şükela:  tümü | bugün
  • özgür irade demek seçim, tercih yapabilmek demek. seçim, tercih yapabilmek için birden fazla seçenek olması şarttır. tek seçenek iyilik yapmak ise bu bir seçim değil zorunluluktur. zorunluluk ise fiziksel dünyada robotlara metafizik olarak sadece meleklere özgü bir durumdur.

    bu durumda dünyada kötülük olmaması için herkesin robot ya da melek olması gerek. tercih, yok seçme hakkı yok. önündeki tek seçeneği yapma zorunluluğu var.

    şimdi ise esas soru geliyor: özgür iradenizin olmasını mı tercih edersiniz, kötülüğün yok olduğu bir dünyada robot gibi yaşamayı mı?
  • felsefik bir tartışma beklerken metafizikve melek kelimeleriyle karşılaşmamla koşarak kaçmaya karar verdiğim başlık. tabı geri açıp bu tanımı giriyorum.
  • özgür irade yok. özgür olan hiç bir şey yok evrende. insanoğlu olarak tanımlayabileceğimiz irade var. iradenin göreceli skalaları var. yaptığın seçimin özgür olduğunu zannediyor olman zaten olaylardan ne kadar uzak olduğunu gösteriyor. meleklere, şeytanlara, iyilik-kötülük gibi çocuksu kavramlara hiç girmiyorum bile.