*

şükela:  tümü | bugün
  • köy nüfusları çok düştü. çoğu köye birkaç yaşlı nezaret ediyor. onlar da emekli maaşıyla geçiniyor bakkalla uğraşamaz. kampçılık avcılık yaparsan köylere yolun sık düşecek. bi sigara alayım desen yok çünkü bakkal yok.
  • 300 nüfuslu köyde bile bakkal gördüm. bence sizin gittiğiniz yerler zengin köyledir. mesela doğulu arkadaşım "bizim köyde bakkal iyi para kazanmadığı için açılmıyor(kaçakçılık çok daha iyi gelirliymiş)" demişti.
  • bakkal'ı geçtim edirne'de tekel bayi olan köyler var.
  • şehre uzak nüfusun az olduğu yerlerde gezgin bakkal sistemi olur.

bakkal haftanın 1 günü belli saatler arasında köye gelip siparişleri alır, ertesi ziyaretinde hem teslimat yapar hem de bir sonraki ziyaret için sipariş toplar. böyle yuvarlanıp giderler.
  • köyden köye değişebilecek durumdur. benim gibi köyü dağın tepesinde olan ve köye yalnızca özel taşıtla ulaşım sağlayan insanlar için bakkal lüks ihtiyaçtır. mesela bizim köye bakkal kamyonla gelirdi. seyyar bakkaldı yani. paraları yetmediklerinde yumurtayla yiyecek takası yapardı dedemle ninem hiç unutmam. yani dostum bu ihtimal var evet. kamp yapmak istiyorsan ihtiyaçlarını ona göre oluştur derim.
  • köyde kimsenin olmaması ve olanların ise bir aylık erzağı bim’den almasından kaynaklanıyor..
  • var olanlar da bir gariptir. cenaze nedeniyle bir köye gitmiştik. sigara almak için bakkala girdim. bir paket parliament 11.5'tu galiba o sıralar. 20 tl uzattım. bana "bişiler daha al istersen" dedi. ihtiyacım yok dedim. "o zaman para üstünün tamamını 5 kuruş olarak vereceğim" dedi ve bana 5'er 5'er bantladığı 5 kuruşları uzatmaya başladı. dur dur dedim tamam bişiler alayım o zaman dedim. gazoz, bisküvi falan aldım. yine hesap etti. artan para üstünü verecekti ki ben üstü kalsın hadi hayırlı işler deyip çıktım.
  • kandıra bir köyünde a101 gördüm.
  • köyü köy yapan doğal ortamı zaten.köyün öylesi iyidir.çöp şehirde.