şükela:  tümü | bugün
 • orjinal adiyla, coulrophobia. doktorlar tarafindan niye boyle kabul ediliyor bilmiyorum basitce palyaco korkusu ve ya clownphobia denilebilirdi. ancak isminin originini biraz arastirdim, soyle bi bilgiye rastladim, bu coulro kelimesinin origini koulon. koulon eski yunancada yanilmiyorsam stilt veya stilt walker anlamina geliyor, ki bu stilt de turkce bu palyacolarin uzerinde yurudugu cubuk demek haliyle de o cubugun uzerinde yuruyen demek oluyor. yani ismine bulabildigim en yakin aciklama bu.
 • ayrica p.diddy'nin de muzdarip oldugu fobi.

  (bkz: #18179107)
 • nasıl edindiğimi hâlâ hatırlayamadığım, yaşadığım hiçbir şey ile bağdaştıramadığım korkum.

  gördüğüm palyaçolardan kaçmaktan tutun da palyaço olabilecek etkinliklere yaklaşıldığında bile kilitlenip kalmaya kadar her türlü tepkiyi verebiliyorum sayesinde. o renkli burunları, saçma sapan perukları, sekiz ayak sığdırılabilecek devasa ayakkabıları ve parlak kıyafetleri kendi başlarına gayet komik görünseler de; bol makyajlı bir suratla birleştikleri zaman ölümcül olabiliyorlar, en azından şahsım için.

  bir zamanlar; dgs için ders çalıştırdığım kuzenimi evine dönmesi için otobüs durağına bırakırken, durağın karşısında açılan bir yerin palyaçolar tarafından tanıtıldığını görmemle geldiğim yoldan geri dönememem ve evine bırakmak için yola çıktığım kuzenim ile otobüste iki durak beraber gitmemiz sonucunda onun beni evime bırakmış olması, muhtemelen bu korku için size somut bir örnek oluşturacaktır.

  yazarken bile gerildim, düşük cümleler ve yersiz kelimeler de sizin için ikinci bir kanıt olabilir aynı zamanda.
 • bir kim milyoner olmak ister sorusudur.
 • yine psikoloji dersinden gelip buraya damladım. hiç sözlerimi uzatmadan anlatmaya başlıyorum. şimdi bazı insanlar palyaço gördüğünde koşup eğlenip fotoğraf çektirirken bazıları ise onları görür görmez kalplerini tutup fenalaşıp bayılabiliyorlar. buna da palyaço fobisi denilmiş. çocukların koşa oynaya gittiği palyaçolardan neden bazıları fenalık geçiriyor diye araştırılmış.

  - maske. insanın suratını boyaması, suratını maskeleyip palyaço olması bu insanlar tarafından hiç hoş karşılanmıyor. bir kötülük yapacak ki ondan maskelemiş kendini diyor.
  - abartı.bildiğimiz üzere palyaçonun yüz boyalarından tutun giydikleri kıyafete kadar hepsi abartıdır. günlük yaşamda bu kadar abartıya maruz kalmayan bu insanlar, bu abartı görünümün altında başka sebepler arayıp bundan rahatsız oluyor.
  - algı. özellikle günümüzdeki medya sektörü palyaçoları kullanıp olumsuz algılar yaratabiliyor. palyaço testere ile öldürme sahneleri, şakaları gibi olaylar insanlarda olumsuz izler bırakabiliyor.
 • (bkz: coulrophobia) palyaçolardan korkma durumu. çocukluğumda iliklerime kadar hissettiğim ve üzerimde hala travmatik etkileri olan fobi.