şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fesli delilerden tarih ogrenip, bir gecede cahil birakildiklarini zanneden tiplerin zaten olmayan bir iddiaya karsi gaza gelmesidir o.

  (bkz: hele bir otur soluklan yegenim)
 • üst edit: başlığı açan davar gitmiş. kendisi başlıkta yazan sözü çürütmeye çalışıyordu.

  arkadaşa bir kinyas kartal gönderelim, o açıklasın. en azından birinci kaynaktan, bir toprak ağasından öğrenir durumu.
  --- spoiler ---

  köy enstitüleri komünist yetiştirdiği için mi kapatıldı?

  – hayır. beni babam moskova üniversitesi’nde okuttu komünizmin ne olduğunu ben gayet iyi biliyorum. köy enstitülerinde komünizmi bilen kimse yoktu.

  – peki, karma eğitimden dolayı mı kapatıldı?

  – hayır. bu da değil bütün dünyada okullar karma eğitim kız erkek beraber okuyor.

  – peki ya neden?

  – ben kapattırdım köy enstitülerini. ben toprak ağasıyım. 200’e yakın köyüm var. bu köylerdeki halk bana tapar. ne işi varsa bana sorar. evlenecek, boşanacak, askere gidecek, mahkemesi nesi varsa gelir bana danışırdı. ama köy enstitüleri açıldıktan sonra 5 köyüme köy enstitüsü mezunu geldi ve bu köylerden artık kimse bana gelip danışmamaya başladı. ben düşündüm 200 köyümün hepsine köy enstitüsü mezunu gelirse benim ağalığım ne olur, sıfıra düşer! böyleyse benim harekete geçmem gerekir dedim ve doğudaki bütün ağalara telefon ettim onları topladım. bir de batıdan buldum eskişehir’den emin sazak. sonra menderes’le pazarlığa gittik. (yıl 1950 seçimlerin olacağı zaman) dedik ki; “köy enstitülerini kapatırsan şu gördüğün doğudaki tüm toprak ağaları ve batıdan emin sazak’ın oyları sana. kapatmazsan oy yok” ve menderes’te 1950’de iktidara gelir gelmez köy enstitülerinin temelini sarsmaya başladı.
  --- spoiler ---
  kaynak
 • doğruluğunu köy enstitüleri mezunu süper insanlara bakıp rahatça anlayabileceğimiz gerçek. köy enstitüleri devam etseydi saman ithal eder hale gelmezdik herhalde. sanata az duyarlı bir halkımız olmazdı. en önemlisi geleceği yetiştirecek donanımlı eğitimcilerin yetişmesi bence. tabi bu fikri ortaya koyanlar( köy enstitülerini ile ilgili saçma salak konuşanlar) olmazdı.

  köy enstitülerini kapattık da marsa araç gönderdik değil mi!!!
 • (bkz: teneke)
 • stalin piçi turkiyeden toprak istediğinde, hükümet mecburen abd'ye yanladı ve natoya giriş için bu güzel proje feda edildi.
  günümüzdeki hükümet böyle bir şeyle karşılaşsa hem kars, artvin ve ardahanı verir üstüne enstitüleri de kapatır.

  (bkz: yarım kalan mucize)
 • ismet paşa'nın bileceği iştir. adam kendi açmış kendi kapatmış. vardır bir bildiği.

  not: kimse demokrat parti diye sayıklamasın köy enstitülerinin içeriğinin değişip fiilen kapatılması 1946 yılında gerçekleşmiştir.

  not: aşırı sözcü okumanın etkisiyle yüksek perdeden konuşmaya alışmış bir arkadaş tarih okuyun olmadı bir daha okuyun demiş. ve ismet paşa kapattı bu okulları dememe içerlemiş. ben çok okudum hadi biraz da siz okuyun o zaman.

  hasanoğlan yüksek köy enstitüsü 27 kasım 1947 tarihinde kapatıldı.
  ilköğretim genel müdürü ismail hakkı tonguç, 25 kasım 1946 tarihinde görevinden alındı. (bak sizin tonguç baba'nın başına ne işler gelmiş, sene 46)
  enstitülere dağıtılan dünya klasikleri 1947 yılında toplatıldı.
  rençberlik, dülgerlik, marangozluk gibi bu okulları farklı kılan iş eğitimi dersleri eğitim programından 1948 yılında kaldırıldı.

  tarih vererek açıkladım itirazı olan varsa mırıldanmasın o da tarih versin.
 • "köy enstitülerinde köylülere tarım, yurttaşlık bilgisi neden öğretiliyordu? ben söyleyeyim çünkü köy ağasına muhtarına daha iyi hizmet etsinler diye. " bunu da duydum ya artık gam yemem. köy enstütüleri türkiyenin en büyük eğitim hamlesidir. köylüleri eğitmek, kalkınmanın köylüden başlaması amacını taşır. eğitimli, kültürlü köyünü ve vatanını seven bireyler yetiştirme amacı taşır. aslında ilk kurulma amacı köy öğretmeni ihtiyacının karşılanmasıdır. zira ağalık düzenine bir eleştri getirdiği, köylülere ağalık dışında başka bir seçenek sunduğu için dönemin köy ağaları (bkz: demokrat parti) (bkz: adnan menderes) tarafından kapatıldı. kapatılma gerekçesi ise karma eğitim yapıldığı için. süper güç olur muyduk bilmem ama köy enstitüleri devam etse ve toprak reformuyla desteklenseydi durum şimdikinden çok daha farklı olurdu.
 • kavram kargasasi yasayan yazar beyani.
  hem toprak agasina maraba olsun diye acildi deyip hem de komunizm yaymaya calisiyordu demek cok ilginc
  (bkz: komunizm) (bkz: feodalizm)