• (bkz: kanaat onderi)
  • türk toplumunun önemli büyüklükte bir kesimine egemen dürtü
  • mutlaka bir lidere ihtiyac duyan, birey olmanin hatta fikir sahibi olmanin da ne demek oldugunu bilmeyenlerin, topluca icinde bulunduklari psikoloji.
  • köyün psikolojisi, köyün coğrafi konumuna göre değişebilir. bir dağ köyünde dağlara hapsolmanın verdiği klostrofobik duygular eşliğindeki eziklik duygusu hakimken, ova köyünde genişlemeye uygun arazi insanların keşfetme, genişleme arzusunu kamçılar. buna örnek olarak imparatorlukların ovalardan kaynak bulmasını verebiliriz. (bkz: maxi minus sülalesi) (bkz: trakya) (bkz: po ovası) (bkz: zeynep hanlarova)
  • koyunlar güdülür.tarihte olduklari sürece vahşi ya da yabani olmamışlardır hiçbir zaman.sadece güdülmeyi beklerler.birde insanlar var güdülen ki onlar daha karışık.
  • koyun 1-şu salaklara bak! şimdi şu uçurumdan atlasam hepsi gelir arkamdan...
    koyun 2-ben de gelirim...

(bkz: selçuk erdem)
  • bazen çok romantik olabiliyor.

geçenlerde bir çayırda otlayan iki minik koyuna denk geldim.
    bi tanesi uzun bir ip ile boynundan bir ağaca bağlanmış, diğeri ise serbest serbest dolaşıyordu.
    sahiplerine saf bir şehirli olarak sordum tabi
    - niye bu kuzucuğu bağladınız?
    - e kaçmasın diye
    - e ama diğeri bağlı değil, serbest serbest takılıyor?
    - biri diğerinden bağımsız hareket etmez, o burdayken diğeri kaçmaz ki... o yüzden birini bağlıyoruz, yetiyor.

yaa olayın naifliğine bakar mısınız..
    oy ben bu kuzuları yerim yerim.
    yani... yerim derken... neise *
  • kendi kendine var olamayacak, düşmanlarına, tehlikelere karşı hiçbir koruyucu silahı olmayan bir türün öğrenmeye kapalı taklitçi davranış kalıbıdır.
    şurada.
hesabın var mı? giriş yap