şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eski yunan sanatında arkaik döneme özgü, ayakta duran genç erkek heykeline verilen isim.
 • antik hellence'de oglan, genc erkek anlami da vardir ki bu arkaik heykeller de buradan almi$lardir adlarini. (bkz: kore)
 • cyrusla iliskisi olmayan, antik hellencede oglan demek olan bir güzide kelimedir. ayrıca arkaik devir * yontu sanatı icinde kouroslar * ehemmiyetli yer kaplar. her yerel okulun kendine özge tarzı vardır erkek güzelligini tasvirde. örnegin naxos, samos, boeotia...
  sadece atina ekolü naturalistiktir bu anlamda. i.ö. 500'lerden itibaren anatomi bilgisi tam oturur atina'da üretilen kouroi'da.

  koraiden önce girer sanata.
 • new york kouros'a ismini veren, arkaik cagin erkek heykel tipi.
 • mermerden yapılmış ve normal insanlarını aşan boyutlara sahip çıplak heykel.
  giysili ve dişi olanlarına "kore" denir
 • çeşitli üniversitelerin sanat tarihi derslerinde bahsi geçen heykel modeli. antik yunan'ın ideal estetiğine dair fikir verdiği düşünülür. duvara yansıtılmış bir kouros gösterisi yapıldığında, bazı amfilerde ve sınıflarda mırmırlar duyulur: "pipisi yok ya bunun" diye. oysa pipileri toprağın altında kaldıkları için zaman içerisinde burunları ile birlikte düşmüştür. tarihin otosansürü. bu nedenle, maalesef o dönemdeki ideal penis boyunu öngöremiyoruz. milattan önce altıncı yüz yılda yontulmuş bir kouros'un düşmüş pipisi ve sol kolu ve dahi aşınmış dudaklarına rağmen, mısır püskülünü andıran bir şapka taktığını ve fizikî özellikleri itibari ile bugünkü ck erkek modellerinden herhangi birinin prototipik bedenine sahip olduğunu söyleyebiliriz. omuzlar gene geniş, göbek gene kayıp, herhangi bir brad ya da keanu yüzü ile montajlandığında sırıtmayacak bir şema. yani, zaman makinasına bindirilecek bir kouros, bugün de rahat rahat pop idol bedenine sahip olabilirdi. bugün aşırı şişirilmiş olmayan herhangi bir erkek bedeni de o günkü kouros'un reenkarnasyonu olarak bir holivud filminde rol alabilir.
 • tapınaklarda bir tanrıya sunulan ya da ölünün anısına, mezarı başına dikilen, arkaik yunan heykellerinin özelliklerini taşıyan çıplak, genç erkek heykeli. bu heykellere uzun süre apollon adı verilmiş. genellikle mermerden, ara sıra da bronzdan yapılmış. kouroslara, iyonya'dan attike'ye tüm yunan yerleşimlerinde ve büyük yunanistan'da rastlanır.
 • simetrisi kopmuş gitmiş eski mısır ve arkaik dönem yunan sanatına ait heykel kişi. teki önde teki arkada ayaklarının ikisinin de tabanının yere basarak ağırlığın eşit dağılımını sağlamalarından tutun, abdominal kasların ve göğüs kaslarının milimine aynı oluşuna kadar simetriyle yapılmış, pek de gerçek insana benzemeyen, zaten de benzemesi amaçlanmamış* taştan varlık. tapınakları koruması için ve dekorasyon olsun diye oraya buraya konulduğu veya atletik yarışmaların kazananlarına ödül olarak verildiği düşünülmekteymiş. tabi o kocaman heykeli kim nereye alıp da taşıyıp koyucak o ayrı...
 • bu parfümü sıkarsın, 3 gün üzerinden çıkmaz, 3 gün boyunca giydiğin elbiselere geçer kokusu, duştan sonra yine alırsın kokusunu, bornoza siner, ne güçlü kokuymuş arkadaş dersin.
 • gelmis gecmis en igrenc koku. haciyagi gibi. buna onca para verip alanlarin aklina sasayim.

  ama bu ne kadar kotuyse, body kouros'da o kadar sahanedir ve gelmis gecmis en iyi parfumdur.