şükela:  tümü | bugün
  • türkiyeninin en verimli topraklarının bulunduğu trakya bölgesinde köyde nüfus yapısı değişiyor. köylerde yaşlı nüfus artıyor. genç nüfus azalıyor. bir 20 yıl sonra köylü nüfusu % 5 lerin altına düşecek.
    çifçilik bir yaşam biçimi bir kültür. bu kültürü en iyi yaşatan kesim köylü sınıfı, türkiye köylü sınıfını kaybediyor. kaybederse kaybetsin diyemeyiz. kaybettiğimiz tarım ve hayvancılık üretim kültürü.
    eğer bilinçli bir biçimde müdahale edilmezse , tarımsal nüfus azaldığı için tarımsal ürünlerin fiyatları artacak. üretim kapasitesi düşecek.
    yöneticilerimiz biz çok büyük teşvikler veriyoruz. sorunun farkındayız . bu sorunu çözeceğiz diyebilirler. ama bu çok büyük teşviklere rağmen, özellikle emek yoğun bir birim olan küçük baş ve büyük baş hayvancılık ilk alarm veren sektör oldu. yetersiz üretim yüzünden sürekli et fiyatları artıyor. ithalatla açık kapatılmaya çalışılıyor.
    verilen teşviklere bakarsak, türkiye dünyanın en zengin hayvan varlığına sahip ülkesi olması gerekirdi. demek ki teşvik vermek yetmiyor. bilinçli bir biçimde inceleme ve fizibilite çalışması yapıp teşvikleri ona göre vermemiz gerekiyor. yoksa yetersiz olan fonlarımız boşa harcanıp gidiyor. ortada hayvan varlığının artışını sağlayan düzenlemelerimiz yok.
    ayni şey bahçecilik ve meyve yetiştiriciliğinde de gözleniyor. bu konuda dikkatli olmaz akıllı ve geçerli projeler oluşturmazsak. ayni et fiyatlarının artışı gibi sebze ve meyve fiyatlarının artışını göreceğiz
    tarım ve hayvancılığımız alarm veriyor..özen istiyor.