şükela:  tümü | bugün soru sor
 • görevi günde 5 vakit namaz kıldırmak olan din görevlisi.
  maaşları yaklaşık 2000-2400 lira aralığındadır. her bir vakit namazı 30 dakikadan olmak üzere günde toplam 2 buçuk saat çalışılar. ezan okumazlar. ezan köyde de olsa genellikle merkezi sistemle okunur. en yakın il/ilçeden okunur ezanlar ve aynı ezan yakın çevre köy camilarinden de seslendirilir. mevlit, cenaze ve kuran okuma gibi ekstra hizmetlerinde ayrıca ücret alırlar. köy camilerinin yanında genellikle lojmanıda inşa edildiğinden dolayı ev kirası gibi masrafları olmaz. evinin elektrik, su, telefon gibi faturaları da cami bütçesinden ödenir. camide görebileceğiniz her türlü lüks bu evlerde de mevcuttur. camide klima varsa evde de vardır, cami ufoyla ısıtılıyorsa ev de ufoyla ısıtılır.
  izinleri sınırsızdır. herhangi bir şekilde denetlenmez. cami cemaatinden aklı başında, bu işe biraz yeteneklilerinden bir veya iki tanesini namazı kıldırabilecek şekilde eğitirler. o camide göreve başladıklarında yaptıkları ilk iş bu olur. köy dışında izin kullandıklarında bu vatandaşı kullanır, camiyi ona emanet ederler. bazen olur bir hafta on gün kendi başına izin kullanırlar.
  un, bulgur, tarhana vb. kışlık erzakları ile süt, yoğurt, yumurta, tavuk vb. günlük erzak ihtiyacları köylü tarafından belli bir sıra ile bedelsiz karşılanır. hatta bekar ise genellikle yemekleri de köylü tarafından sağlanır. imamın da gönlü var ise köyün en güzel kızı imama ayarlanır.
  köylü tarafından imama gösterilen bu ilgi ve ikram kesinlikle öğretmenlere gösterilmez.

  velhasıl türkiye'de yapılabilecek en rahat ve masrafsız mesleklerdendir. bedava bir yaşam sunar bu mesleğin sahip ve icracılarına.

  (bkz: cami lojmanı)
 • ak partinin muhtarlarla birlikte en stratejik elemanı,oy toplama mekanizması,istihbaratçısıdır en önemlisi zaten uykuda olan köylüyü daha da uyutma zehirleme aracıdır.
 • köy imamlığı yirmi dört saat mesaisi olan bir iştir.
  köylünün hemen hemen tüm dertleri bir şekilde döner dolaşır imamı bulur.
  imam yeri geldiğinde köyün sıhhıyesidir, kasabıdır, gassalıdır, akil insanıdır, köy öğretmeninin en yakın arkadaşıdır.
 • babam tarafından darlanarak zorla götürüldüğüm bir bayram namazından sonra ağzından '' bir gün camiyi boş gören peygamber efendimiz caminin imamına, nerede bu insanlar? neden gelip namazlarını kılmıyorlar? diye sormuş. hoca da, evlerindeler efendimiz... diye cevap vermiş. bu cevap üzerine peygamber efendimiz, bu insanlara öyle kızıyorum ki onlar evlerinin içinde otururken evlerini ateşe vermek istiyorum... buyurmuştur'' şeklinde ifadeler dökülen, köyleri karanlığa ve cehalete boğan yozlaşmış düzenin kilit taşı olan türkiye cumhuriyeti din görevlisi.
 • efendim köy imamı deyince tabi köydeki herkesin sözüne riayet ettiği, namazında, niyazında, özü, sözü bir insan olduğu bilinir. bizim köy de öyle.

  1-2 senedir sürekli köyün imamı değişmeye, imamların bu özellikleri yavaş yavaş taşımamaya başladığı görülüyor. hatta o kadar ki işkur'un gönderdiği son imam namazı bile zar zor kıldırmıştır. bazı duaları bilmiyormuş bile. diyanet bu kadar dini meselelere önem veriyor. niçin köy imamı vasfı taşımayacak insanların bu işi yapmalarına engel olmuyor? bilgisiz, vasıfsız, daha eraeytellezi'yi bilmeyenden imam mı olur? işkur'a başvursam her an sizin köyünüze imam olabilirim o halde.