• cocukcasi icin (bkz: kendi diyen kendi olur)
  • hayatımda öğrenilmiş en doğru bilgi..

hiç şaşmıyor. mesela şu sol frame de bilmem ne okumuş bilmem ne, şunu yapan şu diyen başlıklar oluyor ya, işte onları açanlar işte o tarif ettiği kötü özelliğin bire bir aynısı. bundan yüzde yüz eminim.
  • doğu kültürüne sahip kişiler küfürleri çok önemsiyor, çok ciddiye alıyor. ailesine/soyuna sopuna bir küfür edildiğinde, ortam ne olursa olsun bir anda aklını kaybedip kişisel kan davasını başlatıyor; fiziksel şiddete girişiyor.

işin garibi, önemsedikleri küfür konusuna bir kıl payı yakınlığındalar. hatta iç içeler. küfretmek/küfredilmek, çoğunun geleneğinin bir parçası olacak kadar doğal. mesela ben duysam bir uzak afrika kabilesinin dilini duymuş gibi yabancı kalırım. ilgisizliğimden sözler bana ulaşmadan geri bile döner. ama bunlar, “biri soyuma küfretse de silahımı kapsam” der gibi sınırda yaşıyor.

böyle ilkel güdülüleri eğitmeye başlamak için giriş sözü bu “kötü söz sahibine aittir.” olabilir. yoksa kan davası tadındaki zincirleme saldırılar toplum düzenini rahatsız etmeye devam ediyor.

bir insan neden alakasız ya da alakalı birinin saçma konuşmalarını bu kadar ciddiye alır, hayat memat meselesi yapar, hatta ne diye algılarını açıp dinler; çok aptalca.
  • hakaret ve bilumum kötü içerikli sözleri sarfetmeden iki satır konuşmasını beceremeyen, belki de edepsizliği bir sindirme vasıtası olarak kullanmayı hayat felsefesi edinmiş bazı bunyelere düstur olması temenni olunan özlü söz
  • (bkz: çelik ayna)
  • bir adanalının hayatı boyunca kurmadığı ve kurmayacağı cümledir. ananı diye başlayıp giden bir cümlenin karşılığında da ben de senin bacını ifadesinin yerini hayatta tutamaz!
  • özgün hali "kem söz sahibine aittir" olan hede.
  • sensin o'dan daha etkilidir. çünkü bir büyüklenme var bunda. ayar verme olayının temeli bu cümlede arkadaşlar, giriş dersi mahiyetinde. öyle ki hala işe yarıyor, bak geçen bi tartışmada söyledim, karşımdaki bi şey diyemedi, öylece kaldı. o kadar diyorum bak.
  • "asıl önemli olan bazı insanların benim hakkımda kötü şeyler söylemeleri değil, benim iyi şeyler yapmam."

doğu hikayeleriyle psikoterapi, nossrat peseschkian.
  • en doğru sözlerden biridir. kişinin başka insanlar ya da olaylar hakkında yaptığı tanımlamalar, kendi kumaşını belli eder.
hesabın var mı? giriş yap