şükela:  tümü | bugün
 • başa gelmiş, yaşanmış, maruz kalınmış bir takım kötü, istenmeyen olaylar sonucunda üzülen ama dibe vurmayan insandır. aslında dibe vurmamakla iyi bir şey yaptığı zannedilse de, işin sonunda çok daha zararlı çıkacak insandır, kurbandır.

  2 ana soru var.

  kötü olay nedir? kötü olayı şöyle tanımlayabiliriz, başkasının başına gelse, "yuh! oha!" diye tepki vereceğimiz olaydır bana göre. travmadır.

  dibe vurmak nedir? çevrendeki insanlarla bağını kopartmak, iletişimi kesmektir. yaşanan bir olay sonrası kişi, üzgün olmasına rağmen arkadaşlarıyla, ailesiyle zaman geçirebiliyor ve hayata tutunabiliyorsa dibe vurmamıştır bana göre.

  işte kişi, insanların "oha, yuk amk, çüşşş, hassktr" diyeceği tatsız mı tatsız, üzücü mü üzücü bir olay yaşar ve bu olay sonrası kötülere inat yaşasın hayat felsefesini benimseyip, arkadaşlarıyla vakit geçirip, eğlenmeye çalışıp, bütün bu olanları/yaşananları kısa bir süre içerisinde atlatmaya çalışırsa çok büyük hata yapar. sal kendini, sürün, dibe vur.

  yoksa 1 sene bile geçse hala en az her gün bir an bile olsa, o travmayı, o insanı, o yaşananları hatırlayacaksın ve o travmayı atlatman daha da güç olacak, atlatamayacaksın. ve hayatına motive olamayıp başka insanları da üzecek ve hayatında dikiş tutturamayacaksın.

  ey travma yaşayanlar, dibe vurun, korkmayın lan!!! elbet bir çıkış olacak. sakın ha hasarsız atlatayım diye çabalamayın, bu hayatta her şeyin hakkını verin ibnelik yapmayın.

  ama becerebiliyorsanız da kötülere inat yaşasın hayat deyin ve mutlu olun.
 • `gerçekten dibe vuracak kadar çok kötü bir olay yaşamamış insandır.`

  sadece çok kötü olay yaşadığını sanıyordur ama her insanın bir sınırı vardır. sadece o sınıra ulaşmamıştır ve haberi yoktur.
 • ona o olayları yaşatan insan ya da insanlara inadına dibe vurmamaya karar vermiş olabilir. bazı insanlar böyledir, gerçekten onu dibe vuracak olaylar yaşamıştır ama o kadar inat etmiştir ki yine de sapasalim çıkar yüzeye.
 • herkesin hayatın roman diyerek atlayacağı tespit.
  herkesin kendi yumruğunu balyoz sanması gibi yine herkes kendi derdini ve travmasını dünyanın en büyük derdi sanır.
  insanların büyük çoğunluğu dibe vurduğunda, vurduğu dipten yine çıkar ve hayatına devam eder.
  biz sadece oluşmuş hasarı bilmediğimiz için şaşırırız. oysa o insan artık bir başkasıdır. kırıldığı yerden bir başka dal vermiştir.
  meşe odunu gibi olmamız ya da manda gönünden bir yüreğe sahip olmamızın nedeni budur.
  lakin an gelir...
  paldır küldür bir ses bir nefes dokunur yüreğinize.
  la ilahe illalah demeden ölürsünüz.
  tüm acılar tüm travmalarınız biter.
  yaşanan yaşanmış, ölen ölmüştür.
  kalan sağlar hayatına devam eder.