şükela:  tümü | bugün
  • araştırdım ancak yine de yeterince tatmin edici cevaplar bulamadım.

kısaca şöyle söyleyeyim, güzel bir koku mesela gül kokusu, çoğu insan için hoş bir kokudur. kimileri için ise kötü bir koku bile diyebiliriz. sonuç olarak beğenenler ve beğenmeyenler vardır. ancak çöp kokusu, hiç kimse için güzel bir koku, bir parfüm esansı değildir. peki çöp kokusunu hepimizin rahatsız edici bulmasının sebebi nedir? bilgisi olan ve bizlerle paylaşmak isteyen herkese şimdiden teşekkürler.
  • bir ara düşündüğüm fakat sonra kesin bir cevabı olmadığı için vazgeçtiğim soru. evrimsel olarak yorumlanabilir ama yorum olarak kalır. ayrıca, bazı kokular kimi için kötüyken kiminin hoşuna gidebiliyor. yine de çoğu kötü koku ortak, aynı şey tat için de geçerli.

biyolojik olarak sakınma, sevmekten daha ağır basıyor. fobiler, hobilerden daha ağırdır. yani ‘fobi’nin zıttı ‘hobi’ değil de ‘bağımlılık’ olmalı. bunun nedeni de ölümün tekil eylemlerden gelebilmesi olsa gerek. yaşamak daha pasif bir şey, daha az dikkat istiyor ve birden fazla küçük eyleme ihtiyaç duyuyor. eğer sağlıklı bir yiyeceği o gün yemezseniz ölmezsiniz, yaşamınızı riske atmaz. ölüm ise öyle değil, zehirli bir şeyi bir kere yerseniz olay orada biter. bu yüzden iyi şeylere kötü şeyler kadar hard-coded değiliz.

bu yüzden, beyninizde kötü olarak işaretlediğiniz bir şeyi tekrar iyi kılmak, iyi olarak işaretlediğiniz bir şeyi kötü kılmaktan daha zordur.
  • çünkü kötü herkes için kötüdür. şimdi kimse kalkıpta ter kokusunu seviyorum demez.
  • ter kokusu seviyorum.
    herkesin terinin değil ama bazı insanlarınki güzel kokuyor.

ayrıca çoğu insanın kötü bulduğu kükürt, amonyak ve benzin kokularını da severim.
    gül kokusu hiç sevmem bana hacıların hocaların gül kolonyalarını anımsatıyor mesela.

demek ki neymiş herkes için ortak değilmiş. subjektifmiş.
  • bazı bilimsel çalışmaları da destek açıklayıcı olarak kullanan şu makalede sebeplerine dair ipuçlarına erişilebilecek, düşündürücü bir soru..

yazar kabaca diyor ki, “evet beyler/dişiler, eğip bükmeden, dolaylamadan söyleyeyim: pis kokuları seviyorum lan ben.. gençliğimde tuvalet temizleyici olarak kullanılan o ispirtoyu o kadar severdim ki, bazı zamanlar yastık kılıfıma birazcık damlatıp, onu koklayarak uyurdum.. şimdilerde bundan biraz sıyrılmış olsam da, bazılarına göre iğrenç olan bazı kokuları hala çok özlüyorum.. sonra bu konuyu çevremdekilere açınca fark ettim ki, aslında yalnız değilmişim lan.. etrafımdaki birçok insan çürük et kokusundan oyun hamuru kokusuna varana kadar birçok kötü kokuya karşı güzel duyguları olduğunu anlattılar.. e ben de haliyle birinin nasıl, daha da önemlisi, neden böyle bir kötü koku hoşnutluğu besleyebileceğini merak ettim, birkaç koku uzmanıyla da görüşmeler gerçekleştirip, bu durumu araştırdım.. öncelikle belirtmek gerekir ki, insanların geneli tarafından hiç sevilmeyen kokarca kokusunun bir hastası olan doktor rachel herz’e göre kötü ya da güzel koku diye bir şey yoktur.. yaptıkları çalışmalar sonucunda, kokuların edindiğimiz tecrübelerin bir fonksiyonu olduğunu ve genellikle de bağlı bulunduğumuz kültürün “bu koku güzeldir evlat” diye bir diktede bulunduğunu ortaya çıkarmışlar.. tabii, duyguların da etkisini unutmamak gerekirmiş.. kokular, siz onlarla bir takım bağlar kurmamışsanız, hele ki bu bağlar duygusal değilse, hiçbir bok ifade etmiyormuş..”

neyse.. sıkıldım arkadaşlar..

benden bu kadar.. güzel kokulu geceler..
  • herkesin fantezisi aynı da ondan.
  • tezek kokusunu beğenen birçok insan tanıdım. ilginç ama yaygın olarak var böyle bir şey.
  • fikir sadece;

güzel kokular yaşamı destekleyen unsurları çağrıştırır. çiçek kokusunu severiz çünkü suyun var olduğu yerlerde yetişirler. su kaynaklarına yakın yerler bizim için iyidir.

benzer biçimde kötü kokular bi nevi alarmdır. 'yaklaşma buraya, hatta mümkünse uzaklaş' demektedir. bakteri ve mikroplarla bağlantısı vardır.

feromon konusuna girmiyorum, herkesçe malum zaten.
  • hakikaten bir kokuya neden kötü veya iyi denir? belki nesilden nesile aktarılarak öğrenilmiş bir güdü/dürtü/tepki ya da allah'ı kurduğu işletim sisteminden kaynaklı (yani yaradan böyle kodlanmış). çok ilginç bir mesele.
  • kötü kokular, genelde tehlikeli ve ölümcül şeylerden aldığımız kokulardır. insanlık da evrim sürecinde hayatta kalmak için kötü kokan bu şeylerden uzak durmuştur.

kötü olarak nitelendirdiğimiz kokular, sadece homo sapiens için kötüdür.