şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir türlü anlam veremiyorum kendimde şehirde yaşıyorum merak etmeyin ama nedenini bilmeden. kendi kıçımızdan uydurduğumuz ihtiyaçların borçlarını ödemek ve bir üst modelini almak için kurulmuş bir hayat ...neden bir köye yerleşip sütümüzü yağımızı peynirimizi biramızı şarabımızı yumurtamızı ekmeğimizi...yani ihtiyacımız olabilecek neredeyse çoğu seyi üretmiyoruz ?
  bizi engelleyen düşünce ne , kendi kendimize yetebilmek varken neden bu kölelik ?
 • belki de mantıklı bir tercihtir, köy yeri ufak olduğu için dedikodusu bol olur sosyal kültürel faaliyette olmadığı için sürünmenin avantajları fazla
 • koyler manyak dolu. gecen gun amcasi yegenini jandarmaya şikayet etmis, dedesinin yikik evinden 10 sene önce elektrik sayacini sokmus kendi evine takmis diye. adamlarin eli boş canları sıkılıyor, ya cocuk yapiyorlar yada birbirimizin nasil canini yakariz diye ugrasiyorlar. kucuk yerin derdi buyuk olur.
 • ben bunu benzer bir örnekle vize görüşmemde söylemiştim. köyümde (yani türkiye’de) iyi kötü kimseye muhtaç olmadan belli bir standartta yaşıyorken, neden şehirde (yani abd’de) en fazla garsonluk, babysitterlık yaparak elalemin kahrını çekeyim, buradaki suriyeliler’in düştüğü durumun bi tık üstüne düşeyim.

  not: red yedim.
 • köy mü kaldı mübarek ?

  (bkz: mahalle)
 • sonunda bu noktaya geldi. ıleri görüşlülüğüm sayesinde 1999'da falan çözmüştüm olayı. kendini beğenme şimdi gel de.
 • şehirdeki sosyal imkanlar köyde olmaması buna bir sebeptir. tiyatro, sinema, opera, kafeler vs.

  çare; şehir merkezine yakın bir köyde yaşamak.
 • - şehir hayatı, evet berbattır ama şehirde saklanacak bir yeriniz, anonim acılarınız, incelmiş yalnızlık ritüelleriniz, aristokratik sızlanmalarınız ve uygarlıkla yumuşatılıp gizlenmiş, anlayışlı garezleriniz vardır. sadece sizin bildiğiniz ve kimseye çaktırmadan içten içe övündüğünüz, rikkatli ilgi alanları da cabası.

  - köy ise insanın içindeki ham kötülüğün harman olduğu bir arenadır. devamlı bir savaş, bitmeyen bir kötülük, kin, nefret ve ruh çirkinlikleri fırtınasıdır. köy pişmalıktır ve geç bir pişmanlıktır.
 • ülkemizin küçük bir ilinin köy denilebilecek bir yerleşkesinde de hayatımı 2 aydır idame ettirmeye çalışıyorum, hayat çok güzelmiş gelsenize.

  yalnız uyuşuk götleriniz bu zor süreç de isyan bayrağını çekebilir. aklınıza gelebilecek günlük hazır olarak yediğiniz, içtiğiniz, barındığınız herşeyi az çok el emeğiniz ile yapmak zorunda kalıp, ayrıca zamanın ne kadar kıymetli olduğunu başınıza büyük bir hastalık gelmeden de şehir yaşamına uzak yerler de yaşayarak anlarsınız.