şükela:  tümü | bugün
  • akrabalarım içinde akp sempatizanı yok bildiğim kadarıyla.

ancak iş yerimde ofis boy *koyu bir akp sempatizanı.
    zaman zaman kendisi ile konuşuyoruz.
    gerçekten cehaletin sınırlarının benim hayal gücümün sınırlarının ötesinde olduğunu fark edebilmeme yardımcı oluyor.

covid-19 vaka sayıları açıklanmazken, her zamanki gibi hükümeti savunuyordu.
    vaka sayılarını açıklamaya karar verdiler. kendisine "gördün mü bak, hatalarının farkına vardılar" dediğimde "peki ama ne değişti?" deme ihtiyacı hissetti. yani sayılar açıklanınca hastalığın da yok olması gerekiyordu ona göre. hastalık yok olmayacaksa, sayıları açıklayıp açıklamamanın ne önemi olabilirdi ki?

işsizlikten, ekonominin gidişatından, ülkenin kötü yönetiliyor olmasından söz ediyoruz. sürekli olarak "chp de gelse, iyi parti de gelse böyle olur" minvalinde konuşuyor. sosyal demokrat partilere karşı çok kuvvetli bir antipatisi var. ne olursa olsun asla bir sosyal demokrat partiye oy vermez. kendisine ve sözüm ona ideallerine yapacağı bir saygısızlık olarak görüyor bunu.

hamza yerlikaya'nın vakıfbank yönetim kurulunda yer almasının doğru olup olmadığından konuştuk. "adam ülkesini başarıyla temsil etmiş. elbette adamın hakkı" şeklinde cevap verdi.

cumhurbaşkanı'nın, kendi damadını bakan yapmasından konuştuk. "hangimiz kendi akrabamıza sahip çıkmayız ki? ben de cumhurbaşkanı olsam, kendi akrabamı, dayımı, amcamı, yeğenlerimi korur kollarım" dedi.

gelişmiş medeniyetlerdeki uygulamaları konuşuyorduk.
    isveç ile ilgili bir örnek verdim.
    "isveç ülke sayılmaz. benim gözümde isveç bir şirkettir" dedi. gerekçesini sordum. bir şeyler geveledi ama anlatamadı.

"haritada isveç'i gösterebilir misin" dedim. açtım haritayı.
    gösteremedi.

"isveç'in başkenti neresidir?" dedim. cevap veremedi. bilemedi.

"isveç'in yönetim şekli nedir?" dedim. yanlış cevap verdi, bilemedi.

"isveç'in para birimi nedir" dedim. yanlış cevap verdi, bilemedi.

"isveç devletinin başı kimdir?" dedim. cevap veremedi, bilemedi.

"isveç'in nüfusunu yaklaşık olarak da olsa bilebilir misin?" dedim. salladı, tutturamadı.

"5 tane ünlü isveçli gerçek veya tüzel kişi, sporcu, sanatçı, grup bir şeyler söyle" dedim.

düşündü düşündü, 1 tane bile sayamadı.

"zlatan ibrahimoviç de bari" dedim.
    "heh, doğru ibrahimoviç, 1!" dedi. kısa bir süre daha düşünüp "erkan zengin 2" dedi. tıkandı.*

bakın bu cehalet değil.
    bu kör cehalet.

cehalet, o konuda bilginizin olmaması ve fakat bilginizin olmadığını bilmeniz demek.
    kör cehalet ise bilginizin olmadığının farkında dahi olmamanız, üstüne de sanki bilginiz varmışçasına fikir sahibi olduğunuz izlenimini yaratmaya çalışmanız demek.

üstelik üzülerek belirtmem gerekiyor ki bizim ofis boy, bu ülke ortalamasının üzerinde eğitimi olan (liseyi dışardan bitirmeye çalışan) biri.

ben tahammül etmeyi öğrendim.
    başka çare yok ki. hiç ama hiçbir şeyi, hiçbir koşulda anlayamıyor.
    insana çocuklukta kazandırılması gereken sorgulayıcı yaklaşım, ona kazandırılmamış. şüpheci yaklaşım evlerine hiç uğramamış. onun yerine dini ritüeller ve geleneksel kurallar bütün hayatını sarmış, sosyal çevresi, akrabaları, ailesi tarafından benimsenmiş.

bu ülkeye dair umutlarınızı çok yüksek tutmanızı tavsiye etmem.
  • - işler nasıl gidiyor enişte?
    + ehonomi çoh eyi... bak doğalgazımız da çıkıyor allah'a çok şükür
    - yok o daha şey olmuyor da neyse... euro arttı ya hani malzeme fiyatlarına yansımadı mı?
    + arttı ama ekonomi kalkınıyor yeğenim. devletimiz şahlanıyor. ben yuro ile maaş almıyom sen de almıyon
    - şahlanmıyor da neyse... senin doblo kaç kuruş yakıyo?
    + 35 kuruş yakıyor ama her yer duble yol maşallah dur kalk yok
    - 35 kuruş demeyeni sikiyorlar değil mi?
    + ha ne dedin?
    - yok bişi ya... osmanlı tuğrası çok güzelmiş amına koyayım kaça yaptırdın?
    + 500 lira verdim ama helali hoş olsun. bizim rüstem abi namazında niyazında adamdır! ayrıca osmanlı torunlarıyız biz yeğenim
    - ablamı sana veren babamın da beyin kıvrımlarını sikeyim e mi...
    + ha ne dedin?
    - osmanlı torunlarıyız tabi aslını inkar edeni siksinler enişte!
    + hee tabe öle
  • yakın akrabaya tahammül eşiğim yok ki benim bir de siyasi görüşüne mi olacak?
  • son derece cahil, saldırgan, vizyonsuz çok yakın akrabaya karşı söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil eşiğidir.

böyle bir durumda karşıda en ufak bir zeka parıltısı gördüğüm zaman izah etmek, tartışmak hiç sorun değil ama karşı taraf duvar olduğu zaman, ne söylesen nefesine yazık olacağını hissettiğin an ölesiye bir susma arzusu geliyor insana.

aşırı fakir, kendine ayıracak doğru düzgün zamanı yok, vizyon sıfır, sosyalleşme zaten hak getire, oturduğu bina bir tekmede yıkılacak vaziyette deprem vergileri duble yol olmuş hala chp'yi suçlayan, onun bulunduğu durumdan rahatsız karşıt görüşteki insana düşman, vatan haini gözüyle bakan her defasında tartışmaya fırsat kollayan siyasi öngörüsü sıfır ömür törpüsü çok yakın akrabalardır.

asla tartışmaya girmeyin tükenen siz olursunuz. unutmayın cahil her zaman haklıdır!
  • koyu akp destekçisi yakın akrabam olmadığı için bilmiyorum.

fakat koyu chp'li akraba da çekilmiyor. bilinsin.
  • siz chp'liler fetöcüsünüz dediği andır. böyle birini evden kovmuştum. iyi ki kovmuşum. bu şerefsize evimi açmışım (zor durumda diye), yemeğimi ekmeğimi paylaşmışım. kalkmış bana fetöcü diyor, sırf chp'ye oy veriyorum diye. amına kodumun iti, feötücüleri orduya şuraya buraya chp mi doldurdu? siz ne allahsız, ne şerefsiz insanlarsınız deyip kovdum. pişman değilim.
  • kendisi babam olduğundan yüksek tutmak zorunda olduğum eşik.
  • var bende bir adet. babam gecen senin bagli oldugun nufus mudurlugunun amina koyayim mal dedi kendisine. ben de hayvan gibi guldum. kendisi babama laf soyleyemedigi icin bana ne guluyorsun dedi ben de kendisine kalk siktir git evimden kalbini kirarim dedim. bu sefer babam gulmeye basladi. artik oyle bir akrabamiz yok sukur

darisi cenazesine amk mal degnegi.
  • akrabayla siyaset konuşulmaz, ilişkilerinizi zedeler. çok entelektüel bir çevreniz varsa ve fikir teatisi yapabileceksin o ayrı... onun için de pelin batu gibi bir ortamda büyümeniz lazım. öyle bir çevre de çoğumuzda yok zaten.

laf açılırsa "hepsi aynı bok bunların, milleti düşünen yok" diyip lafı değiştirin, herzaman işe yarar.
  • babamın mezarına gidesim yok.

düşün yani, nasıl nefret ettirdiyse kendisinden rte için.