şükela:  tümü | bugün
  • yoldaki herkesi eleştirip kendisini kusursuz sanan şoförlerdir.

edit: başlık, "kötü sürücülerin ortak özellikleri" şeklinde de olabilirmiş. yönetim nasıl uygun görürse artık. öptüm ben lastik yakmaya gidiyorum.
  • vitesi 1'e atacakken 3'e atmak.
  • iyi şoför olduklarını iddia etmeleri.
  • - direksiyonu saçma sapan yerlerinden tutmaları.
    - dönüşlerde arabayı şeritte tutamayıp diğer şeride taşmaları.
    - takip mesafesi bırakmayıp öndekinin dibinde giderek sürekli fren yapmaları.
    - yavaş giderken sol şeridi işgal etmeleri.
  • kullandığı arabanın sınırlarını bilmeyen herkes kötü şofördür.
  • istisnasız biçimde aşırı fren yapmak bu özelliklerin başında gelir.

momentumu korumayı beceremeyip sürekli bir gaza bir frene basarlar. düz yolda gazı kökler, virajın "v" sini görünce frene asılırlar.

virajda çizgi nedir bilmezler.

trafiğin akış hızına uyum sağlayamazlar.

edit: aşırı fren yapmak yazdık ama bunu fren de mi kullanmayalım şeklinde algılayacak sivri zekalar olacaktır. ekşi sözlükte çünkü bir ve sıfırlar var sadece. freni gerektiği zaman yapın.

bu bağlamda da fren gaz ve direksiyona verdiği girdileri akıcı bir şekilde verememek de kötü sürücülerin ortak özelliklerindendir.

bu ne demek? diyelim ki otobanda gidiyorsunuz bir sebepten dolayı ani fren yapmanız gerekti, nasıl olsa abs var diye hars diye 1 salise içinde fren köklerseniz tutuşu kaybetme riskiniz artar. ani fren yaparken bile kademeli bir şekilde yumuşaktan serte doğru gitmeli hassasiyet. belki bu hareketi yarım saniyeden az sürede yapacaksınız ama yine de kademeli yaptığınız için otomobilin dengesi aniden yapmanıza kıyasla çok daha az bozulmuş olacak.

ayrıca kademeli fren yapıldığında ağırlığın ön lastiklere transferini düzgün bir şekilde sağladığınızdan tutuş artar. aniden frene asıldığınızda aracın ağırlığı öne transfer olmaya vakit bulamadan ön lastikler tutuşu kaybedeceklerdir.

abs de bu gibi salakların ölmemesi için bulunmuş bir sistem zaten. ama abs de mükemmel değil. önce kendinize sonra sistemlere bel bağlayın.
  • ben çok iyi araba sürüyorum kafası ile davranıp trafiği alt üst etmesi. ( en çok kazayı da bunlar yapıyor zaten. )
  • seri kullanmak ile hızlı kullanmak arasındaki farka vakıf olmamaları diyebiliriz.
  • sinyal vermeyen şoför kötü şofördür. nokta.
  • freni çok fazla kullanmak.

fren:
    - konforsuz bir sürüşe neden olur.
    - enerji kaybıdır. ekonomik kullanımı engeller.
    - gerçek bir tehlike anında, kendinizi lastik ve yer arasındaki sürtünmeye bırakmak demektir.
    - çoğunlukla kazadan kurtarıcı değil, hasarı azaltıcıdır.