şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "egoist insanlar neden uzun yaşar?" konulu bir tartışmanın sonucu olarak ortaya çıkan harekettir. kendini üzmemek isyenlerin, bunalıma sürüklememek isteyenlerin tercihidir.
 • en güzeli.

  ama arada realistler, rasyonelistler, pragmatistler de kaynamasın. günümüz türkiye'sinde pek çok akım, kötümser gibi görülebilir.
 • gerizekalı gerizekalıyla yakınlaşır. iyimserler gerizekalıdır. bunlara göre evren bize yarrak kürek mesaj vermektedir. ama nedense hep embesiller görür bu mutluluk mesajlarını.
 • bazi yörelerde (bkz: götümser) insanlar diye gecer
 • kötümserler ikiye ayrılır: tamamen kötümser ve kötümser tarafı da olan. mutlu olmak isteyen çoğu insan bu ikisini ayırt edemez ve karşısındaki kişinin en ufak bir 'gerçek' bakışına denk geldiği zaman o kişiyi kötümser olmakla suçlar. yani bu kişilere göre tek tip kötümser vardır: tamamen kötümser.

  böyle düşünen kişilerin, daha doğrusu 'tamamen iyimser' kişilerin çoğu, kötümser insanlardan daha bencildir. garip bir ilişki belki ama böyle. 'olayların işe yarayacak kısımları ile ilgilenmek' özünde bencillik barındırır.

  kötümser birisi çoğu zaman 'doğru şeyler' söyler ve işin bu tarafını görmek istemeyen kişi de bu kişi ile hemen bir çatışmaya girer. iyimser kişi olaya hiç bu açıdan bakmamıştır ve kötümserin söylediklerinde haklılık payı olduğunu görür. oysa onun istediği, bunu kendi başına gündeme getirmeyip mutlu mesut yaşamaktır. durum böyle olunca alınacak ilk önlem 'kötümser insanlarla yakınlık kurmamak' olur. yanlış bir karar da değildir ama bazen birilerinin 'aslında şöyle' demelerine izin vermek gerekir. ileride, hayatın tamamen iyi şeylerden oluşmadığı görülünce 'böyle bir şey nasıl olur!' demek iyimserler için daha acı verici olacaktır. kötümser ise tek bir şey söyler: ben zaten biliyordum.

  tamamen kötümser olmak da tamamen iyimser olmak da aynı derecede tehlikeli. ikisinin de 'olaylara diğer taraftan da bakabilen' birilerine ihtiyacı var. maharet, bardağı bir bütün olarak görmek.
 • hayatı tek yanlı yaşama isteğinden kaynaklanır. yok öyle 'her zaman iyi tarafından bak' klişesi. bir şey gayet tabi kötü olabilir ve onu öyle kabullenmelisin.
 • kavram kargasasi yaratan bir baslik.

  hırssız, tembel ya da usengec insan kotumser insan demek degildir. bunlar sadece karakteristik ozelliklerdir. ıyimser ya da kotumser olmak ise bakis acisidir.

  ornegin biz bitti demeden bitmez demek iyimserlik, fakat aptalca bir bakis acisidir. milli takim hicbir sey yapamaz kadro kalitesi ve taktigi cok kotu demek kotumserlik, fakat mantikli bir bakis acisidir.
 • asla beceremediğim, zira ben de bir kötümser gerçekçiyim. en azından yaşadıkları dünyanın farkında olduklarından severim çoğunu. lakin her şeyden şikayet eden, kıymetli totosunu kaldırıp bi işin ucundan tutmayan, hayat zorsa herkese zor olduğunu unutan tembellerden nefret ederim.
 • en güzeli, ömrünü yer anlamazsın bile ne olduğunu, kansere kadar gider...