• - direksiyonu saçma sapan yerlerinden tutmaları.
    - dönüşlerde arabayı şeritte tutamayıp diğer şeride taşmaları.
    - takip mesafesi bırakmayıp öndekinin dibinde giderek sürekli fren yapmaları.
    - yavaş giderken sol şeridi işgal etmeleri.
  • sinyal vermeyen şoför kötü şofördür. nokta.
  • seri kullanmak ile hızlı kullanmak arasındaki farka vakıf olmamaları diyebiliriz.
  • ben çok iyi araba sürüyorum kafası ile davranıp trafiği alt üst etmesi. ( en çok kazayı da bunlar yapıyor zaten. )
  • dün böyle bir gerizekalı yüzünden zincirleme kaza geçiriyorduk.

tem'de sabit hızla giderken (trafiğin akış hızı 80-90 km idi) uzun süredir arkamdan 1 cm bırakacak şekilde araç takip ediyordu. öndeki araç ani fren yapınca bu gerizekalı arkamdan girmesin diye ben yapamadım, salağa güvenemiyorum çünkü, ani bir hareketle yan şeride kırdım. her şey 1 saniye içinde oldu. yan şerit dolu olsaydı bu gerizekalı yüzünden 3 araba birbirimize girecektik.

trafik sadece kendinin içinde bulunduğu aracı düşünmek değildir. komplike bir matematik problemidir trafik. önündekini arkandaki sağındaki solundakini düşünmelisin. o sürücüleri de zorda bırakmamak senin temel görevin.

bir diğer mal sürücü örneği de tali yoldan hızla gelirken, ana yola bağlanma noktasına gelince aniden duranlar. ulan ben senin durma kararında olduğunu ne bileyim? bana durduk yere ani fren yaptırıyorsun. tali yoldan çıkarken ana yoldaki sürücü korkutulmaz. bu saçma hareketin sebebiyle ana yolda kaza olur sen çekip gidersin ama bu senin iyi sürücü olduğunu göstermez. kazanın temel sebebi sensin çünkü.
  • +18

geceleri guzel gorunsun diye on sis farlarini aciyorsunuz, bu zaten illegal. bir de anasini siktigimin arka sis farlarini da aciyorsunuz ya, feristahini sikiyorsunuz gozlerimizin. amk oglu bilmiyor hangisi on hangisi arka...

arkanizda uzunlari ve on sis farlarini acip gotunuze giren bir araba gorurseniz arka sis farlarinizi kontrol edin.
  • sürekli diğer sürücüleri eleştirir.
    her hata yapanı yanındakiyle paylaşır.
    huzursuz ve keyifsiz bir yolculuğa sebep olur.
    vites geçişlerini hissettirir.
    kasis ve çukurlarda frene basarak ön takım ve lastik yanaklarının anasını ağlatır.
    takip mesafesinden bihaber olup yanındakine hava atmak için tampon tampona gider.
    araç kullanırken elinden telefon düşmez.
    yeşil ışık yanınca korna çalar.
    şeridinden gitmek yerine şerit çizgilerini ortalar.
    sinyal vermeden sağa sola dönüş yapar.
    yavaşlayacağı yada park edeceği yere yaklaşınca aniden durur dörtlü vs. yakmaz.

bu liste daha çok uzar gider. önemli olan kendimizi bu listedekilerden uzak tutmak.
  • kullandığı arabanın sınırlarını bilmeyen herkes kötü şofördür.
  • arabayı ticari amaçla kullananlara şöför,
    şahsi amaçla kullananlara sürücü denir.
  • freni çok fazla kullanmak.

fren:
    - konforsuz bir sürüşe neden olur.
    - enerji kaybıdır. ekonomik kullanımı engeller.
    - gerçek bir tehlike anında, kendinizi lastik ve yer arasındaki sürtünmeye bırakmak demektir.
    - çoğunlukla kazadan kurtarıcı değil, hasarı azaltıcıdır.
hesabın var mı? giriş yap