şükela:  tümü | bugün
 • irmikli vezir parmağı tatlısı tarifi için malzemeler
  1 paket yumuşak margarin (250g)
  1 çay bardağı yoğurt
  1 çay bardağı sıvı yağ
  1 çay bardağı şeker
  1 çay bardağı irmik
  2 yumurta
  1 kabartma tozu
  bulamak için
  1 su bardağı irmik
  alabildiği kadar un
  şerbeti için

  5 su bardağı su
  5 su bardağı şeker
  3-4 damla limon
  irmikli vezir parmağı tatlısı tarifi yapılışı
  tüm malzemeyi karıştırıp yoğuruyoruz, yumuşak bir hamur olacak şekilde ceviz büyüklüğünde parçalara parmak gibi şekil veriyoruz. sonra irmiğe bulayıp tepsiye diziyoruz. 170c fırında üstü kızarana kadar pişriyoruz. şerbetini döküp soğumaya bırakıyoruz.

  not: tatlı sıcak şerbeti soğuk olacak. afiyet olsun.
 • cahillikten kominist denilir. aslında tam öyle değildir. ateisttir.
 • angut (kuş)

  angıt (tadorna ferruginea), ördekgillerden, tüyleri kiremit renginde, evcilleştirilebilen bir dalıcı ördek türü yaban kuşudur. divânu lügati't-türk'de, "anğıt" "ördeğe benzer kızıl renkli bir kuş, angıt." şeklinde tanımlanır. "tadorna" cins adı kelt kökenli olup, "benekli (alaca) su kuşu" ve "ferrugo" latince'de "demir pası" anlamındadır.

  angıt kuşları 58–70 cm boyunda olup, 110–135 cm kanat genişliğine sahiptir. kuzeybatı afrika ve etiyopya'da türün oluşturduğu küçük yerleşik topluluklar bulunsa da, türün gerçek yerleşim bölgesi güneydoğu avrupa'dan orta asya'da güneydoğu çin'e kadar olan bölgelerdir. kuşlar çoğunlukla kışları geçirmek üzere güney asya'ya göç ederler.

  bu kuş türü iniş yaparken rüzgarı arkasına alarak indiği için sağlıklı bir iniş yapamayarak yuvarlanır. bu özelliğinden teşbih yapılarak argoda da kullanılır. suna ile birlikte tadorna cinsinde yer alır. angıt kuşları, yeryüzündeki kuş türleri arasında tek eşli olan nadir türlerden birisi. eşi ölen angut kuşlarının, başka bir eş ile bağlantı kurmayıp ölen eşinin arkasından yas tuttuğu bilinir.

  tibet ile moğolistan'da ve slav mitolojisinde kutsal kabul edilmektedir.
 • köy enstitüleri, eğitimde şu anda da olduğu ve her zaman da olacağı gibi devletin ideolojilerini yayma aracı idi evet. (bkz: althusser)(bkz: ideological state apparatuses) (ısas). köy enstitülerinde rus eserlerinin okutulduğu vs varsayımları var. daha sonra başa geçen parti, bu enstitüler ısa'larına uymuyor diye kapamayı uygun gördüler. ve tabi köylü halkın (infrastructure) bilinçleniyor oluşu da, superstructure olan devletin ve zenginlerin hoşuna gitmedi. yani aslında her şey güçlünün ideolojisine dayanır. köy enstitüleri özelinden çıkıp genele bakarsak her şey zaten her zaman ideolojiler üzerinden yürür. şu anda her yerde her zaman sana da ideoloji dayatması yapılıyor olduğu ve olacağı gibi. dolayısıyla vah zavallı gardaşlarıma ideoloji dayatması yapılmış diyecek durumda değiliz. biz zaten ideoloji dayatmalarından oluşuyoruz. get over it.