şükela:  tümü | bugün soru sor
10 entry daha
 • (bkz: tirpan)
 • cumhuriyet dönemi örneklerini ele alırsak bir iki tanesi haricinde dil-üslup ve içerik olarak öyle başyapıtların çıkmadığı bir türdür.

  türkiye'deki köy gerçeğini yakalayacağım diye hep aynı karton karakterlerin üzerine gidilmiş ve klişelerle örülmüş bir köy romanı geleneği ortaya çıkmıştır.

  din=imam, devlet=muhtar, otorite=ağa üçlüsüne karşı mutlak surette ya bir halk kahramanı [şaki, eşkiya] ya da enstitü çıkışlı bir köy muallimi dualitesi bütün bu romanların yegane dramatik çelişkisi olmuştur.

  efsunlu bir halkçı-köylücü dil, bütün bu köy romanı geleneğinin çıkmaza girmesini sağlamış, yaşar kemal mükallidi üslup ve dil tercihi ulusal dile katkı sağlamayan binlerce sayfa dolusu bir tomar folklorik malzemeyi bütün bir roman geleneğimizin önüne set gibi çekmiştir.
  köy enstitüleri nasıl ki bir rejim projesiyse köy romanı da alttan alta böyle bir resmi dille örülmüştür. elbette sivil örnekler yok değildir ama temel mantık geri kalmış köy düzenini ve köy ahlakını eleştirirken sinsi sinsi köylüleri de aşağılamak şeklinde tezahür etmiştir. bazı metinlerde köylülerin, hain, yobaz, işbirlikçi, sapık olarak kodlanması abartılmıştır.
 • yaşar kemal ustanın çukurova dolaylarından seslendirdiği eserlerle katkıda bulunduğu roman türüdür. (yoksa bana mı öyle geliyor?)
  (bkz: yazma disiplini)
 • kemaller denilince akla gelen kemal tahir , orhan kemal ve yasar kemal'in en güzel örneklerini verdiği, köy hayatini, agalik düzenini, umutlari,hayal kirikliklarini gördügümüz romanlardir. fakir baykurt ve necati cumali'yi da bu akimin icinde sayabiliriz.
3 entry daha