şükela:  tümü | bugün
  • - ilahi adaletin olmadığı yerde illaki adalet vardır.

a. kaya
  • kardeş sana kötülük yapan kız 4.erkekle sevgili olduysa ilahi adalet gayet işlemiş. kız bildiğin ortaya düşmüş kaşar olmuş.

eğer kız seni döven adamla evlenip mutlu olsaydı o zaman ilahi adalet işlemiyo derdin. ama göründüğü kadarıyla karı kimseyle mutlu olamamış habire sevgili değiştiriyor. yani ilahi adalet gerçekleşmiş sıkıntı yok.
  • insanların adaleti gerçekleştirmeyi başkalarına bırakmalarının sonucudur.
    zalimler güçlü olsalar da azınlıktadırlar.
    mazlumlar ise çoğunluktur.
    tek kusurları bunun farkında olmamalarıdır.
  • böyle bir şey kesinlikle yok dediğim durum.
    kötü insanlar eninde sonunda kaybeden taraf olur, bu hemen olmadı diye olmayacak anlamına gelmiyor...
    zamana bırakın, hiçbir kötülük cezasız kalmaz!
    belki bize cezasız kalıyor gibi geliyor ama iyiliğin gücü, ilahi adaletin tecelli etmesi milim şaşmaz...
    bence iyiliğin gücüne, onun zamanlamasına inanın!
    bu düşünce anca kötüleri cesaretlendirir ama bilmezler ki, kaybeden yine kötüler ve kötülük olacaktır!
  • kesinlikle katiliyorum.ilahi adaletin işlememesi bir tarafa inanilmaz mutlu olduklarini görüyorum.her türlü pisliğin icindeler ama hem maddi hem manevi mutlular.bu durumu görünce şu diyalogda ki gibi olmak istiyorum:

https://youtu.be/our2hnhuylc
  • kötüler eninde sonunda kaybeden taraf olmaz. hiç boşuna umutlanmayın. bu dünyada yapılan bu dünyada kalır.
  • kardes bence sen biraz daha hukuk ve din oku dedigim onerme. yetmez ama evet, sen baya bir oku. o da yetmez. yeni insanlarla tanis, arkadasliklar kur. valla bak. o steril ortamdan bir cik.

arkadas herkes bir ilahi adalet bekliyor. sevdigin kiz seni begenmedi diye tanri kiza bir adet yildirim hediye etti. mutlu musun? kizin isleri yada dersleri bilinmeyen bir sebepten dolayi ters gitti. mutlu musun?

yahu arkadaslar siz cidden malsiniz. insanlarin basina iyi seyler de gelir, kotu seyler de gelir. bakin en iyisinden, en dindarindan, en pislik suc odullu, en kotu insana varana kadar, bu insanlarin hepsi; bakin istisna olmadan hepsi iyi ve kotu seyler yasayacaktir. kacinilmaz olan budur. ilahi adalet diye bir sey yoktur. kou insanlar belki cok aci sekilde olebilirler ancak onlarin olumleri yada cektikleri acilar sizin beddualariniz degil onlarin yasam secimleridir. gayet basit.

seni anliyorum kardesim ask acin var. en fazla uc ay surer, bes ay surer, bir sene surer. kalkip da evreni yargilama cunku oyle bir olay yok.

not: burada sayin kanzuk'a sevgilerimi iletiyorum. sozlukte her isi yaptik bir psikolog olmadigimiz kalmisti, onu da hallettik. bravo.
  • (bkz: allah imhal eder ihmal etmez)
    imhal: süre verme, erteleme
  • cennet & cehennem yalanlarının çıkış noktasıdır.

"zenginler parayla oynuyor ,iyi bir hayat yaşıyor ama iyi bir çocuk olup bu adamın keyfini kaçırmazsan öldükten sonra cennette sen de krallar gibi yaşarsın. hem de sonsuza kadar. valla bak"
  • sözlükteki polyannaları ortaya çıkarmış önerme. he yavrum he illa ki kötülük eden bulur süresi mühim değil biz görmesek de olur he. bana anında adalet gösterin yoksa bana faydası olmayan kilisenin papazını sikeyim.