şükela:  tümü | bugün
  • artık kesin olarak vardığım kanıdır. konuyu biraz daha açarsak; kötülük yapan bireylerin, ilahi bir güç tarafından, yaptığı kötülüğün karşılığının verilmemesidir.

bugün dünyaya baktığımız zaman hem bireysel hem de toplumsal düzende bunu görmekteyiz. örneğin bazı siyasiler ve güç sahipleri aldıkları kararlarla; çoğu kişiyi savaş ve sefalete mahkum etmektedir. lakin kendilerinin keyfi yerinde yaşadıklarını görüyoruz. yine tarihte bir çok diktatör, eceliyle zenginlik içinde ölmüştür.

kendi hayatımdan kısa bir örnek vermek istiyorum. bundan 1,5 yıl önce bir kıza aşık olmuştum. kızı kendimden bile çok seviyordum. ödevini yapıyor, hediyeler alıyor, eşyalarını taşıyor, her gün ilgileniyor, gözlerinin içinin gülmesi için adeta her şeyi yapıyordum. bir süre sonra dayanamayıp açıldım. bana zamana ihtiyacı olduğunu ve beklememi söyledi. bu süreçte başkası ile sevgili oldu ve ben yine bekledim. sevgilisinden ayrıldıktan sonra ben tam bu sefer her şey güzel olacak derken 3. bir kişi ile konuştuğunu söyledi. bende kendisine artık beni çok üzdüğünü konuşmak istemediğimi söyledim. sonrasında bu 3. kişi, başkasından kızın daha önce benimle konuştuğunu öğrenmiş ve bunu sorgulamaya kalktı. bende 3.kişiye olanları dürüstçe anladım ve kız ile artık ilgilenmediğimi söyledim. sonrasında bu kızımız bana tuzak kurarak, çocuğu bana karşı kışkırttı ve çocukla kavga etmemize neden oldu. 3.kişi ile karakolluk olduk ve başıma gelmeyen kalmadı. neyse sonrasında 3.kişi bana çay ısmarlayıp, benden özür diledi ve kızla hakikati görüp ayrıldı. bende şikayetimi geri aldım, o da özür dileyerek hatasını telafi etmiş oldu. bu süreçte bazı sağlık ve ailevi sorunlarım da vardı, bu süreci çok zor atlattım. ağır psikiyatrik ilaçlar kullandım, bir çok dersim alttan kaldı, saç kıran oldum ve resmen bir tramva yaşadım. etkisini yeni yeni atlatıyorum.

şimdi bana bunu yapan şahsa bakıyorum. 4. bir erkek ile sevgili ve gayet mutlu mesut ve yaptıklarının hepsi yanına kâr kaldı. buradan vardığım sonuç şudur. dünyaya ilahi bir müdahale yoktur. bu yüzden kötü insanlardan kesinlikle korunmalıyız. kendimizi zarar verdirmemeliyiz, sonrasında yaptıkları yanına kâr kalıyor.
  • - ilahi adaletin olmadığı yerde illaki adalet vardır.

a. kaya
  • kardeş sana kötülük yapan kız 4.erkekle sevgili olduysa ilahi adalet gayet işlemiş. kız bildiğin ortaya düşmüş kaşar olmuş.

eğer kız seni döven adamla evlenip mutlu olsaydı o zaman ilahi adalet işlemiyo derdin. ama göründüğü kadarıyla karı kimseyle mutlu olamamış habire sevgili değiştiriyor. yani ilahi adalet gerçekleşmiş sıkıntı yok.
  • ilahi adalet seni korumuş kurtarmış, ama sen iyi olmaktan memnun değilsin. burda kötü insan derken kendini kastediyorsun sanki.

kötü insanlar inanç sisteminin dışındadır. ertelenmiştir. inancı kaybetmemek için ayetleri iyi bilmek gerekiyor.

mesela allah diyor ki beni unutanı ben de unuturum. kendimi unuttururum.
    ettiği kötülüğe karşılık bulan insan kötü değildir. yola gelir.

insanın kötü olması başka şey, kötülük etmesi başka şey. adaleti görmek için, müslümana geçerli ayete bakıp, kötü insan hakkında hüküm verilmez.

kafir, münafık, zalim insanlar hakkında ilgili ayete bakılıp adalet sorgulanır. asıl adaletsizlik zalimin bu dünyada yola gelmesidir.

edit: allah'ın hayvanlar gibi yiyip içerler diye tarif ettiği şey sana göre iyi olmaksa bu senin adaletin olur. zaten kötü insan da der ki "ben kötüyüm, bundan büyük ceza mı olur" yok öyle değil. o da senin adaletin. ilahi adalet kötü insanın korkudan gözlerinin fırlayacağı zaman.
    konu "ilahi" adaletse iş böyle.
  • kalpten gelen her "ah" hedefini bulur.

allah'ın adaleti mutlaka tamamlanacaktır.

kimse kimseyle beraber olmak zorunda değil. karşılıklı gönül olmalı. ama kırılan kalbin karşılığı mutlaka olacaktır.

allah hiçbir kulunun haksızlığını sineye çekmeyecektir.

süresini biz bilemeyiz. biz allah'ın bilmemizi istediğinden daha fazlasını bilemeyiz.
  • ilahi adalet yoktur var olan kutsanmış yaşam komedisidir.
    hayatta kalmak noktasında güçlü olan varlık için iyilik diye bir kavram yoktur. kötülük de yoktur. varoluşu hayatta kalmak için güçlü olmak üzerine kurulmuş bir varlığın bu kurguya binaen hayatta kalması, yani güçlü olması zayıfları bertaraf etmesine bağlıdır. bu nedenle genelde güçlü olana atfedilen kötülük aslında güçsüzün güçlü karşısında hayatta kalabilmek için geliştirdiği ve ona atfettiği hayali bir savunmadır. bu dünyada kötülük yada iyilik yoktur. bu dünyada sadece varoluş kavgası vardır ve dünyayı adalet var etmez. dünyayı güçlü olanlar var eder. bu nedenle bir insan oluşsun diye kaynağından fırlayan milyonlarca sperm tanesinden sadece en hızlı yani en güçlü olanı yumurta tarafından kabul edilir ve kapıda kalan milyonlarca sperm ölür. sizce yumurta ve yumurta tarafından içeri alınan o tek sperm geride kalanlar için üzülür mü? bunu normal yaşama uyarlayın. adaleti ilk anda arayın bulursanız sonrasında da aramaya devam edebilirsiniz.
  • insanların adaleti gerçekleştirmeyi başkalarına bırakmalarının sonucudur.
    zalimler güçlü olsalar da azınlıktadırlar.
    mazlumlar ise çoğunluktur.
    tek kusurları bunun farkında olmamalarıdır.
  • böyle bir şey kesinlikle yok dediğim durum.
    kötü insanlar eninde sonunda kaybeden taraf olur, bu hemen olmadı diye olmayacak anlamına gelmiyor...
    zamana bırakın, hiçbir kötülük cezasız kalmaz!
    belki bize cezasız kalıyor gibi geliyor ama iyiliğin gücü, ilahi adaletin tecelli etmesi milim şaşmaz...
    bence iyiliğin gücüne, onun zamanlamasına inanın!
    bu düşünce anca kötüleri cesaretlendirir ama bilmezler ki, kaybeden yine kötüler ve kötülük olacaktır!
  • kesinlikle katiliyorum.ilahi adaletin işlememesi bir tarafa inanilmaz mutlu olduklarini görüyorum.her türlü pisliğin icindeler ama hem maddi hem manevi mutlular.bu durumu görünce şu diyalogda ki gibi olmak istiyorum:

https://youtu.be/our2hnhuylc
  • kötüler eninde sonunda kaybeden taraf olmaz. hiç boşuna umutlanmayın. bu dünyada yapılan bu dünyada kalır.