabul edelim ki onu ehlileştirip onunla baş edelim. inkar ede ede nereye kadar.
  • kötüdür. ben şöyle fark ettim bunu: kendim ve yakınlarımın iyiliği dışında planladığım hiçbir şey yok. tüm iyiliğim kendime ve aileme yani. insanlığa, çoluğa çocuğa, dünyaya bir katkım olsun diye çabalamadım hiç, çabalamıyorum da. istiyorum da yapmıyorum işte. sadece kendini düşünen insan yeterince iyi değildir bence.
hesabın var mı? giriş yap