şükela:  tümü | bugün soru sor
  • netflixde yayınlanan dizi belgeseldir.
    birinci bölümünü az önce izleyip, neler olacak bakalım diye hemen 2. bölümüne başladığım enfes bir yapıttır.
  • hollywood'un pompaladığı müstakil evlerde yaşayan sakin ve vergisini ödeyen amerikalı profilinin içinde ne tür sapıklıklar çıkabileceğini gösteren, gerçek bir olay olduğu için izlemenin kesinlikle zaman kaybı olmayacağı kaliteli bir netflix yapımı.
  • (bkz: evil genius)
  • uykum var izlerken gider yatarım diye başlayıp, ağzım açık izlediğim belgesel.

birisinin kafasına koyduğu şeyleri yapmak için neleri yapabileceğini tahmin edemiyor insan.
  • “akıl sağlığı” denen şeyin “toplum sağlığı”na karşı ne kadar önemli olduğunu ve

--- spoiler ---

bir insanın bir değil, iki değil, üç (3!) defa eşini/sevgilisini öldürmüş bir insanın serbest kaldığında kendisi gibi kötüleri bulup daha kötü şeyler yapabildiğini anlatan 4 bölümlük belgesel.
    --- spoiler ---
  • ilk bölümüyle "oha" dedirten, konusunu gerçek hayattan alan 4 bölümlük mini netflix belgeseli.
  • vay anasını tam benlik o zmn. şu okuduğum yorumlardan bunu anlıyorum. yarın oturup izlenmeli sonra da buraya kasmalı o halde.
  • 4 bölümden oluşan, son derece sürükleyici bir netflix yapımı.

zaman kaybı diye düşünmeyin, tatava yapmayın izleyin.
  • tek bir seferde izlediğim belgesel olmuştur. suç belgesellerini beğenenlerin kaçırmayacağını düşünüyorum.

kafamda deli sorular bırakan ve oldukça fazla soru işareti bırakan bir belgesel oldu.

--- spoiler ---

- yüksek dozdan mı kalpten mi gittiği belli olmayan ikinci pizzacı için neredeyse hiçbir bilgi verilmedi. ne araştırıldığını ne de tüm olaydaki yerinin sorgulandığını göremedik.

- bu kadar çer çöp toplayan tayfanın evinden doğru düzgün bir ipucu çıkmaması enteresan. rothstein denen adımın elinden çıkan çizimleri de doğru düzgün göremedik. veya csi kafasıyla herhangi bir metaryalin bomba düzeneği ile alakasını bulamamaları garip.

- olaydan bir 1-2 yıl sonra ortaya çıkıp tanık olanlara nasıl bu kadar güveniliyor, bu beni gerçekten şaşırttı.

- bir adamın bir evden aldığı ceseti kendi evine götürmesi ve buzluğa koyup o ceseti parçalama planları sonrasında devlet tarafından mahkemeye kadar para yoluyla tahliye edilmesi inanılmaz saçma. ne kadar cinayeti çözme adına yaptığı yardım olsa bile delil karartması bu saatten sonra içten bile değildi.

- bu noktada biraz cesar pavese'ye bağlıyacağım. sen ne kadar zeki olursan ol karşındaki kadın seni ölüme götürebilir. diehl-armstrong 5 tanesini götürmüş mezara, sonrasında pizzacı wells'in de bir fahişe nedeniyle öldüğü ortaya çıktı. her erkek tehlikede!

- her suç dizisinde/filminde gördüğümüz amerikan güvenlik güçlerinin kendi aralarındaki çekişmelerinin burada da inanılmaz ölçüde olması beni biraz şaşırttı. bu kadar göz önünde olan bir olayda bile neredeyse delil karartmış olmaları inanılmaz.

- belgesel yapımcısının "o dönemde çok da yapacağım bir iş yoktu" diyerek olaya atlaması ve bunu on küsur sene devam ettirmesi inanılmaz. daha inanılmazı bu işsiz sayesinde amerikan adalet sisteminin kaçırdığı suçluların yakalanması.
    --- spoiler ---
  • abla yanlış yerde doğmuş. bu tür bir kötülük sorunu daha ılımlı yöntemlerle çözülebilir. örneğin yuva yıkmak, gıybet, iyi yapılmış bir altın günü böreğini itin götüne sokmak ya da geline yapılacak psikolojik baskı kötülüğün cinayete veya başka suça dönüşmeden gazının alınmasını sağlar. tabi bunları da temkinli ve dozunda yapmak şarttır.

dikkat ederseniz kötülük ablası ne zaman dedikoduya yönelse, fitne çıkarsa, içini dökse bilinmez bir mekanizma gelmiş onu engellemiş. amerikan sistemi adeta kötülük ablasını suça sevk etmiş. sonra olayı çözemezsin tabi. suçu yaratan sensin. bir de deha meha diyip gizliden övüyorsun. ayıptır.