şükela:  tümü | bugün
 • oglum niye sigara iciyorsun , daha 11 yasindasin
  ya ama ummuhan da yapiyor , bak o da sigara iciyor

  gibi orneklerle taa cocuklugumuzdan baslayan bir kendini savunma yontemiyle alakalidir bu durum. karsinizdaki ogretmen veya egitmen veya buyugunuz eger biraz dikkatli ise direk bu cevabi verecektir.
 • fakat i$lerine geldiginde "bak ummuhan x yapti ba$ina neler geldi." demekten geri kalmaz bu yeti$kin ki$iler.
 • "alem kendini pencereden atsa sen de mi atacan"nın üzerine oturtulduğu temel.
 • eger kotu orneklerin sayisi coksa,yirtmak amaciyla bal gibide ornek gosterilebilir.ozellikle dersten zayif aldigin zaman su kadar kisi daha bir aldi deyip,arada dersleri iyi olan bi kisinin daha zayif aldigini ekleyerek,ogretmenin killik yaptigini pedere vurgular,bundan sonraki sinavlarda da bi sey beklememesi gerektigini ima edebilirsin.
 • savunulan seye, iddia edilen genellemeye ya da ortaya atilan dusunceye destek yerine kostek olacak nitelikteki durum, olusum, soz, kisi, vb. nin o konuda ornek teskil etmesinin fair play bagliligina ters dusecegini dile getiren inanis. kisiyi arkadan dolasip puan alma, bel altina darbe indirme, suyu bulandirma gibi girisimlerden, camur at izi kalsin polemiginden kurtararak seviyeli ve her iki taraf icin de faydali olabilecek bir tartisma platformuna cekmeyi hedefler.
 • kötü örnek örnek gösterilemez sözü, sui-misal emsal teşkil etmez'in türkçeye özetlenmiş halidir. sözlükte ise sui-misal emsal olmaz olarak da geçer.

  efendim burada sözün özünden hareket edersek, sui-misal'in yani geçmişteki kötü bir örneğin, yapılmakta olan ve yapılacak işlere örnek gösterilemeyeceğini belirtir. burada türkçeye çevrilirken anlam kaybı olması nedeniyle bir ayrıntıyı kaçırmamak gerek, emsal'in misal kelimesinin çoğulu olduğuna işaret etmek istiyorum. demek oluyor ki bu söz bu söz şunu kısıtlamıyor : bir örnek emsal teşkil etmezken bu örneklerin sayısı arttığında kötü bile olsa emsal teşkil edebilir. tabii bu toplumsal bir hatanın kabullenebileceği sonucunu doğursa da bir ileri boyuta giderek, cidi bir meselede sui-emsal dahi emsal teşkil etmez kanaatindeyim. misallerin artması kişinin eline bir koz verecek, hatta iyi kötü kavramlarını birbirine karışmasına imkan verecek, kötünün iyi olduğu iddiasını bile yapmasına imkan verecektir o ayrı. yine de yazılı kuralların olduğu bir yerde kimse kural tanımıyorsa dahi bu durum kuralı uygulamak isteyen bir şahsa engel olmayacaktır.

  burada yine şunu belirtmek gerekir ki misal olsun, emsal olsun gösterilecek örnek(ler) başkasını işaret etmek zorundadır. kendi kendini örnek veren şahıs ne kendini geliştirebilir ne de bu şahsın yaptığı işten hayır gelir.

  misal:
  -ama öğretmenim kimse çalışmamış ki.
  -otur sana da sıfır!

  sui-misal:
  -kontrol ettin mi eksantrik mili?
  -biz hiç kontrol etmeyiz ki bunu. (kendini örnek verme)
  -öyle mi?
  -zaten kontrol ediliyor(dur) bu fabrikada.
  -tamam gönder o zaman.
 • efendim son zamanlarda özellikle bu su meselesi konusunda yaşanan bir durumdur, tıpkı yapay gündemde olduğu gibi amaç dikkati kendinden uzaklaştırıp sanki kendisi kötü değilmişte, aslında kendisine haksızlık yapıldığı gibi bir durum yaratmaktır. önce ankara'da patlayan su problemini i. melih gökçek izmir'de arsenik daha yüksek diyerek kendisinden uzaklaştırmış, daha sonra aziz kocaoğlu ankara'da su arsenikli, yetmezmiş gibi ağır metallerde var diyerek işin cılkını çıkartmıştır. bugün ise afyon karahisar'da da suda arsenik çıkmış, afyon karahisar belediye başkanı ise kalkıp bizim arsenik seviyemiz izmir'den daha düşük diyerek yine kötü örneği örnek göstererek götü kurtarmaya çalışmaktadır.

  özellikle su konusunda anlaşılması gereken çok önemli bir şey var;
  arkadaşım, siz birbirinizin suyuna bok atarken bu millet hala arsenikli, ağır metalli suyu içmeye devam ediyor. elin adamı böyle bir durumda arıtmadan tut, dışardan su getirmeye kadar milyon çeşit çözüm bulurdu bu saate kadar. yapmayın etmeyin, kendi götünüzü kurtarmak için boş durup milletin sağlığıyla oynamak günahtır!
 • çok doğru bir söz. çünkü;
  kötü örnek, örnek değildir; o yüzden gösterilemez. kötü örnekten ibret alınır.
 • hayatımın 7 senesini harcadığım ümraniye anadolu lisesinin o zamanki müdürü neşet dudak' tan 7 sene boyunca öğrendiğim tek şey. birçok tasvip etmediğim hareketi, konuşması, duruşu olan sevgili hocamın attığı fırçalar arasında kulağıma küpe olan tek sözü, sanırım insan herkesden birşeyler öğrenebilir.
 • (bkz: kötü örnek örnek değildir)

  küçükken "ama o da öyle yapmış yeaaaa" dediğimde söylerdi babam hep.