şükela:  tümü | bugün
 • özgür irade demek seçim, tercih yapabilmek demek. seçim, tercih yapabilmek için birden fazla seçenek olması şarttır. tek seçenek iyilik yapmak ise bu bir seçim değil zorunluluktur. zorunluluk ise fiziksel dünyada robotlara metafizik olarak sadece meleklere özgü bir durumdur.

  bu durumda dünyada kötülük olmaması için herkesin robot ya da melek olması gerek. tercih, yok seçme hakkı yok. önündeki tek seçeneği yapma zorunluluğu var.

  şimdi ise esas soru geliyor: özgür iradenizin olmasını mı tercih edersiniz, kötülüğün yok olduğu bir dünyada robot gibi yaşamayı mı?
 • felsefik bir tartışma beklerken metafizikve melek kelimeleriyle karşılaşmamla koşarak kaçmaya karar verdiğim başlık. tabı geri açıp bu tanımı giriyorum.
 • tek iyi ve kötü yok ki dünyada. başka zıtlıklar da var. doğru-yanlış var, gerçek-yalan var, güzel-çirkin var, var oğlu var.

  ama derin bir konuyu sığlaştırırsan öyleymiş gibi gelebilir, tıpkı kötülüğün olmadığı dünyada insanların robot olacağını düşünmek gibi.

  öte yandan özgür irade'nin anlamı ne? niçin önemli? tek başına bir anlam ifade ediyor mu? mesela, satın alacak hiç bir şey yoksa para'nın bir anlamı var mı? vs. vs...