• benim duyduğum lakap bir kişiye değil içeceğeydi.
    tam sahlebimi almış yudumlayacakken “ali abi bi' aygır dölü versene ya” lafı ile kendime gelip elimdeki bardakla göz göze gelmiştim.
  • götveren. ciddili duydum inanamadım. önce hakaret sandım, sonra baktım ki herkes ona öyle diyor. adam içeri girdi, herkes hala götveren diyor. yaşım da 8 falan. enough anadolu irfanı for me.
  • pıçırıklı
  • kentlerde insanlar birbirlerine lakap takacak kadar maaile tanımadıklarından ve çoğu lakap soyadı kanunu çıkmadan önce insanları kolay bilebilmek ve aynı isimlileri birbirinden ayırmak için takıldığından günümüzde pek özellikle sülalere yeni lakap takılma durumu pek kalmamıştır ama ben çivril'den birkaç tane yazayım yinede;
    tabağa sıçanlar
    dortlar(tortlar)
    deli soltular(deli softalar)
    dilkiler(tilkiler)
    aliağalar
    gemeliler
    dürükler
  • kurugötler. sebebi dedenin zayıf, çelimsiz olması. lan adam komple zayıf zaten neden götü ön plana çıkardınız. hadi oldu koydunuz bu lakabı. neden sülalesine mâl ettiniz. adamın torunu 100 kilo ama kurugötlerin ahmet diye biliniyor köyde.
  • ben köylü değilim veya büyüdüğüm yer köy değildi fakat bol göç alan bi bölge olduğu için ailem ve çevrem öyleydi tabiki...
    çocukken bana "hayta" lakabı takılmıştı diğer çocuklar tarafından, fakat haytalığımdan dolayı değil o dönem tvde ve arkadaş grubumuzda popüler olan polis akademisi filmindeki insan azmanı hightower'dan (haytavır) geliyor lakabım. söylememe gerek var mı bilmem ama ergenliğe erken girdim*
  • kötü musto, hasta koyun, tek taşşak bizim köyün best of lakaplarıdır
  • bu durumun köy dışına çıkmayacağını sanıyorlar.
  • bir arkadaş köylülerin samimi ve dürüst tespit yapan saf ve temiz insanlar olduğunu yazmış. ben de bu dürüst insanların samimî tespitlerinden bir kaç örnek vermek istiyorum.
    annesi hamileyken babası trafik kazasında ölen adı mehmet olan çocuğun lakabı piç idi. tüm köy ona piç memet diyordu.
    saçları sarı olan bi kadın vardı adını unuttum lakabı kahpe idi.
    ilkokul 3'teyiz okula doktorlar geldi göz muayenesi yaptı. bir çocuğa gözlük verdiler. öyle aşırı dereceli de değil. adı selim'di. o günden sonra adı kör selim oldu. beşinci sınıftayken çocuğun babası kanserden öldü, çocuğun adı kör piç oldu bu sefer. sedef hastası olanlara ala, ayağı hafif aksayanlara topal askerde elinde bomba patlamış gaziye çolak gibi samimi tespitleri de belirtmem gerek. (bkz: köylüleri niçin öldürmeliyiz)
  • ölü ahmet

bizim köye ilk gittiğimde meydanda oturuyoruz. yaşlı amca kimdensin dedi. söyledim bizim aileyi. yeğenim dedi daha sık gelin köyünüze. sonra başladı diğer kişileri tanıştırmaya. buda dedi ölü ahmet sizin yan komşu.

ölü ahmet amca almanyadayken öldü diye haber gelmiş. kılmışlar cenazeyi sonra defnetmişler. ahmet amca 5 yıl sonra gelince olmuş sana ölü ahmet.
hesabın var mı? giriş yap